Bu sayfadaki tavsiyelerin tamamı öğrencilerimizin şahsi değerlendirmeleridir. Sitemizin ilgili kuruluşlarla bir bağı bulunmamaktadır.

Şimal Köseoğlu

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Galatasaray Üniversitesi - İktisat

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Ben LYS Edebiyata YGS’den sonra çalışmaya başladım. Ezberim çok kuvvetli değil, unutacağımı düşündüğüm için edebiyatı bu ara dönemde hallettim. Önce tüm konuyu Palme Edebiyat konu anlatımlıdan çalıştım. Özellikle eserleri ezberlemeye değil olaylar arasındaki bağıntıyı, şairlerin edebi kişiliklerini kavramaya çalıştım. Sürem kısıtlıydı bu yüzden not çıkarmadım. Nitekim not çıkarmanın da çok faydalı olduğunu düşünmüyorum çünkü bu sene çıkan Orhan Pamuk sorusu kimsenin notuna yazacağı türden bir şey değildi. Eğer not çıkarmış ve tekrarlarımı bu notlardan yapmış olsaydım o soruyu kesin kaçıracaktım. Palmeden konuyu çalıştıktan sonra edebiyat seminerlerinden hafıza tekniklerini dinledim. Her hafıza tekniği videosunu istisnasız 5 kere izledim. Sonra yine edebiyat seminerlerinden etkinlikleri tamamladım. Hemen sıcağı sıcağına elimdeki kaynakların yarısından çalıştığım konuyla ilgili testleri çözdüm. Sonra o hafta boyunca kalan testleri mutlaka çözdüm. Her ay önceki konuların tamamı için tekrarlar yaptım. Asla üşenmedim ve konu anlatımlı kitabı açıp defalarca okudum. O kadar çok okudum ki annem bir gün temizlik yaparken Palme Edebiyatı bulmuştu ve “Şimal kolunu koltukta bırakmışsın.” diye bağırmıştı. Cumhuriyetin son kısmına çalışmamayı tercih ettim çünkü o kadar çok eser ve sanatçı var ki sadece kafamı karıştırmak olacağına karar verdim. Edebiyat seminerlerinden bir kez dinleyip geçtim. İyi de yapmışım çünkü çıkmadı. Her hafta bir deneme çözdüm. Deneme yapmamdaki amaç neleri unuttuğumu görmekti. Unuttuğum konuları hemen tekrar edip testini çözdüm.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Konu anlatımı için palme edebiyat kullandım. Arkadaşlarım Tek Edebiyat kullandı ancak gereksiz bilgi çok fazla olduğu için ben tercih etmedim. Palme edebiyatın düzeni ilk başta biraz kafa karıştırıcı olsa da daha sonra ne kadar düzenli olduğunu fark edeceksiniz. Test kitabı olarak Bilgi Sarmal Yayınevinin dörtlü kitabını kullandım. Son kitabın sonundaki eser-karakter testleri sınavda çok işime yaradı. Deneme olarak da Okyanus Yayınevinin denemelerini kullandım.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Bana en çok Palme Edebiyat’ın faydalı olduğunu düşünüyorum.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Ezberlemekte çok zorlanıyordum ve tam bir çıkar yol ararken imdadıma edebiyat seminerleri yetişti. Benim için tüm süreci kolaylaştırdı. Edebiyat Seminerleri’ni keşfetmeden önce bu ders hep gözümde büyümüştü ancak bu platformu keşfettikten sonra iş çocuk oyuncağına dönüştü.

2017 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Bu sene genelde divan ve tekke-tasavvuf edebiyatıyla ilgili sorular çıktı. Ben bu konulara yönelik çok çalışmıştım ancak okuldan arkadaşlarım cumhuriyet ağırlıklı çalıştıkları için bu kısımlarda zorlandılar. Cumhuriyet dönemi geçen senenin aksine oldukça kolaydı. Paragraf soruları kolaydı ancak bence dil bilgisi zordu.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz? Öncelikle Edebiyat Seminerleri müthiş bir platform. Bu platformla bir an önce tanışmalarını öneririm. Hiçbir konuyu es geçmemeleri çok önemli. 2017 Edebiyat bize bunu çok güzel kanıtladı. Kesinlikle telaş yapmamalılar. Çünkü kesinlikle hiçbir işlerine yaramayacak ve ders çalışmalarını etkileyecek. Konulara sistematik çalışmaları da çok önemli.

Sait Faik Abasıyanık

Hafıza Teknikleri

Güngör Dilmen

Hafıza Teknikleri


Ahmet Sungur

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Her şeyden önce benim LYS’ye hazırlanma sürecim sınava hazırlanan milyonlarca genç arkadaştan biraz farklı. Yaşım 41. Daha önce Atatürk Üniversitesi İşletme Bölümünü 1997 yılında bitirdim ve 2000-2002 yılları arasında da İngiltere’de University of Hertfordshire’da Executive MBA masterı yaptım. Türkiye’deki ilk Avrupa Birliği uzmanlarından biriyim ve 13 yıldır kendi danışmanlık firmam var. Sürekli iş ve seyahatle geçiyor hayatım. Doğrusu ya bundan 1 yıl önce tekrar üniversite sınavına girmek gibi bir düşüncem de yoktu. Aralık ayının sonuna doğru uzun zamandır ertelediğim doktorayı yapayım mı derken, ALES sınavına girmem gerektiğini ve bunun için de tekrar matematik çalışmam gerektiğini fark ettim. Önce özel ders arayışına girdim ki, tam özel ders ararken hafıza tekniklerine ilişkin videolar gözüme ilişti. Benim sınava girme ve hukuk okuma fikrim ilk kez yılbaşında Trabzon’a gittiğimde geldi. 12 Ocak’ta ise sadece hafta sonları olmak üzere ders çalışmaya başladım.

YGS’ye doğrusu istediğim kadar iyi hazırlanamadım diyeceğim ama 24 sene sonra nasıl çalışmanız gerektiği ile ilgili aklınızda bir fikir olmuyor. Sürekli seyahatlerim olduğundan sadece hafta sonları birkaç saat alınan dersler ile yetmeyeceğini anladığımda zaten Şubat 15’i geçmişti. YGS’de Türkçe’de 29 doğru 11 yanlış, Sosyal’de 30 doğru 9 yanlış ve Matematikte 7 doğru 5 yanlış yaptım. YGS’nin bana en büyük faydası (ki herhangi bir deneme sınavına falan girmeden girdim YGS’ye) LYS’ye hazırlanırken ne yapmam gerektiğini öğrendim. Şunu net olarak söylemeliyim ki ister YGS, ister LYS sınavı soru çözme yeri değil. Bu sınavlarda sadece soru başına yaklaşık 1 dakika veriliyor ki burada sadece iyi bildiğiniz konuları cevaplayabilirsiniz.

Coğrafya’dan herhangi bir ders almadım ama yeterince çalışmak için zamanım olmadığından istediğim skoru da yakalayamadım. Matematikte ise ders aldım tabiki. Lakin bu sınavda iyi bir sonuç isteyen arkadaşlar bir önceki sene yaz aylarında tüm çalışma konularını bitirmeli ve Ekim ayından itibaren matematikte soru çözmeli. Mart ayında hala konu işleyen bir adayın matematik veya geometriden iyi bir skor yakalayabileceğine inanmıyorum.

Edebiyatı nasıl çalışmam gerektiğini öncelikle internette araştırdım ve oradaki videoları izledim. Yaptığım en iyi işlerden biri hafta içi seyahatteyken akşamları konuları işledim ve defterime not tuttum. Dürüst konuşmam gerekirse öncelikle başka bir hafıza teknikleri sitesine üyeydim lakin hikayeler oldukça zorlayıcı ve alakasızdı. Bir noktadan sonra yeni ve farklı bir hafıza tekniğine ihtiyacım olduğunu hissettim çünkü mevcutla yol alamadım. Sanırım Nisan 22 gibi edebiyatseminerleri.com ile tanıştım. Bence benim dönüm noktam da burası oldu.

Edebiyatseminerleri.com’daki tüm çalışma kağıtlarının çıktısını aldım ve her konuyu (örneğin garip akımı) kendi başlığı içinde telli dosyalara koydum. Tüm sanatçıların hikayelerini de en az 3 kez izledikten sonra çalışmaya başladım. Edebiyatseminerleri.com’daki hikayelendirmeler oldukça başarılı ve akılda kalıcı. Sizin düşünüp yapacağınız şeyleri onlar önünüze hazır sunuyorlar. Üstelik mantıklı hikayeler ve görsellerle. Ben düzenli olarak bu notlara çalıştım ancak her bir şair veya yazarın hayatını da internetteki videolardan bulabildiğimce izledim, okudum ve not aldım. Tüm bunları ise soru bankaları ile taçlandırdım.

Sonuç, sadece 1,5 aylık bir çalışma ile edebiyatta 50 doğru, 5 yanlış ve 1 boş.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Sınava hazırlanırken Edebiyat ve Matematik’ten ders aldım. Lakin çok geç verilmiş bir karar olduğundan ben her türlü kaynağı etkin değerlendirdim. Örneğin hafıza teknikleri üzerine kurulu edebiyatseminerleri.com benim için inanılmaz faydalı oldu ama her yazarın hayatını işe giderken, derse giderken arabada ve hatta kahvaltıda youtube’dan dinledim.

Bir kere tam bir tane bitiremesem de PARAGRAF HIZ SORULARI İYİYDİ. (Not: Geçmiş yıllarda çıkmış soruları çözmenizi tavsiye ederim bol bol, son 15 senenin sorularını içeren kitaplar oldukça faydalı)

SARMAL (Edebiyatta çözdüğüm ilk kitaptı, her çözemediğim soruda durup, tüm şıklardaki sanatçıları tek tek tekrar araştırıp okudum, oldukça zor bir süreçti) Belki ilk kitap olarak bitirmemelisiniz ama bu kitabı kesinlikle son kitap olarak da bitirmeyin, zor zor zor bir kitap (Bu arada en yukarıya oynayanlar tabiki bu kitabı da içmeli)
LİMİT: Bence oldukça iyiydi. Eser özetleri zayıf diyebilirim lakin genel olarak iyiydi.
OKYANUS: Zor bir kitap değil, lakin başlarda bitirmenizi tavsiye ederim
PARAF: Başarılı bulduğum noktası mutlaka yan kısımlarda bilgi vermesi. Lakin bazı konular çok kısa geçmiş, bazı yerleri de zor. Mutlaka bitirin diyemem ama başlarda öğrenerek gitmek isteyenlerin çözebileceği bir kitap
KAREKÖK: Bence sınav ayarında bir kitap arıyorsanız o kitap bu. Hem başta, hem de sonda bir kez bitirebilirsiniz.
TEK: Bu kitap da yine sınav ayarında ve oldukça başarılı bir kitap. Kesinlikle tavsiye ederim

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Edebiyatseminerleri.com üzerinden basılı hale getirdiğim dokümanlar inanılmaz faydalı oldu. Eğitim verilen derslerin notlarını ben kendim tuttum. Lakin birçok konu ve yazara ilişkin hafıza teknikleri çalışmaları inanılmaz iyiydi. Bütün batı edebiyatını toplamda 2 sefer 2’şer saat çalıştım. 2 saatlik bir çalışma ile bütün batı edebiyatı sorularını eksiksiz çözebilmek, benim için inanılmazdı.

Bunun yanında karekök ve tek kitapları da çok başarılıydı. Lakin 2 soru bankası bitirip edebiyattan 50 doğru yapmayı beklemek bence hayal.

Son olarak ben yazarların eserlerini ezberledim ama kendilerini internetten araştırıp öğrendim. Yani ezber yapmadım. Mesela bu sene sınavda sorulan SANAT şiirini ben arabamda giderken en az 4-5 kez dinlemiştim. Dolayısıyla sınavda bu soru geldiğinde sadece doğru cevabı işaretledim. O da yaklaşık 10 sn sürmüştür.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Tek kelimeyle inanılmaz. Ben 24 sene önce sınava girdiğimde sayısal öğrencisiydim ve zayıf tarafım edebiyattı. Dilbilgisi falan da bilmiyordum. Hızlı şekilde ders aldım ve eğitim veren Mustafa Hocamın profesyonel tavsiyelerinden faydalandım ama ezberi olmayan birisi olarak, tüm edebiyat sorularını (ki edebiyat sorularında tek yanlışım vardı) edebiyatseminerleri.com üzerinden çalıştım. Lakin bir hatam vardı, o da YGS sonrası ilk 45 gün yeterince soru çözmedim. Son dönem bunu telafi ederken coğrafya kaldı. Lütfen konu çalışmayı hızlı bitirin ve bol bol soru çözün.

2017 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Doğrusu ben daha zor bir sınav bekliyordum ama tüm branşlarda çalışanın rahat yapabileceği bir sınavdı. Sınavda iyi bir yer, derece yapabilir miydim, eğer Ağustos – Eylül gibi karar verseydim ve ivedilikle matematik çalışmaya başlasaydım evet. Lakin bir işi, firması, çalışanları, eşi ve çocuğu olan biri için 24 sene sonra bir iki aylık bir çalışma ile birinci sınavda 330.000 (YGS 5) ve 468.000 (YGS6) olan dereceyi 80.000’ çıkarmak ciddi bir başarı. Bu anlamda edebiyatseminerleri.com olmasaydı bu skoru alamazdım.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Değerli gençler. Yaşı 41 olan bir abiniz olarak tavsiyem çalışmalara erken başlamanız. Bu yıl YGS’de 15 civarı geometri sorusu sordular. Birinci sınavda çok çıkmıyor diye çalışanlar oldukça gerilerde kaldılar. Tek tavsiyem sınava erken başlayın, konuları hızlı bitirin, defter tutun ve hafıza teknikleri konusunda edebiyatseminerleri.com’dan olabildiğince yararlanın. Nasıl önemli bir kaynağa sahip olduğunuzu size anlatmam mümkün değil. Ben sınava çalışırken bile birkaç kez teşekkür maili gönderdim.
Son bir sözüm de yaşıtlarıma. Sınava girmekten lütfen korkmayın. Hukuk okumak için DGS’lerin peşinde koşmayın. Planlı ve düzenli çalışma ile sınavı kazanmak zor değil.

Emine Işınsu

Hafıza Teknikleri

Varsağı

Hafıza Teknikleri


Eyüpcan Bayram

1- Öncelikle Palme'nin konu anlatımlı kitabıyla birlikte birçok test kitabı aldım. Sınava çok az bir süre varken Edebiyat Seminerleri'ni keşfettim ve daha çok buradan çalışmaya devam ettim. Videoları 3-4 defa izleyip sitedeki alıştırmaları yaptıktan sonra 1 kere konu anlatımlı kitaptan önemli yerleri okuyup test çözdüm.

2- Öncelikli olarak Edebiyat Seminerleri- Lys Palme Edebiyat Konu Anlatımlı- Lys Palme Edebiyat Test Kitabı- Lys Limit Edebiyat Test Kitabı - Güvender Edebiyat Soru Bankası kitaplarını kullanmış biri olarak tavsiye edebilirim.

3- Kesinlikle Edebiyat Seminerleri ve Palme'nin alınması gerektiğini düşünüyorum ikisi birlikte kişinin elinde çok güçlü bir kaynak oluyor. İkisinin de güncelliğine ve müfredata uygunluğuna güveniyorum.

4- Öncelikle zaman bakımından bana çok katkısı oldu. Siteyi sınava 1.5 ay kala bir süre keşfettim ve daha konuların çok başındaydım. Hikayeleştirme tekniğiyle, güzel kurgusuyla ve videoların süresinin kısa olması sayesinde konuları hızlıca toparlayıp, iyi bir biçimde öğrenmemi sağladı. Kısaca benim gibi çalışmaya çok geç başlayan birinin ilacı oldu diyebilirim. Eğer sene başından itibaren kullanılırsa kesinlikle derece yapıp, sınavda başarı olmak mümkün.

5- Düzenli çalışmış biri için çok zorlayıcı bir sınav değildi. Ama konu eksiği olanlar için yoran bir sınavdı. Konuların dağılımında dengesizlik olduğunu söyleyebilirim.

6- Öncelikli olarak en önemli konu zamanı çok iyi değerlendirmek lazım. Bir defa konuların bitmesi üstüne test çözülmesi ve ardından eksik konuların tespit edilip tekrar dönülmesi gerçekten çok zaman alan bir süreç. Bunun dışında kendilerine kesin bir hedef belirlesinler. Kendimden örnek vermem gerekirse, ben kesinlikle işletme okuyacağım diye yola çıktım. Ardından elimdekileri değerlendirdim ne yapabilirim, nereyi kesin olarak kazanabilirim diye düşündüm. Okulumun bana sağladığı avantajı kullanarak GSÜÖSYS denen bir sistemle Lys'nin sadece sözel kısmıyla ilgilenip ardından başka sınavlara girerek Galatasaray Üniversitesi-İşletme bölümünü kazandım. Daha çok kafamda sınavla uğraşmaktansa bölümümle alakalı olarak işlerle erkenden uğraşmak vardı ve sonuç olarak hedeflerime ulaştım. Yani demek istediğim eğer çok soyut düşünürseniz ve kararsız kalırsanız hep bir adım geride olursunuz.

Fikrimin İnce Gülü

Eser Özetleri

Cehennem Kraliçesi

Eser Özetleri


Erdem Oymak

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
LYS Edebiyat'a çalışmaya sınava 40 gün kala başladım. Sene boyunca edebiyat görmüş olduğum için belli konulara zaten aşinaydım. Her gün düzenli olarak konuları bitirdikten sonra test çözerek bilgilerimi pekiştirdim.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Limit Edebiyat ve Cumhuriyet Edebiyatı El Kitapları, Palme LYS Edebiyat Soru Bankası, Limit LYS Edebiyat Soru Bankası

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Edebiyat için çok kaynağa gerek olduğunu düşünmüyorum. Hepsi bana faydalı oldu. El kitapları her zaman çantamdaydı yolculuk sırasında bile kısa tekrar yapılabiliyor. İlk başta Palme Soru Bankası'nı çözmek işime yaradı çünkü Limit Soru Bankası'nda çok daha detaya giren sorular var. Sınav öncesi son toparlama için en iyi kaynağın Limit Soru Bankası olduğunu düşünüyorum.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat Seminerleri tüm çalışmamın temelini oluşturdu. Ezberim kötü olmasına rağmen ES sayesinde yazarlar ve eserleri çok daha rahat aklımda tuttum. İlk olarak bir konu seçip mevcut tüm yazarların hafıza tekniklerini izledim. Ardından konu için hazırlanmış olan interaktif mini sınavı çözdüm. Bu çok işime yaradı çünkü bir yazarın 2 veya 3 eserini diğer eserlerin arasından seçince aklımda daha iyi yer etti. Sondaki mini sınavlar hafıza tekniklerini çok güzel tamamlıyor. Hemen ardından da konuyu bir soru bankasından bitirince zaten konuyu öğrenmiş oluyorsunuz, geriye sadece arada tekrar etmek kalıyor.

2017 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Sınav bence genel olarak kolaydı. Edebiyat kısmında çeldirici soru azdı, açıkçası daha fazla detay sorulmasını beklemiştim.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Çok sayıdaki yazar ve eser gözünüzü korkutmasın. Sistemli gidilirse tüm edebiyat 1-1,5 ayda tamamen bitirilebilir. 2 soru bankası yeterli olacaktır. Kilit nokta bir sistem oluşturup ona göre ilerlemek. Herkese başarılar.

Amat

Eser Özetleri

Geleneksel Türk Tiyatrosu

Konu Anlatımı


Muhammed Furkan Küçükmeral

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
YGS öncesi herhangi bir çalışma yapmadığım için zaman sıkıntım olacağını düşünmeme rağmen beklediğim gibi olmadı ve böyle bir sorun yaşamadan çalışmalarımı vaktinde tamamlayabildim. Dil bilgisini YGS çalışırken bitirdiğim için üstünde durmadım ve yalnızca soru çözdüm, benim için yeterli oldu. Eser ezberleri kısmında ise Edebiyat Seminerleri'nden yardım aldım ve bana oldukça yardımcı oldu. Ancak çalışırken çok kez tekrar etmek önemli, yüzeysel bakınca çabucak unutulabiliyor. Tüm konuları bitirince de bolca soru çözmek gerekiyor. Olmazsa olmazımız soru çözmek.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Konu anlatımına çalışırken Limit el kitabı ve Yayın Denizi'nin Karikatürlerle Deşifre konu anlatımlı kitabından yararlandım. Soru çözerken ise Eksen, Çağrışım Kolaydan Zora, Fem Kapsül Edebiyat ve Final yayınlarının soru bankalarını kullandım.


Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Sınavın genel olarak basit olması sebebiyle Çağrışım biraz sınava uzak kaldı. Fem Kapsül ve Final soru bankaları bu konuda bana en çok yararı olduğunu düşündüğüm kitaplar.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Eser ezberi konusunda hazırladığım minik kağıtlarla çalışmak oldukça zamanımı alıyordu. Hazırlaması oldukça zahmetliydi ve çalışırken görsel zekada yer edinecek şekilde hazırlayamadığım için kalıcılığı az oluyordu. Ancak Edebiyat Seminerleri bu noktada devreye girdi ve beni büyük bir zahmetten kurtardı. Zira hazırlanan hikayeler oldukça akılda kalıcı ve görsel açıdan destekliydi. Bu sayede büyük bir zaman kaybından kurtuldum ve ders çalışma verimimi de artırdı.

2017 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Genel hatlarıyla basitti, beklediğimin üstünde bir net geldi. Eser konusunda daha fazla ve seçici soru bekliyordum ama beklentim gerçekleşmedi.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Şahsi kanaatim eğer bir yerden yardım almayacaksanız LYS Edebiyat'ı YGS sonrasına bırakmayın ve daha erken çalışmaya başlayın. Kafanız rahat olur ve stres yapmazsınız. Çalışırken mutlaka görsel ögelerden yararlanın ve bolca soru çözün. Söyleyebileceklerim bu kadar.

2017 LYS Edebiyat'ta Soruldu

YKS Edebiyat Posteri

Detaylı Bilgi


Selman Gümüş

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Edebiyatseminerleri.com u satın aldım,lys edebiyat konu anlatımlı el kitabı ve bir tane de soru bankası aldım.Önce çalşacağım konuları okudum,okurken önemli gördüğüm yerlerin altını çizdim ve defterime tek tek yazdım.sonra edebiyatseminerleri.com dan videolu tekrar yaptım.haftalık soru çözdüm 5 gün konu 2 gün test.son 2-3 hafta sadece deneme çözdüm günde 2-3 belki de 4 deneme çözdüm.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Edebiyatseminerleri.com , LMT lys edebiyat konu anlatımlı el kitabı , LMT ve Palme LYS edebiyat deneme kitapları Matematik için KAREKÖK VE yapamadıkları konular için gür yayınları.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
LMT,KAREKÖK,GÜR

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
GÖRSEL HAFIZAM DAHA KUVVETLİ OLDUĞU İÇİN AKLIMDA RENKLİ GÖRSELLERİN KALMASI NETLERİME ANINDA ETKİ ETTİ.

2017 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
ÇALIŞANIN RAHAT YAPABİLECEĞİ BİR SINAVDI,AYRINTI YOK DENECEK KADAR AZDI,SAYISALCI BİR MEZUN OLMAMA RAĞMEN 3-4 AYLIK SIKI BİR ÇALIŞMAYLA İYİ BİR SONUÇ ELDE ETTİM.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
BİR İLK KONUDAN BİR SON KONUDAN ÇALIŞA ÇALIŞA BİTİRSİNLER.5 GÜN KONU 2 GÜN TEST ÇÖZSÜNLER.GÖRSEL HAFIZALARI İYİYSE EĞER VİDEO İZLEYEBİLİRLER.ÖZELLİKLE ” LMT” YAYINLARINI MUTLAKA ÇÖZSÜNLER.MATEMATİĞE ÖNEM VERSİNLER.TMCİLER MAT YAPAMIYOR MAALESEF EDEİYATI HEMEN HEMEN HEPSİ BİR ŞEKİLDE YAPIYOR HEDEFİ YÜKSEK OLANLAR MUTLAKA MATEMATİKTE 80DE 50 BARAJINI MUTLAKA GEÇMELİLER.Şeyda Kevser Günaydın

1-Aslında ben sayısal çıkışlıyım. Ygs den sonra 50 binlik sıralamamı çekemeyeceğimi düşündüm. Tm için gerekli ygs5 sıralamam da 92 bindi ama daha kolay çekilebileceğini düşündüğüm için Son 1.5 ay tm ye geçtim.Büyük bir çalışma gösterdim desem yalan olur ama edebiyat seminerlerinden gerçekten çok faydalandım.Yayın denizi ve limit el kitaplarından çalıştıktan sonra edebiyat seminerlerinin videolarını izledim ve çözebildiğim deneme sınavı ve Mini testlerinden faydalandım.Bir çok kitap almama rağmen kitapların toplamından çözdüğüm test sayısı 30 u geçmez.Hafıza teknikleriyle de eser özetleri kitabımı da birlikte götürdüm.

2- Lys ye hazırlanırken yayın denizi ve limit el kitaplarından

Yayın denizi eser özetleri
Endemik 15 li edebiyat denemesi
Altın anahtar edebiyat sorubankası (çok az test çözebildim )
Diğer kitaplardan faydalanmaya vaktim olmadığı için yazmıyorum

3-limit ve yayın denizi el kitaplarının faydalı olduğunu düşünüyorum.Tabi ki bir de edebiyat seminerleri bu sayede 50 net edebiyatı görebildim 4-Edeyat Seminerleri konuyu pekiştirmem de çok yardımcı oluyordu,çalışmalarımdan sonra tekrarları burdan yapıyordum.Ama en çok hafıza teknikleri kısmını seviyorum lys de kitaplardan çok buradan faydalandım boşlarım hariç edebiyat kısmından 2 yanlışım çıkmıştı.Son 1.5 ayda bu benim için gerçekten inanılmazdı.

5- 2016 ya göre daha zor olduğu söylenen bir sınavdı.Açıkçası parağraflara ales kitaplarıyla hazırlandığım için zorlanmadım.Edebiyat kısmı da hafıza teknikleri sayesinde beni hiç zorlamadı.Tek bir cümle bile cevabı bulmam için yeterliydi. O yüzden zor diyemeyeceğim.Çalışanın fazlasıyla yapabileceği,özellikle bir tm cinin 50 neti geçmesi gereken bir sınavdı

6-Öncelikle konuları gözlerin de büyütmemeleri lazım.Edebiyata ağırlık verirken Matematiği ertelememeliler.Çoğu tm ci kabul etmese de Türkçe matematik isminin zaten bölümü belirlemesi matematiğin önemini anlatıyor.Matematik her öğrencinin sayısal tm farketmez üstüne düşmesi gereken bir ders.Edebiyat için de bu kadar kitap çözmem lazım herkes çok çözüyor stresine girmemeliler ve fazla kitap almamalılar.Çünkü alınan ve elde kalan kitaplar gerçekten bunalıma sokuyor ayrıca edebiyat seminerlerinin hafıza teknikleri kısmını önerildiği gibi takip etmeliler. Edebiyata erken başlamanın zararı olmaz,unutulacağını da düşünmüyorum.Herkese şimdiden kolay gelsin. umarım hepsi istediği yerleri kazanmış olurlar ve tekrar bu hizmeti bizlere sunduğunuz için edebiyat seminerleri ailesine teşekkür ederimCeyda Soyanıt

1- Öncelikle edebiyat seminerini aldım. Konu anlatım videolarını ve hafıza teknik videolarını izleyerek bilgi edindim. Her konunun altında bulunan testlerinizi çözdüm. Böylece eksiklerimi görerek test kitaplarımla bu eksiklikleri tamamladım.

2- Yayın denizi, Limit yayınları, Palme yayınları ve Karekök yayınları. Çalışırken bu kaynaklardan yararlandım.

3- Ben limit yayınlarını ve Yayın denizi yayınlarının bana daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Gerçekten kapsamlı edebiyat kitapları bunlar.

4- Öncelikle lys edebiyat gerçekten çok kapsamlı bir sınav. Ben tek başıma tüm konuları bitirebileceğimi düşünmüyordum. Edebiyat semineri aldım ve hem çok hızlı ilerledim hemde hafıza videolarınız sayesinde izlediklerim aklımda kaldı. Şunu diyebilirim ki hiç bir zaman ezber yapmaya saaatlerimi harcamadım. Bunun nedeni sizin videolarınızı izlediğimde hepsinin aklımda kalıcı şekilde kalmasıydı. Kısaca edebiyat semineri sayesinde hem zaman kazandım hem tüm konularımı bitirdim ve netlerimi arttırdım.

5- 2017 LYS beni pek zorlamadı.Direk yazar sorulan soruları edebiyat semineri hafıza teknikleri sayesinde saniyesinde cevapladım ve böylece zaman kazandım. Konu anlatım videolarınızda diğer soruları cevaplamama yetti . Her şey çalışmakta bitiyor tabi.

6- Ben önce edebiyat semineri almalarını. Konu anlatım videolarını düzenli şekilde izleyip sayfanın altındaki soruları çözmelerini. Ve haftada bir denemeyle başlayıp zaman geçtikçe deneme sayılarını arttırmalarını öneririm. Ayrıca çok fazla test çözüp değişik soruları tiplerini görmelerini tavsiye ederim.


Esra Büşra Karamanlı

Lys edebiyata nasıl hazırlandım

Ygs döneminde
Haftada 1 deneme yapıyordum.
Kursta da edebiyat görüyorduk.
Dersleri çok istekli ve dikkatli dinledim, konu testleri de çözdüm ara sıra.

Ygs'den sonra
Hemen edebiyat seminerine üye oldum.
Cumhuriyet edebiyatına kadar hızlı bir şekilde yol aldım. Tonguç'un edebiyat videolarını izledim, Limit el kitabından çok ayrıntılı çalıştım.
(Limit el kitabı bana göre çok göz dolduruyordu, bir türlü istediğim şekilde çalışamıyordum. Ben de kitabı konularına göre kestim dosyaladım. Aynı şekilde limit soru bankasını da konularına göre kestim.) Limit el kitabından sanatçı, dönem özellikleri okuyup hafızamda tutmaya çalıştım. Ardından edebiyat seminerinden sanatçı-eser hafıza tekniklerini izledim. Ardından da Limit soru bankasından çözdüm. Çözemediğim, yapamadığım soruları kestim. Konularına göre dosyaladım. Ardından edebiyat, Türkçe öğretmenim müsait oldukça dosyamdan sorularımı sordum. Haftada en az 2 edebiyat denemesi çözdüm (son bir ayda bu rakam çok daha yukarılara çıktı).

Böyle böyle sınava kadar 100 kadar deneme çözdüm, Limit el kitabını silip süpürdüm, Limit soru bankasını da bitirdim. 2010-2016 arası tıpkı basım ÖSYM sorularını çözdüm.
Ve tüm sorulacak sorularımı sordum.

Bazen yanlış yaptığım sanatçının özelliklerini aklımda tutmak için bir eserini okurdum ya da forumlara bakardım. Çünkü ilginç bilgiler hafızada daha kalıcı oluyor. (Örneğin Nazım Hikmet'in “Benerci kendini niçin öldürdü” şiirinin onun olduğunu bir türlü aklımda tutamıyordum. Ben de şiirin okumuştum. Halen daha bu şiiri düşündüğümde direk aklıma basamak şeklindeki farklı dizeleri gelir, basamak dizeler de serbest nazımda olur. Serbest nazım diyince de Nazım Hikmet direk gelir aklıma.) Yani zorlandığınız noktada bi kısa eserini, şiirini okumanızı ya da farklı bi özelliğini araştırmanızı tavsiye ederim.

Hangi kaynakları kullandım

•Merkez yayınları 2010-2016 tıpkı basım lys-3 sınavları
•Limit el kitabı
•Limit soru bankası
•Limit deneme
•Yayın Denizi eser özetleri
•Palme deneme
•Yayın denizi 20 hız deneme
•Bilgi Sarmal deneme
•Evrensel iletişim deneme

tüm kaynaklar çok işime yaradı.
Çok soru çözmek çok önemliydi.

edebiyat seminerleri çok çok şey kattı. Özellikle hız ve hafıza için.

Standart sapması yüksek sorular yapmayı sağlayarak güven verdi.
Hızlı bi şekilde yol almayı sağladı.
Yetişmeyecek korkusu çok olur bu dönemde. Ama Edebiyat semineri hafıza teknikleri videoları çok rahatlattı bu noktada.
Hafıza teknikleri videolarını izledikten sonra mini sınavlarını çözmek çok işime yaradı.
Özellikle ödüllü sınavları çok güzeldi (hiç kazanamadım ama eğlenceliydi :) )
Yalnızca öğretmenli konu anlatımını beğenmemiştim. Dikkatim dağılıyordu izlerken. Yalnızca o videoları izlememiştim.

2017 Lys edebiyat süreç olarak çok güzeldi benim için. En büyük etken de bu süreçte edebiyatı çok fazla sevmiş olmam. Severek çalışmak, çok çok önemli. Sınav anında dahi çok mutlu hissediyordum. Gerek sınavda, gerekse çalışırken gerçekten çok mutluydum.

onlara söyleyecek olduklarım

• Belli bir düzene koyarak çalışmaları elbette, hep bir planları olsun.

• yetişmeme korkusu illa ki olacaktır. Ama korkmak yerine gittiği yere kadar götürmelerini tavsiye ederim. Son gün akşamı dahi Orhan Pamuk'un eser özetini okumuştum ki sınavda da gelmişti konuyla alakalı soru.

• denemelerden kaçmak yerine üzerine gitmelerini tavsiye ederim. Denemeler ve soru çözmek en iyi öğreticidir. Özellikle Limit soru bankası çok şey öğretir size.

• Tek bir yanlış sorularını dahi geçiştirmemelerini tavsiye ederim. Ben tüm sorularımı sınavdan 2 gün öncesine kadar hepsini sorup bitirmiştim.

• Edebiyat nankör bi sınav değil. Lys için nankör bi sınav değil derler ama ben sadece edebiyatın nankör olmadığını düşünüyorum. (Nitekim Edebiyattan yanlışım çıkmazdı, Türkçe kısmından yanlışım çıkardı ki sınavda da 1 paragraf 1 yazım yanlışı sorum yanlıştı.) Çünkü Lys matematikte sınav anında bi işlem hatası size istediğiniz, hayaliniz olan üniversiteye, bölüme mâl olabilir. Ama edebiyat öyle değil. Severseniz, size geleceğinizi verir. Tüm matematik hatalarınızı kurtarabilir. Nankör değil, aksine sadece sınav için değil, hayat için birçok şey verir size.

Bu yüzden eğer ki edebiyata karşı ön yargınız varsa, sevmiyorsanız başka açıdan bakmaya çalışın. Ben okulda edebiyattan nefret ederken, üniversite sınavı için çalışırken bağımlısı oldum dahi diyebilirim. Halen daha edebiyatı çok seviyorum ve hatta çalışmayı dahi özlüyorum.
Umarım güzel bir yılınız olur ve emeklerinizin karşılığını alırsınız.


Mehmet Ali Kara

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Hukuk

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Her gün düzenli olarak edebiyat seminerlerini dinledim.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
İnternet sayfanızdaki hafıza teknikleri, sorularınız, testlerinizi kullandım. Palme, Güvender, Limit gibi yayınları da kullandım.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Edebiyat semineri benim için oldukça faydalı oldu.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Kısa sürede kolay ve kalıcı ezber yaptım.

2017 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Bireysel Türkçe paragraf hatalarım yüzünden fazla yanlışım çıktı. Edebiyatta ise bi sıkıntım olmadı.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Edebiyat puanı çok yüksek bir ders ve sizi oldukça ileri atıyor. Bol bol ezber yapın.


Agâh Ensar Can

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Marmara Üniversitesi/ Türk Dili ve Edebiyatı

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
LYS Edebiyata temelimin iyi olduğuna inandığım için YGS sonrasında başladım. YGS'ye hazırlanırken zaten bir hafıza teknikleri desteği almak istiyordum. O ara Edebiyat Seminerleri'ne rastladım ve videolarını beğendiğim için sınava bu videolarla hazırlandım. Onun dışında her konuyu madde madde yazarak çalıştığım bir defterim vardı. Önce konularla alakalı çalışmamı yazarak yapıyordum daha sonrada hafıza teknik videoları izleyerek ezber yapıyordum. Konularla alakalı etkinlikleri uygulayarak bilgilerimi sağlamlaştırıyor en sonunda test çözmeye başlıyordum. Kaynaklarımda mevcut konuyla alakalı tüm testler bitene kadar başka konuya geçmiyordum. Bu şekilde bir sistem kurarak sınava hazırlanılabilir.Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?

Limit El Kitabı
Limit Soru Bankası
Eis Soru Bankası
Final Soru Bankası
Yayın Denizi Eser Özetleri
Karekök Deneme Kitabı

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Limit yayınlarının bu sınav için başlı başına bir anahtar olduğunu söyleyebilirim.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Konuyu ne kadar iyi bilirseniz bilin mevcut sistemde bu tek başına yeterli olmuyor. İlkler, tekler, enler ve daha nicesini bilmek durumundasınız. Edebiyatı üniversitede okuyacak kadar çok sevmek bazı şeyler için yeterli değil ne yazık ki. :) YGS döneminde yaptığım denemeler ile Edebiyat Seminerleri'ni aldıktan sonra yaptığım denemeler çok farklı. Ben sınava girerken denemelerde fule yakın çıkarmanın verdiği özgüveni taşıyordum üstümde. Bu çok önemli. Edebiyat Seminerleri sayesinde yazarların dönemlerini, eserlerini isimlerinden çağrışım yaparak kafama yazmış oldum. Hatta sınavda bir soruyu sadece yazarın soyadına bakarak çözmüştüm. Kesinlikle çok faydası oluyor ve herkese de öneriyorum. Edebiyat derin bir ders ve bu yüzden böyle bir destek şart.

2017 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
2017 LYS Edebiyat benim için çok kolaydı. Beklentimin çok altındaydı diyebilirim. Eleyici olan sorular yine yazar eser sorularıydı ve bunlar için de hafıza teknikleri desteği almak gerekiyor. Sınavda Türkçe bölümünden daha fazla yanlışım çıktı. YGS sonrasında paragraf çözmeyi neredeyse bırakmıştım çünkü. Bu yüzden LYS döneminde paragraf bırakılmamalı, daha fazla çözülmeli. Sınavın yarısı Türkçe çünkü, bu unutulmamalı.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Edebiyat Seminerleri'ni almayı düşündüğüm günleri hatırlıyorum da bu yolun sonunda ben de bu soruları cevaplayabilir miyim acaba diye düşündüğüm oluyordu. Çünkü sınava giren her öğrenci bir tecrübe aslında ve bu tecrübeyi arkadan gelenlere de aktarması gerekiyor. Bu yıl girecek olan arkadaşlara öncelikli önerim ne istediklerine karar vermeleri ve bunu bilerek çalışmaya başlamalarıdır. Hedefsiz çalışmak sonu olmayan bir yolda iki ileri bir geri yapmaktan öte bir şey değildir. Ayrıca hedefteki bölüm ne olursa olsun edebiyatın gücü yabana atılmamalıdır. Şunu da söylemeliyim ki ben çalışmaya geç başladım. LYS Edebiyat'a YGS'den sonra başlamak ciddi bir risktir. Hele ki derste temeliniz yoksa kesinlikle en azından Cumhuriyet dönemini ayrı bir ders gibi çalışmanız gerekiyor. Çünkü çok geniş, çok derin ve fazla soru buradan geliyor. Kendinizi bol bol deneyin. Başta çıkmış sorular olmak üzere farklı kaynaklardan denemeler çözün. Netlerinizin gidişatını takip edin. Edebiyatla alakalı ne kadar soru çözerseniz o kadar kardır. Bu dönemde kitap okumayı da bırakmayın. Hem paragraf sorularında hem de hafıza tekniklerinde zihninizi çalıştırmanın yegane yardımcısı olacaktır. Çözemediğiniz her soruya geri dönün. Çünkü çözerken bilemediğiniz o yazar ya da eseri sizi gün gelir hazırlıksız bir şekilde tanımadığınız bir okulun sırasında o sınavda yakalayıverir. Sorulara tik atıp geçmeyin bu yüzden. Yazarak çalışmakta yararlı olacaktır hele ki açık uçlu soruların olduğu bir dönemde. Biz 2 soruyla atlattık bundan sonra ne olur bilinmez. Bu yüzden bakıp geçmekten ziyade öğrenmek prensibiniz olsun. Masanızı, duvarlarınızı notlarla doldurun. Namık Kemal'le, Halit Ziya'yla, Yakup Kadri'yle arkadaş olun. Onlarla dost olmaya çalışmazsanız ne öğrenebilirsiniz ne de sınavda başarı gelir. İlla diyorsanız sevemiyorum Edebiyat Seminerleri hem güldüren hem öğreten hikayeleri ile çok güzel sevdiriyor merak etmeyin. :) Anahtar bir cümleniz ve çok yüksek bir hedefiniz olsun. Benim anahtar cümlem "Güzel günler göreceğiz, güneşli günler." idi. Her bunaldığımda, yorulduğumda, yapamadığımda bu cümleyi tekrarlıyordum ve kendime geliyordum. Son olarak unutmayın ki dostlar neyi hedeflerseniz hedefleyin size ihtiyacı olan bir ülkeniz var. Sınava girecek olan herkese canı gönülden başarılar! :)Mehmet Fatih KILIçKIRAN

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Boğaziçi üniversitesi – Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce)

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Lys Edebiyata çalışmaya Ygs'den sonra başladım. İlk konuların hafif olması beni yormadı ve  edebiyat hazırlanma sürecimi hızlandırdı. Genel olarak hafıza yöntemlerini kullanarak hazırlandım (edebiyat seminerleri, başka kurumların seminer şeklinde düzenledikleri programlar,  kendi tekniklerim vs. ). çalışma sürecimin 1/3'ü hafıza teknikleri ile 2/3'ü soru çözmekle geçti. Bu süreçte arkadaşlarımın da en az benim kadar çalışması çok önemliydi, sinerjimiz çok iyiydi. Aramızda soru cevap şeklinde farklı farklı çalışmalar oluyordu. Tabi hocalarımla da benzer çalışmalar yaptık, hepsinin büyük faydaları oldu. Böyle çalışarak edebiyata sağlam hazırlanabilirsiniz.  

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
limit el kitabı*
Yayın denizi eser özeti*
Okyanus edebiyat konu anlatımlı
Anka yazar eser sözlüğü*
Limit soru kitabı
Eis soru kitabı 
Karekök soru kitabı 
Güvender soru kitapları
*bunlar hep çalışırken önümde olan kitaplar

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Yıldız koyduklarım demirbaş kitaplarımdı,  çok yararları oldu. Soru kitabı olarak da eis ve limit.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat seminerleri çok özel bir platform bana göre. Etkileşimli sınavları,  yazar eser, bilgi videoları, animasyonlu eser özetleri, sesli teknikler gibi çok fazla olanaklar mevcut. Nasıl ezberleyeceğim dediğim bir çok yazarı ezberlemiştim. Ve çok faydasını gördüm. Bunu videoları izledikten sonra soru çözerken anlıyorsunuz. Ve gerçekten çok kaliteli videolar var. Bu senenin makas sorusu Emine Işınsu sorusu benim saniyemi almamıştı mesela.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz? 
2016 LYS EDEBİYAT kolay bir sınavdı. İyi hazırlandığım için sorularda tereddüt yaşamadım.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Gözünüzü korkutacak bir sürü konu var fakat hiçbiri aşılamayacak konular değil. çalışırsanız olmayacak iş değil. Asıl farkı matematikte atacağınızı unutmayın. Ezberinize kuvvet..Muhammet Halit Metin

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Boğaziçi üniversitesi - İktisat bölümü (İngilizce)

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Ben lys edebiyata aşırı bir çalışma göstermedim. Kendime göre bir sistem oturttum. önce konu çalıştım örneğin divan edebiyatı, hemen ardından edebiyat seminerinden divan edebiyatı ile ilgili videoları izledim ondan sonra da bir tane soru bankasından divan edebiyatı testini çözdüm. Tüm konuları bu şekilde çalışmak az çok edebiyat temelini oluşturuyor. Tüm konular bitince ise denemelere başladım fem denge ve fem kapsülden günde en az 2-3 deneme çözdüm ama denemelerin çözüm videolarını hep izledim. Yani normal süreli bir deneme çözüyomuş gibi çözdükten sonra kitabı kenara atmadım. Soruyu doğru yaptıysam bile şıklarda bilmediğim yazar veya eser varsa hepsini kitabın üstüne not ettim. Arada bir açıp tekrar gözden geçirdim. Bu denemeleri çözerken bir yandanda ilk başta yaptığım konu-video-soruya tekrar başladım ve bir tur daha attım böylece hem videolar aklıma kalıcı bir şekilde oturmuştu hemde konular. Bence önemli olan çok çalışmak değil verimli ve sistemli bir şekilde çalışmak.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Ben sınava hazırlanırken edebiyat için güvender, limit, palme soru bankalarını çözdüm. Zaten 2-3 soru bankası yeterli oluyor. Onların ardından fem denge-kapsül deneme kitaplarını çözdüm.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Limit soru bankasının çok çok faydasını gördüm. Güvender çok ayrıntı sorduğu için tavsiye etmem. Ama deneme olarak fem denge ve kapsül mutlaka çözülmeli.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Ben edebiyat semineri videolarının çok faydasını gördüm. Konuyu ne kadar çalışırsam çalışayım onları beynime kodlamadıktan sonra bir süre sonra uçup gidiyor. İşte hafıza teknikleri videoları burda devreye giriyor. üstünden ne kadar zaman geçerse geçsin ister istemez o videolardaki görseller yani yazar eserler aklımda kalıyor. Bu yüzden bence mutlaka alınması gerekiyor.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
2016 lys genel olarak kolay bir sınavdı. Ygs kısmından çok soru çıktı. Edebiyat kısmından 3 ygs kısmından 3 yanlışım çıktı. Bu da demek oluyor ki (ygs yani paragraf ve dilbilgisi kısmı) ygs geçtikten sonra asla ihmal edilmemeli.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Lys edebiyata gireceklere tavsiyem sistemli ve verimli bir şekilde çalışmaları. Ve asla paniğe kapılmamaları. Lys de ne ekerseniz onu biçersiniz. Ben edebiyata ygs den sonra başladım ve rahat bir şekilde yetişti. Hiç bir şey için geç değil her şey sizin elinizde.Alptuğ Kaan Temir

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Boğaziçi üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce)

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Senenin başından itibaren düzenli olarak konu tekrarı ve cep kitaplarından bolca okuyarak çalıştım. Video sitesi olarak edebiyat seminerlerini takip ettim.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Başta öğretici bir kaynak olması için Femi öneriyorum. Cumhuriyet ve divan edebiyatı için özel olarak Yayın Denizi ve LMT Yayınları çok kaliteli yayınlar.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Kesinlikle Yayın Denizi TEK Edebiyat Konu Anlatımlı Kitabı. Eserlerin büyük bir çoğınluğu oradan çıktı.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat Seminerlerinin faydasını en çok Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatında gördüm. Görsellerle öğrenmek gerçekten işe yarıyor.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz? 
2016 LYS Edebiyat önceki sınavlara göre seçici soru sayısı daha azdı. Her zamanki gibi modernizm ya da tiyatrodan az bilinen eserler(Kanavice vb. ) soruldu. Paragraflar daha kısa ve anlaşılırdı.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Konuları unuturum kaygısı ile konuları YGS'den sonra çalışırım düşüncesine kapılmayın. Sene başından itibaren haftalık tekrarlar çok önemli. YGS'den önce 11. Sınıf konularına kadar gelmeniz size 3 aylık ara dönem boyunca Cumhuriyet Dönemi'ne esnek bir şekilde çalışmanızı sağlayacaktır. Bu durum sınav esnasında sürpriz sorularla karşılaşmanızı engelleyecektir.Gizem İrem AYDIN

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Boğaziçi üniversitesi – Psikoloji (İngilizce)

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
3 senelik sayısal eğitiminin ardından edebiyata YGS sınavından sonra çalışmaya başladım, aslında başlamak için biraz geçti çünkü edebiyata daha önce hiç çalışmamıştım. YGS'den sonra Limit El Kitabından konu çalışıp akabinde Limit Soru Bankasından soru çözdüm. Bu bilgilerimi pekiştirme açısından çok katkı sağladı. Sonrasında soru bankası çözmekten ziyade deneme setleri almaya yöneldim. Konuları tam bitirmeseniz bile çözdüğünüz denemeden öğreneceğiz çok şey oluyor. Denemede daha önce bilmediğim yazar, kitap özeti ya da ilginç bir bilgiyle karşılaştığımda soruyu kesip soru kesemde biriktiyordum. Bunları da periyodik olarak tekrar edince az bilinen yazarları ve roman özetlerini de öğrenmiş oldum. Bu süreçte Edebiyat Semineri bana bilmediğim yazarlar konusunda çok yardımcı oldu. Bilmediğim yazarları hafıza teknikleriyle dinledim. Ve sınava son hafta kala tüm roman özetlerini izleyip karekterleri ve konusunu not almam sınavdaki roman özeti sorusunu yapmamı sağladı. Son olarak ailenizden birinin -mesela ablamın- yazar eser sorması bu süreçte katkısı da bir hayli olacaktır. :)

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Kaliteli bir konu anlatımlı ve bol deneme işinize yarayacaktır. Konu anlatımlı sayısı fazla oldukça kafa karışıklığı daha fazla olur. Benim önereceklerim:

Limit Edebiyat El Kitabı
Limit Soru Bankası
Güvender LYS Edebiyat Konu Anlatımlı
Palme Roman özeti Kitabı (Bu kitap özellikle arkasındakı alfabetik sıralanmış yazar-eser sözlüğü açısından çok işime yaradı)
Bulabildiğim kaliteli kaynakların denemelerin hepsi (özellikle Fem)

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Tabii ki Limit Edebiyat El Kitabı. Hem detaylı hem öz bilgileri içermesi sebebiyle sürekli yanımda taşıdığım can dostumdu. Onun dışında Fem'in Denge Denemeleri, 4'lü Deneme Seti kaliteli sorular içermesi açısından birçok katkı sağladı. Roman özetleri içinse Edebiyat Semineri'nin animasyonları baya kaliteli ve akılda kalıcı.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Dediğin gibi bilmediğim yazarları hafıza teknikleriyle kodlanmış olarak izlemek akılda kalması açısında çok fazla işime yaradı. Roman özetlerini yine bahsetmeden geçemeyeceğim, sınavdan önce izleyip not almanız neredeyse 120 roman hakkında fikriniz olması demek bu da LYS için yeterli bir sayı bence.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz? 
Bu sene sınavda beni en çok şaşırtan paragraf sorularının sayısının önceki yıllara göre çok fazla olmasıydı. Bu da birçok sayısal öğrencisinin edebiyat netini yükselteceğini gösteriyordu. Onun dışında sınav önceki yıllara göre baya kolaydı fakat arada çok az da olsa seçici sorular barındırıyordu. Kolay-orta arası bir sınav diyebilirim.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Edebiyatı benim gibi son zamana bırakmamalılar bence. En azından Cumhuriyet Döneminin büyük bir kısmını YGS'den önce halledilmeli çünkü YGS'den sonra konu çalışmak baya zor gelebiliyor. Olabildiğince Cumhuriyet çalışın. YGS'den sonra ise bence konu konu ayrılmış soru bankası yerine bol deneme çözmek size daha fazla katkı sağlayacaktır. Bilmediklerinizi de kesmeyi unutmayalıım! Herkes umarım dilediği yerleri kazanır, şimdiden herkese bol çalışmalar ve başarılar. Ataol Behramoğlu'nun da dediği gibi ''İnsan balıklama dalmalı içine hayatın/Bir kayadan zümrüt bir denize dalarcasına'' sizin de bu şekilde edebiyat kitaplarına dalmanız dileğiyle.Ruşen RUŞENOĞLU

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
İstanbul üniversitesi – Hukuk Fakültesi

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
önceleri matematiğe daha fazla vakit ayırıyordum. Ancak ygs'den sonra asıl seçici dersin edebiyat olduğu bilincine vardım. Ygs'den sonra çalışmaya başlamış olmam beni biraz strese soktu ancak bu stresi edebiyat seminerleri ile yendim. Gündelik tekrar yapıp videoları izledim ve bol bol soru çözdüm.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Limit edebiyat konu anlatımını ana kaynak olarak kullandım. Konuları bitirdikçe Limit edebiyat soru bankasından testlerini çözdüm. Ayrıca güvender, birey, zambak, palme soru bankalarını çözdüm.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Sınav geçmiş yıllara göre çok daha kolay bir sınav olduğundan çözdüğüm her kaynağın faydalı olduğunu düşünüyorum ancak Güvenderin soruları sınava daha yakındı.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Dediğim gibi üzerimde geç başlamanın stresi vardı. Edebiyat öğretmenimin tavsiyesiyle bu siteyle tanıştım. Konu çalışmasının ardından izlenen videolar gerçekten çok akılda kalıcı oluyor. Deneme sınavları ve konu testleri bilgilerinizi yenilemenizde çok katkı sağlıyor.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz? 
çalışan ile çalışmayanın ayrımının yapılacağı bir sınav değildi. çoğunluğu kolay denilebilecek sorulardan oluşmaktaydı. Seçici soru sayısı diğer yıllara nazaran düşüktü.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Tavsiyem özellikle edebiyat sınavına sene başından itibaren çalışmaya başlamalarıdır. Konuları pekiştirmenin en iyi yolu her kaynaktan test çözmektir. Her türlü soruyu görün ki sınavda sürprizle karşılaşmayın. Başarılar...Ceren SAĞLAM

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Ankara üniversitesi - Hukuk Fakültesi

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
İlk önce konuları çeşitli kaynaklardan okuyup renkli kağıtlara bol bol not çıkarıp sürekli tekrar ettim. Daha sonra ise çok fazla soru çözdüm.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Yayındenizi, Limit, Odtü, Eis, Sınav, çağrışım, Evrensel İletişim, Palme

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Limit ve Yayındenizi hem el kitapları hem de soru bankaları açısından çok iyiydi. Evrensel iletişim ise deneme olarak en beğendiğim kaynaktı.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat seminerlerini mayıs ayında keşfettiğim için biraz üzüldüm elbette. Ama o bir ay içinde bana baya şey kattı. Görsel hafıza olarak çok iyi olduğunu düşünüyorum. Birçok eseri bu sayede ezberlemiştim.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz? 
56 soruluk sınavda türkçe kısmından 2 adet yanlışım vardı sadece. Edebiyat kısmı tam doğruydu. 3-4 soru eleyiciydi diğerleri düzenli çalışanların yapabileceği nitelikteydi. Edebiyat kısmından yanlışım olmadığı için çok mutluyum.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Cumhuriyet edebiyatını kesinlikle son 3 aya bırakmasınlar. 12. sınıf başladığında o süreç boyunca bol bol tekrar edip test çözsünler. Tabii ki ara sınıf tekrarları da çok önemli. Her gün 1-2 saatlerini edebiyata ayırsınlar. çünkü eşit ağırlık öğrencileri için edebiyat vazgeçilmez bir önem taşıyor.Arda AYIK

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Ankara üniversitesi - Hukuk Fakültesi

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
öncelikle okuldaki derslerden ve konu anlatımlı kitaplardan konular hakkında bilgi edindim. Daha sonra siteniz aracılığıyla eserleri hafıza teknikleriyle ezberledim.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız? Konu anlatımlı olarak Yayın Denizi'nin cep kitabını ve Okyanus Yayınları'nın konu anlatımlı kitabını kullandım. Soru bankası olarak Limit Yayınları'nı ve Yayın Denizi'ni kullandım.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
özellikle Limit Yayınları'nın soru bankasının çok faydası olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Yayın Denizi'nin cep kitabı da çok faydalı oldu.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Eserleri ve özetlerini genellikle bu siteden çalıştım. Gerçekten çok sayıda eser var ve bunları ezberlemek oldukça zor. Ama bu site sayesinde bunu yapmak hem eğlenceli oluyor hem de kesinlikle akılda kalıyor. Ayrıca bu sitenin deneme sınavlarını ve soru bankasını da kullandım.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz? 
Genel manada kolaydı ama bazı yazarları hiç beklemiyordum.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
öncelikle kesinlikle bu siteyi kullansınlar. Farklı kaynaklardan soru çözsünler. Yazarlarla ilgili bilgileri farklı kaynaklardan öğrenmeye çalışsınlar. Ayrıca boş vakitlerinde eser özetleri okusunlar.

Bütün hazırlanan arkadaşlara başarılar dilerim. Bu siteyi hazırladığınız için de sizlere çok teşekkür ederim.Sefa TüLEK

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Ankara üniversitesi - Hukuk Fakültesi

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
LYS edebiyat sınavı edebiyat kısmı olarak bilgi ölçmeye dayalı bir sınav tekrar ve test bu sınavın iki mihenk taşı. Bu süreci ikiye ayırabilirim Edebiyat Seminerlerinden önce ve sonra. Ama ne olursa olsun düzenli olarak tekrarlar yaparak el kitabından otobüste yolda her yerde bunu okuyarak hatta bir deftere edebiyatla alakalı duyduğum eser özellik bilmediğim ne varsa yazarak aynı şekilde bunu da okuyarak hazırlandım. Ayrıca biz arkadaşlarla karşılıklı olarak soru-cevap şeklinde eser soruyorduk. Bu da faydalı oldu. Ama edebiyat sevildigi takdirde daha iyi verimin alınacağı kanaatindeyim.
Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Sınava hazırlanırken baya bir kaynak kullanmıştım arkadaşlara tavsiyem edebiyatta bulabildikleri kaynakları çözmeliler.

-Limit edebiyat Bankası ve el kitabı
-Yayın denizi edebiyat soru Bankası ve el kitabı
-FEM edebiyat soru bankası
-Bilfen soru bankası
-Yayın denizi eser özetleri kitabı
-Yayın denizi denemeleri
-Ekstrem edebiyat soru Bankası
-FDD edebiyat soru bankası

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Kesinlikle limit ve yayın denizi bu iki kaynak benim şahsi görüşüm edebiyat da en iyi iki kaynak. Gerek ayrıntıya inmeleri ve bu ayrıntılar da sınav da çıkma ihtimali olan ayrıntılar olmasından dolayı çok kaliteli yayınlar edebiyat açısından.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Dediğim gibi Edebiyat Seminerleri bir milat oldu Ygs den hemen sonra almıştım. Ondan önce bu ezberlemeler biraz zaman alıcı oluyordu ve diğer derslerin vaktini çalıyordu. Ama edebiyat seminerleri hem eğlenceli hem de öğretici bu işi çok iyi yapıyor. üstelik ücret bakımından avantajlı olması da beni cezbetti. İyi ki almışım dedirtti yani.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz? 
2016 LYS edebiyat kolay hem de çok kolay bir sınavdı. Ayırt edici iki tane edebiyat sorusu vardı. çoğu Mf öğrencisi bile rahatlıkla yapabildiğini iddia etti. Ama biz Edebiyat seminerleri ve diğer çalışmalarımıza güvenerek zor olmasını isterdik.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Hukuk kazanmak için edebiyat netlerini bir hayli yüksek tutmalılar ve bunun en basit ve avantajlı yolu edebiyat seminerleri. Ygs sınavı kötü geçse dahi LYS ve özellikle edebiyat emek verene karşılığını açıkça gösteriyor. Ondan dolayı moral bozmadan LYS ye çalışmaya ve hayallerinin peşinden koşmaya devam etsinler... Zafer İnananlarındır.

Elif YILDIRIM

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Hacettepe üniversitesi – Hukuk Fakültesi

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
öncelikle beni sıralamada öne çekecek olanın Lys Edebiyat olduğu bilinciyle çalışmalarıma başladım. Edebiyat çalışmayı da sevdiğim için bu sınava hazırlanmak benim için hiç de sıkıcı değildi. İlk olarak iki farklı kaynaktan konu çalıştım ve sonra da çalıştığım her konunun arkasından soru bankalarından o konunun testlerini çözdüm. özellikle Tanzimat ve sonrası dönemler için 3 soru bankası kullandım( kaynakları bir sonraki soruda yazdım). Cumhuriyet dönemi çok geniş olduğu için bu dönemin yazarlarını eserleriyle birlikte A4 kağıtlarına yazarak ezber yaptım. Bu sıralarda Edebiyat Seminerleri'ne üye oldum. Yazarları konu anlatım kitabından çalıştıktan sonra buradan yazarları, önemli bilgiler kısmından dinledim. Son olarakta animasyonlu hafıza tekniklerini birkaç kez izledim. Bu şekilde konuları bitirdim ve deneme çözmeye başladım. 2 deneme kitabı bitirdim. Dershanenin de kendi denemeleri oluyordu, onlara da hiç aksatmadan girdim. Deneme çözmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden son zamanlarda çok fazla deneme çözdüm.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Konu anlatımlı olarak Fem Simetri ve Güvender yayınlarını kullandım. Güvender kalınlığından da anlaşılacağı gibi ayrıntılı bir kitap, Fem de ona göre daha yüzüstü ama önemli bilgilerinde bulunduğu bir kitap. Birinde olan bilgiler, eserler diğerinde olmayabiliyor. Ben bu yüzden ikisinden götürmeyi tercih ettim. İkisi de güzeldi. Ayrıca Yayın Denizi'nin eser özetleri kitabını da kullandım. Bu kitabın arkasındaki pratik bilgiler de işe yarar türdendi. Soru bankası olarak Fem, Yayın Denizi ve Limit kullandım. Fem soru bankasına genelde basit derler ama bence öğrenilenleri kavratan bir kitap. Bilgilerin kalıcı olmasına yardımcı oluyor. Yayın Denizi ve Limit ise daha ayrıntılı soruları olan kitaplar. Farklı soru tipleri olması ve daha az bilinen yazar-eserleri sorması bakımından önemli kaynaklar. İkisinden biri mutlaka çözülmeli bence. Deneme olarak da Fem kapsül ve Palme çözdüm.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Yukarıda belirttiğim bütün kaynakların bana faydası olmuştu aslında ama sınav beklediğimden daha kolay geldiği için çok da ayrıntılı kaynaklardan çalışmasam da olurmuş. Tabi sınavın nasıl olacağını bilemeyeceğimiz için ayrıntılı çalışmaktan da zarar gelmez.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat Seminerleri'nin hafıza teknikleri sayesinde yazar-eser ezberlemem önemli ölçüde kolaylaştı ve ezber yaparken zaman kazandırdı. Soru çözerken artık izlediğim görseller istemeden gözümün önüne geliyordu. Sadece hafıza teknikleri değil önemli bilgiler bölümü ve alıştırmaları da çok iyiydi. Ayrıca piyasadaki diğer buna benzer sitelere göre oldukça uygun bir fiyata sahip. Yalnız bazı videoları eski yapım olmasından sanırım görselleri pek iyi değildi ama onların da güncelleneceğini umuyorum. Bunun haricinde gayet kaliteli bir site. Edebiyat Seminerleri'nin hazırlanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Elleriniz dert görmesin:)

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz? 
Daha önce de söylediğim gibi beklediğimden daha kolay bir sınavdı. Pek seçici sorular yoktu. Daha kaliteli olmasını beklerdim. Ben 53, 5 net yaptım ama kesinlikle daha iyi yapılabilirdi.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
öncelikle YGS bittikten sonra iyi de geçse kötü de geçse kendilerini salmamalılar. çünkü YGS çok nankör bir sınav ne kadar çalışsan da karşılığını alamayabiliyorsun. Bilmeliler ki asıl belirleyici olan LYS'lerdir. Bunun için bir an önce kendilerini toparlamalılar ve eğer tm cilerse hemen edebiyat çalışmaya başlamalılar. Sonra da bol bol soru ve deneme çözmeliler. Edebiyatı hafife alıp çalışmayı ertelememeleri gerekiyor.. Eğer edebiyat çalışmayı sevmiyorlarsa ve ezber yapamıyorlarsa 'Edebiyat Seminerleri'ne üye olmalarını da tavsiye ederim. Tüm üniversite adaylarına başarılar dilerim.Fatmanur Türkoğlu

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Dokuz Eylül üniversitesi – Hukuk Fakültesi

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Konu anlatımlı kitaplardan konuyu çalıştıktan sonra Edebiyat Semineri sitesinden videoları tekrar tekrar izleyerek bilgilerimi pekiştirdim ve daha sonra konuyla ilgili soru bankalarından ilgili testleri çözdüm. Konular tamamlanırken denemeler çözdüm.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Edebiyat Semineri, Yayın Denizi Konu Anlatımı ve Soru Bankası, LMT Soru Bankası, Esen Konu Anlatımı, Evrensel İletişim Şifreliyorum, çıkmış Sorular Kitabı, Palme Konu Anlatımı (Arkadaşımda vardı, çok güzel bir kitap bu da. ), Anka Edebiyat Denemeleri (çok güzel değil. Almanıza gerek yok. )

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Edebiyat Semineri elbette faydalı oldu. Elimde bulunan bütün kitaplar güzel kitaplardı ve faydalıydılar. Bunların haricinde tüm kitaplardan çıkardığım özet defteri de çok faydalı bir bilgi kaynağım olmuştu.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Tekrar tekrar izledikçe özellikle yazar-eser konusunda gayet faydalıydı. Hikayeler eserleri ezberlememi kolaylaştırdı. özellikle bazılarının çizimleri ve hikayeleri çok çok güzel.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Kolay bir sınavdı. Zor bir sınav beklerken bu sınavla karşılaşmak epey hayal kırıklığına uğrattı. Daha kaliteli hazırlanmış bir sınav olmasını isterdim tabii. Ama yine de sınav zor veya kolay her şey sizin elinizde. Zor sınav çalışan öğrenci için avantajdır hatta.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
öncelikle bir an evvel kendi çalışma tarzınızı bulup o şekilde çalışmaya başlamalısınız. Edebiyat için tekrar çok önemli. Konuya çalışıp arkasından konuyla ilgili testleri mutlaka çözmelisiniz. Belli aralıklarla tekrar yapıp yine soru çözmeniz faydalı olacaktır. Edebiyat Semineri'ni almanızı tavsiye ederim. LYS Edebiyat'ta 1 eser, 1 soru bile çok önemlidir. (Hele TM-3 ten tercih yapacaklar için. ) Ve Edebiyat Semineri'ni aldığınızda bir yazarı mutlaka tekrar tekrar dinleyin. Sonrasında kendi kendinize hikayede ki eserleri sayın ta ki hepsini sayabilene kadar. Sınava kadar devamlı tekrar tekrar izleyin. Denemeleri asla es geçmeyin. Mutlaka deneme çözün. Soru bankası veya deneme fark etmez hepsinde yanlışlarınızı öğrenin, kitabın/denemenin üzerine renkli kalemle notlar alabilirsiniz hatta. Sınav yaklaşırken de muhakkak bu yanlışlarınızı gözden geçirin. Yaptığınız hataları düzelterek notlar alabilirsiniz. çok faydalı bu bahsettiğim. Şiddetle tavsiye ederim. Arkadaşlarınızla soru cevap yazmanız da çok faydalı olacaktır. Bilinçli ve planlı çalışma sizi istediğiniz yere taşıyacaktır. Herkese başarılar.Şafak AKDEMİR

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Marmara üniversitesi – Hukuk Fakültesi

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
İlk olarak konuyu en az 2 kere üzerinden geçtim. Sonra soru çözümü ardından edebiyat semineri videolarına baktım. özel bir çalışma yöntemim yoktu. Konuya güzelce çalıştım. önce kolay soru bankalarında konu konu çözüp sonra aynı konulardan daha zor bir kaynaktan soru çözerek tamamladım.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
İlk konuyu internete yer alan herhangi bir siteden izledim sonra fem edb soru bankasını çözdüm ardından limit edb soru bankası ve küçük el kitabını aldım. ilk önce fem edb mesela divan edb çözdüysem daha sonra limitden divan edb konusunu bitirdim. Daha sonraları ise yayın Denizi edb soru bankası setini aldım ama bitiremedim.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Mutlaka en az 2 tane biri kolay biri normal olmak üzere soru bankası bitirin. Ve bol bol deneme çözün bu çok önemli.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Normal olarak konuyu çalıştım sorumu çözdüm ama bir şeyler eksikti. İşte bu eksikliği edebiyat semineri giderdi. özellikle takıldığınız aklınızda kalmayan yerleri edb seminerinden tekrar ettim.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Gerçeği söylemek gerekirse çok çalışamadan girdim ve 29D 20 Y yaptım.
Bu sene gereken özeni gösterip kimseden özel ders almayıp sadece evde ve kütüphanede çalışarak 52D 4Y yaptım.
2015 lys edb kolay diyorlardı ama gene çalışan emeğinin karşılığını aldı. 2016 lys edb kolay oldu ve dikkatli olan, iyi çalışanlar için sonuç değişmedi.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Ne olursa olsun Amacınızdan vazgeçmeyin. Bu sene veya sonraki sene olabilir amacımız için elinizden gelen her şeyi yapın.

Ygs5 92000 gelince şok olmuştum. Eğer kaybedersem lys de kaybederim dedim ve 26 haziran lys edb sınavına kadar bir an bile düşünmeden çalışmaya devam ettim. Bu süreç biraz sıkıntılı geçebilir ama siz devam edin. Ve sonuçlar açıklandığın iyi geleceğini tahmin ediyordum ama çok iyi geldi : TM3 sıralamam 4339. Olmuştum. (edb 52D 4Y coğrafya 17D 5Y mat 42D 1Y geo 21D1Y)

Aklınıza takılan sorular olursa demirakfe7@gmail.com mail atabilirsiniz.Ali Haydar AYDIN

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Marmara üniversitesi - Hukuk Fakültesi (İö)

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?

hukuk fakultesi isteyen bir öğrenci olduğumdan dolayı edebiyatın benim için ne kadar önemli olduğunun farkındaydım. çalışmalarımı bu durumu dikkate alarak çalıştım. herkesin farklı çalışma yöntemleri vardır. benim yontemimde çok farklı kaynakları tarayarak o konu hakkında bilgileri kendi defterime yazardım. bunun çok faydasını gördum diyebilirim çünkü her bilgi tek bir kitapta olmuyor bu yuzden defterime yazdığım bilgileri birçok kaynaktan aldığım için o defter benim için ana kaynak olduğunu söyleyebilirim. tabi bu sadece edebiyatın genel bilgileri için. eser yazar ezberlemek çok zoruma giderdi bu durumda imdadıma EDEBİYAT SEMİNERLERİ yetişti. buradaki eksiklerimide bu şekilde kapattım. aynı zamanda edebiyatta soru çözmenin çok önemli olduğuna inanırım çünkü öğrenilen bilgilerin kalıcı olması için farklı kaynaklardan soru çözmek gerekir. kaynaklardaki sorular bir süre sonra kendini tekrarlar ve o soruyu görünce aaa evet ben bunu şu kitapta çözmüştüm şeklinde aklınıza gelir. son olarak elinizin altında mutlaka eserler sözlüğü olmalı aklınıza takılan en ufak bir şeyde hemen açıp bakmanında çok katkısı oluyor.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?

çok farklı kaynakları kullandım diyebilirim. yukarıdada belirtiğim gibi ne kadar farklı kaynak o kadar bilgi diyorum. kullandığım kaynaklar karekök, limit, palme, güvender, yayın denizi, final, anka yayınlarıdır

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
karekök, güvender ve yayın denizi en çok fayda bulduğum kitaplar

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
edebiyat seminerleri gerçekten çok titiz bir şekilde akılda kalıcı ve farklı anlatım tarzıyla gerçekten eşi bulunmaz bir site. ezber yapmaktan çok çabuk sıkılırım. bu durum beni son derece rahatsız etmeye başlamıştı çünkü sürekli ben o kadar sanatçıyı nasıl ezberleyeceğim. eser özetlerini nasıl ezberleyeceğim diye diye günler geçiyordu. böyle demenin bana hiçbir şey getirmeyegini biliyordum. bu durumda olmamın mezun olarak sınava hazırlanmanın vermiş olduğu sıkıntı ve edebiyat yüzünden mezuna kalmanında etkisi yok değil. bir çıkış yolu bulmalıydım. bir arayış içindeyKen EDEBİYAT SEMİNERLERİ ile tanıştım ve işte benim ihtiyacım olanı bulduğuma inandım. hiç vakit kaybetmeden üye oldum. o gözümde büyüyen eser yazar, roman özetleri teker teker öğrenmeye başladım. soru çözerken karşıma çıkan sanatçıyı evet o sanatçıyı şurdan hatırlayacaktım hikaye şu şekilde devam ediyordu şeklinde aklıma geliyordu. EDEBİYAT SEMİNERLERİ ile tanışmadan önce belirli sanatçıları öğrensem yeter derken önemsiz gibi görünen sanatçılarıda ezberledim çünkü işimi şansa bırakmamalıydım. ilk senemde 38 doğru 15 yanlış gibi bir durumdayken mezun senemde 53 doğru 3 yanlış yaptım. bu başarımda şüphesiz edebiyat seminerlerinin etkisi çok büyük. HER ŞEY İçİN TEŞEKKüRLER EDEBİYAT SEMİNERLERİ.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
2016 lys beklediğimden kolay geldi. eleyici soru sayısı çok azdı. genel olarak en bilinen sanatçılar soruldu. bu durum benim gibi ayrıntı çalışan kişiler için iyi olmadı ama soru dağılımı açısında gayet iyiydi.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
kesinlikle bol bol soru çözülmeli. ygs sonrasına bırakılmamalı hem ygs hem lys birlikte götürülmeli. ygs kötü geldi diye çalışma bırakılmamalı çunkü kişinin seviyesini ölçen, çalışanın yaptığı sınav lys dir. bunun için umutsuzluğa kapılmadan çalışılmalıdır. Hİç BİR BAŞARI TESADüF DEĞİLDİR...Ahmet Burak Akbaş

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Uludağ üniversitesi - Uluslararası İlişkiler (İö)

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
konu anlatım kaynağım; edebiyatsemineri.com, 2 adet soru çözüm kitabından (limit yayınları cumhuriyet dönemi ve limit yayınları edebiyat) çalıştım - önce edebiyatsemineri.com'dan konuyu dinleyip hafıza tekniklerini kullanıp soru çözüm kitabına geçtim testlerde hemen hemen tüm soruları doğru yapmanın verdiği enerji, motivasyonun hedefimi kazanmamda etkisi çok büyük oldu - bütün öğrencilerede tavsiyem bu olucaktır; önce edebiyatsemineri.com sonra soru çözüm ve sonrasında gelsin full çıkan testler. :)

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
genelde Limit yayınları kullandım, Limit yayınları çok kaliteli soru kalıplarıyla öSYM'nin çizgisinde ilerleyen bir yayınevi, hemen hemen her soru tipi var ve adamlar 2015 yılında sanırım 15-20 tane soruyu birebir tutturmuşlar, LYS-EDEBİYAT Soru çözüm kitaplarının ilk ve son sayfalarında var tutturduğu sorular, tıpatıp aynısı; öSYM, Limit Yayınlarından kopyalayıp LYS'de sormuş gibi.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Limit yayınları ve Edebiyatsemineri.com'un hedefime ulaşmamdaki payları %100 :)

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyatsemineri.com gerek eğlenceli mizahi gerek teknik açıdan kusursuz hafıza teknikleriyle testlerin çoğunda tamamına yakın doğru çıkartmamı sağladı bunun verdiği özgüven, başarabileceğine inanma duygusu özellikle çok fazla etkili oldu hedefime ulaşmamda; edebiyatsemineri.com diğer hafıza tekniği siteleri ile kıyaslandığında fiyat olarak hem daha uygun hem daha kaliteli - başka web sitelerini kullanan arkadaşlarımdan daha yüksekti edebiyat netlerim, sınavdada hepsini solladığım doğru. :)

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
çok garip bi sınavdı, 2-3 tane eser-yazar sordular fakat yinede çeldirici 10 tane soru çıkar, dil bilgisi olmasaydı 56/56 doğru yapardım edebiyatsemineri sayesinde. :)

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
özellikle tekrar yapmalarını şiddetle tavsiye ediyorum, kendim üzerimden örnek vericem; LYS MATEMATİK için Polinomlardan İntegral'e kadar bütün konulara çalıştım, YGS biter bitmez polinomlardan başladım ve LYS-1 başlayana kadar konuları bitirdim fakat hiç tekrar yapmadığım için sınavda sadece 7 tane soru yaptım çünkü hepsini unutmuştum, 3 tane polinom sorusunun hiç birini yapamadım çünkü ben polinom çözmeyeli 3 ay olmuştu sadece 3 ay önce konuyu öğrenip 10 test çözüp bırakmıştım ve diğer konuya geçmiştim bu sınava kadar tüm konular için böyle devam etti ve sonuç matematik için hüsran oldu ama edebiyatsemineri.com bizi kurtardı ve edebiyattan harika bi sonuç yaptım, teşekkürler edebiyatsemineri.com! :)Zehra Yılmaz

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
LYS Edebiyata daha çok ezber yoluyla değil de aklımda kodlayarak çalıştım. Sürekli ezber yapınca bir müddet sonra herşeyi karıştırabiliyoruz kavramlar birbirine giriyor. Seminerler bu noktada çok faydalıydı. Videolarda bulamadıklarımı yada bana yardımcı olacağını düşündüğüm bilgileri ben kendi aklımda hikayeleştirerek oluşturdum.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Güvenderin konu anlatımı kitabı benim için çok faydalıydı. Simetri serisini ve Lİmit yayınlarının el kitabı ve soru bankasını çokça kullandım. Tabi birçok kitap kullanıyoruz, çözüyoruz ama en çok bunların yararını gördüm.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
özellikle Limit yayınlarını çok öneriyorum.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
çalışırken benim hikayeleştirmeye çalıştıklarım bir müddet sonra saçma bi hal almaya başlıyordu. Seminerler bu konuda size düşen işin %70lik kısmını halletmiş oluyor aslında. Sadece videolar değil. Bölüm sonu sınavlarda çok yararlı oldu. Bazen anlamadığımı sandığım konuyu aslında anladığımı yada tam tersi olduğunu gördüm. Bu şekilde hangi konuya tekrar bakmam yada artık test çözme kısmına geçmem gerektiğini ayırt edebildim. Ben en çok günün sorusu kısmını seviyordum. Genel konulardan seçilen ve çoğu zamanda önümüze çıkan sorular tekrar amaçlı çok iyi oluyordu.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Kimine göre çok basit kimine göre çok zor olarak yorumlanabilir lys sınavları. Ama ben hep şuna inanırım o bölümün öğrencisiysen sınav tam sana göredir. Bu sınavdada bunu gördüm. Bilmediğimiz soru yada konularda bile şık eleyerek ya da arada mantık kurarak ilerleyebileceğimiz sorulardan oluşuyordu. Tabiki ösym taktiği olarak ezber sorularda vardı. Sadece bilgi isteyen. Ama bunu tm ve sözel öğrencileri için ayrıcalık olarak görüyorum. Sınava giren diğer grup öğrencilerinden sizi ayırcak olanlar standart sarması yüksek olan sorular bu sorular oluyor genelde. Seminerleri dinleyip deneme ve test çözmüş bir sınav öğrencisinin rahatlıkla yapacağı bir sınavdı.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Edebiyat devamlılık isteyen bir ders. Bi hafta matematik çalışayım biraz tarihe bakayım diye sakın ama sakın edebiyatı bırakmasınlar hergün bir iki saatte olsa mutlaka baksınlar. Unutulabiliyor çünkü yada hikayeler karışabiliyor. Ve ilerleken konularda arada eski konularıda dönüp dönüp dinlesinler denemelerde faydasını çok gördüm ben bunun. Son olarak edebiyat birazda kültür isteyen bir ders. Sadece çalışarak yapılabileceğine inanmıyorum. Bol bol kitap okusunlar. çünkü bazı sorularda okuduğun kitabın uslübundan bile herşeyi çıkarabiliyorsun. Kendilerine bu yöndede yatırım yapsınlar diyorum. Hepsine başarılar diliyorum. Umarım herkes çabalarının karşılığını alır.Muhammed Duman

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
öncelikle konu anlatımlı bir kaynak bitirdim, sonra bol soru ve deneme çözerek önemli yazarları diğerlerinden ayıran temel cümlelere dikkat ettim ve soru tiplerine aşina olmaya başladım ama yine de çabucak unutuyordum. Sonra görsel hafıza teknikleriyle tanıştım, dershanedeki edebiyat hocamın tavsiyesiyle edebiyat seminerine üye oldum. çok faydasını gördüm hatta çoğu arkadaşımın en zor soru dediği soruyu (Cevat Fehmi BAŞKURT'un bir eseri sorulmuştu) videolar sayesinde cevapladım.

özel bir çalışma yönteminiz var mıydı?
Birtakım yazarlarla ilgili bazı cümleler var ve bu cümleler bu yazarları soran paragraflarda mutlaka bulunur. Mesela Behçet Necatigil sorulmuşsa paragrafta ''ev-aile-yakın çevre üçgeni'' bulunur. Bu kalıplara özellikle dikkat edip (tabi bol soru çözerek fark ediliyor bu kalıplar) bir defterde bu yazar ve kalıplar arasında eşleştirmeler çizdim. Telefonuma indirdiğim bir eser özeti uygulamasından faydalanarak toplu taşımalarda, birini beklerken, yatmadan hemen önce vs. vakitlerde roman özetleri okudum. Elbette edebiyatsemineri.com, animasyonlu eser özetleriyle bu konuda bana çok destek oldu. özellikle lys matematikten sonraki son hafta edebiyatsemineri.com eğlenceli, yormayan ve faydalı bir etkinlik oldu benim için.  

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız? 
İlk olarak Fem Simetri Edebiyat konu anlatımlı kitabını bitirdim. Başlangıç için iyi bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Hem fazla ayrıntılı değil hem de yazarları anlatırken yukarıda bahsettiğim anahtar cümleler koyu renkle belirtilmiş. Daha sonra bulabildiğim kadar deneme çözdüm. Ayrıntı çalışma vakti gelince Güvender Lys Edebiyat'ı ciddi tavsiye ederim. Bu kitapta birçok ayrıntı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ve tabi on ikinci sınıf Meb kitabını unutmamanız gerekir. Oradaki eser ve yazarlara dikkat etmelisiniz.  

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
özellikle Fem yayınlarının denemelerinin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Güvender ile fark ettiğim birçok ayrıntının işime yaradığını düşünüyorum.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu? 
Edebiyat Seminerleri'nin gerçekten şifreleme-hikayeleştirme konusunda çok kaliteli olduğunu düşünüyorum. Yukarıda da belirmiştim. Sınavın en zor sorularından biri olduğunu birçok arkadaşla konuştuktan sonra anladığım bir soruydu Cevat Fehmi BAŞKURT sorusu. Paragraf tipi soruydu. Paragrafta birçok bilgi vardı ancak o bilgilerden yazarı çıkarmak oldukça zordu. Sadece bir eserini vermişti ve ben Edebiyat Semineri'ndeki videodan (doğrusu o videoyu izlediğimde biraz da başarısız bulmuştum ancak hayat kurtardı :) ) soruyu kurtarmış oldum.

2015 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz? 
2015 Lys'yi genel olarak değerlendirmek gerekirse öncelikle şunu söylemeliyim ki cumhuriyet döneminden beklenen iki üç çok zor soru yoktu. Daha çok ilk konulardan çelişkili soruların zorladığını düşünüyorum. Bana soracak olursanız pek kaliteli sorulardan oluşmadığı kanaatinde olduğumu belirmeliyim. Ve iki roman özeti sorusunu yanlış yaptım. Bence ortalama roman özeti sorularına göre çok zordular. :)

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Sizlere tavsiyem lys edebiyata iyi konsantre olup bol soru çözmeniz ve meb kitabını kesinlikle atlamamanızdır. Hepinize bu zor maratonda başarılar diliyorum.Muhammed Furkan Karataş

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
öncelikle Lys Edebiyat sınavının benim puan türüm olan TM3 için en değerli sınav olduğunun bilinciyle hazırlıklarıma başladım. Bu sebeple ağırlıklı çalışmalarımı “Edebiyat” odaklı yaptım. Gündelik konu tekrarlarım, test çözümlerim ve tuttuğum notlar sayesinde bu sınava yeterince hazır olmaya çalıştım.

özel bir çalışma yönteminiz var mıydı?
Küçük kağıtlara yazarak tuttuğum notları daima yanımda bulundurdum ve gün içerisinde en az birer kere onları okudum,  gözden geçirdim ardından Edebiyat Seminerlerindeki videolar ile öğrendiklerimi pekiştirdim.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Ağırlıklı olarak Okyanus Yayınlarının konu anlatımlı kitabından bilgiler edindim. Testlerimi ise Limit Yayınlarının soru bankası ve Tekinay Yayınlarının Cumhuriyet Dönemi soru bankasından çözdüm.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
özellikle Limit Yayınlarının Soru Bankası bana çok faydalı oldu.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Yapmış olduğum ön çalışmalarımdan sonra konularımı pekiştirmemde çok yardımcı oldu. Ayrıca içindeki zengin soru bankası ile yeni birçok soru çeşidi görme imkanım oldu.

2015 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
önceki senelere kıyasla bana beklediğimden daha kolay bir sınav olarak geldi. Bunun oluşmasında çalışmalarımın ve sizlerin hazırlamış olduğu videoların kesinlikle etkisi olduğunu düşünüyorum. Bu sayede sınavdan hatırı sayılır bir sonuç aldım. Sizlere çok teşekkür ediyorum.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz? 
Bu sınava gireceklere öncelikli tavsiyem bu sınavın etkisinin ne kadar fazla olduğunun bilincinde sınava hazırlanmalarıdır. Bu nedenle yapacak oldukları çalışmaları Edebiyat ağırlıklı yapmalarını öneriyor Edebiyat Seminerleri ile bu çalışmaları desteklemelerini şiddetle tavsiye ediyorum.


Buğra Sarper Seçen

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
İlk Dönemde Herkes Gibi Dersaneye Kayıt Oldum Ama Bunun Kendi Açımdan Zaman Kaybı Olduğunu Fark Edip Bıraktım Bunun Yerine Kötü Olduğum Yerlerden özel Ders Alıp Ygs'ye Girdim Dersanesizde Olabildiğini Fark Ettim Ama Asıl Zor Kısmı Lys İle Başlıyordu Ve Benim Branşımdan Dolayı Edebiyat Bi Hayli önemliydi Hem Ezber Hemde Anlama İşiydi Bu Yüzden Edebiyatsemineri.com'dan Yardım Alarak Orta Doğu Teknik üniversitesi'ne Girdim Benim İçin Şimdilik Mutlu Son :D

özel bir çalışma yönteminiz var mıydı?
Sadece çalışmanın Hiç Bir Anlamda Başarı Getirdiğine İnanmıyorum Planlı çalışıp Zamanı Yönetip çalışma Hem Size Sosyal Aktiviteyi Hemde Başarıyı Getirir Ve Böylece Mutlu Ve Başarılı Biri Olunur

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Alınabiliyorsa Sıra Sıra Bütün Kaliteli Kaynaklar Gözden Geçirilmeli Bizim Amaçımız Sınava Yönelik Olduğu İçin Ne Kadar Soru çözülürse Sonuça Bi O Kadar Katkı Sağlar Tek Tek Yazmak Gerekirse karekök, fem, esen, okyanus, limit, esen, güvender, celalaydın, palme aklıma gelen iyi kaynaklardır

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Bence Bütün Kitapların Faydası vardır Bir Soru Bile Sağlasa Kar Kardır.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Konuları Anlamam Ve Yazar Eser Konularında çok Fazla Yardımı Oldu Son Dönemde Okumak çok Sıkıcı Geldiğinde Açtım Dinledim Diyebilirim.

2015 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Benim İçin Sonuç Olarak Şimdilik Mutlu Son. :D Bıraz Fazla Kısa Oldu Ama Hem Ankara Hemde Kıbrısta Okuyacak Olmanın Mutluluğu İçerisindeyim.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Mutluluğun Formulu İzel İçin çok Açık Bir Sen  Bir Ben Bide Bebek Olsada Gerçek Hayat İçin Hatta öğrenci İçin Planlı çalışıp Sabırla O Ağaçtan Meyveleri Toplamakdır.  Yunus Kızıltuğ

Ben bir fizyoterapist olarak bu sınava girdim. Burası benim ikinci üniversitem olacak. Uzun bir aradan sonra sınava girmek garip oldu aslında. Fen lisesi çıkışlı olduğum için herkes edebiyatı yapmamın zor olacağını matematiği de muhtemelen unuttuğumu söylemelerine rağmen ben inanarak çalışmaya başladım. Matematiği bir şekilde halledebilirdim ama edebiyattan korkuyordum bilmediğim bir alandı.  

Uzun bir araştırmadan sonra Edebiyat Seminerleri sitesini keşfettim. Türkiye birincisinin bu site hakkında söyledikleri beni etkiledi.  
Bu siteyi 2 ay kala keşfetmeme rağmen son 1 ay kala çalışmaya başladım. Bu siteden videoları izleyip Yayın Denizinin konu anlatımından tekrar edip sonra Yayın Denizi'nin soru bankasından soruları çözüyordum. Bu şekilde sınava girdim. 15 gün daha erken başlasam daha az stresli olurdum.  

Sınavda sorular çok kolay geldi ve 2 yanlış yaptım. 5 tane de Türkçe yanlışım vardı. Siz Türkçeyi ihmal etmeyin hiç çalışmamanın dezavantajını yaşadım. Ben bu siteden çok faydalandım hiç bilmediğim bir alanda bu kadar kısa zamanda çok şey öğrendim. Hazırlayanlara çok teşekkür ederim.  

Bu arada derecemi merak edenler de vardır. 1776'ncı oldum TM3'te. Neden Karatay hukuk yazdın derseniz yüksek başarı bursu aldım. İnsan inandıktan sonra her şeyi başarabilir. Söylenenlere çok kulak asmadan çalışın. Edebiyatı da hiç düşünmeyin bu sitenin size çok faydası olacaktır. Yine herhangi bir sorusu olan arkadaşlar için mail adresimi yazıyorum buradan site yada sınavla ilgili sorularınızı cevaplandırabilirim. (yunuskiziltug@hotmail.com) Tekrardan siteyi hazırlayanlara bu başarıyı elde etmemi sağlayanlara çok teşekkür ederim.  yunuskiziltug2015@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.Yunus Emre Büyükkaymaz

Hangi üniversitenin hangi bölümünü kazandınız?
İstanbul Medipol üniversitesi Hukuk Fakültesini tam burslu kazandım.

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Genel olarak lise dönemim boyunca edebiyata ilgi duyan biri idim. Şiir okumayı, kitap okumayı çok severdim. Ki bunun da sınav döneminde çok faydasını gördüm. Onun haricinde lise döneminde belli bir edebiyat seviyesine ulaştığım için sınava şubat ayından itibaren hazırlanmaya başladım. Ama genel manada asıl tempoyu ygs stresini atlattıktan sonra son 3 aylık süreçte gerçekleştirdim. İlk önce konuları genel hatlarıyla bitirdim. Daha sonra bol bol farklı kaynaklardan soru çözdüm. Bol bol tekrar yaptım. Ve en son 2-3 hafta kala deneme çözmeye başladım. İnsan artık belli bir süreden sonra soru bankası çözmekten sıkılıyor ve deneme çözmek kolayına gidiyor. Bol bol farklı yayınların denemelerini çözdüm. Son 10 gün roman özetleri okudum. Eser-tür-kahraman eşleştirmelerini tekrar ettim. Son güne kadar tempoyu düşürerek çalıştım. Ve sınava girdim.
     
özel bir çalışma yönteminiz var mıydı?
Her insanın öğrenme yöntemi, öğrenme algısı farklıdır. Bazılarının görsel hafızası güçlüdür. Gördüğü şeyleri unutmaz. Bazılarının işitsel hafızası güçlüdür duyduklarını unutmaz. Bazıları da yazarak daha iyi öğrenirler onların aklında da yazdıkları kalır. Benim izlediğim görseller, videolar ile yazdığım notlar aklımda kalıyordu. Görsel hafızamı sitedeki videoları izleyerek kullanıyordum. Eksik kaldığım yerlerde de bol bol kaynak kitaplardaki önemli yerleri yazıp notlar alıyordum. Ben sınava böyle hazırlandım. Kendime en uygun yöntemi buldum ve başarıyı yakaladım.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Sınava hazırlanırken özellikle edebiyat adına piyasadaki bütün kaynakları araştırmaya ve kalitelilerini elimden geldiğince almaya çalıştım. özellikle kullandığım kaynakları sayacak olursak.

* Limit yayınları edebiyat soru bankası (koyu mavi bir kitap)
* Palme lys edebiyat soru bankası
* Karekök lys edebiyat soru bankası
* Limit yayınları edebiyat el kitabı
* Limit yayınları cumhuriyet dönemi edebiyat el kitabı
* Okyanus yayınları lys edebiyat konu anlatım
* Fem yayınları lys 3 edebiyat 4'lü deneme
* Fem yayınları lys 3 edebiyat 6'lı deneme
* Palme 3'lü lys edebiyat denemeleri
* Limit yayınları 15'li edebiyat denemeleri
* Yayın denizi roman özetleri kitabı

Başlıca kullandığım ve faydasını gördüğüm kitaplar bunlar idi.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
özellikle Limit yayınlarının edebiyat alanında bana çok faydası dokundu kesinlikle gözünüz kapalı alabileceğiniz bir yayın. özellikle soru bankasını kesinlikle almanızı öneririm. Farklı soru tipleri mevcut içinde.

Karekök limite göre biraz daha sade bir kaynak. Limit'e başlamadan önce karekökü kullanmanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde limitteki soruları yapamayınca sıkılıp kitabı bir kenara atabilirsiniz. Kolay bir kaynakla başlamanız sizin için artı olur. (Karekök dışında Fem, Körfez, Güvender gibi kaynaklarla da başlayabilirsiniz)

Palme yayınlarının edebiyat soru bankasını önermiyorum. ösym lys edebiyatta soruları net ve kısa şekilde soruyor ve sizin bilginizi ölçüyor. Ki piyasadaki çoğu kaynakta kitaplarını buna göre hazırlıyor. Palme yayınlarında ise sorular çok uzun, sıkıcı, yorum ağırlıklı idi. Ki ösym bize edebiyat sınavında yorum yaptırmadığına göre bence bu kaynağı tercih etmenize gerek yok.

Yayın Denizi Roman özetleri kitabını sınava 10 gün kala çıkartmıştı neden böyle geç bir hareket yaptıklarını bilmiyorum ama benim son haftada çok işimi gördü bana sınavda 3 soru yaptırdı. Bunu da kesinlikle almanızı öneririm.

Okyanus Yayınlarının konu anlatım kitabı fena değildi kullanılabilir bir kitap ama sadece bununla yetinmenizi istemem yanına Fem simetri veya Güvender'in kalın edebiyat konu anlatım kitabını alabilirsiniz.

Denemelerin hepsini çözmenizi öneririm. Farklı yayınlardan soru çözmekle bir şey kaybetmezsiniz.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat seminerleri ile sınava 3-4 ay kala tanıştım. çok kolay ve cüzi bir ücretle üye oldum. Emin olun cidden birçok video var ve sınav döneminde güncelleniyordu, yeni yeni videolar ekleniyordu.

Ben özellikle roman özetleri ve yazar videolarında çok fayda gördüm. Küçük görsel ayrıntılarla hafızamda çok kolay kalıyordu. Bunun bana çok faydası oldu videoların kısalığı da sizi sıkmıyordu. Her gün birer ikişer videolarla birçok fayda sağladım. Konu anlatım videoları pek hoşuma gitmemişti lakin, o da piyasada ki birçok kaynaktaki bilgileri taşıyordu, bu sene daha da fazla geliştireceklerini tahmin ediyorum.

2015 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
2015 LYS Edebiyat geçen seneki lys edebiyat sınavlarına göre daha farklıydı. Belli oturmuş soru tiplerinden soru yoktu ve aynı tip soru fazlaydı. örneğin kitap-tür eşleştirmesinden hiç soru yoktu ama roman özetlerinden 3-4 tane soru vardı. Ama yine belli bir gerçek vardı ki tamamen bilgi soruları ağırlıklıydı. Bilen direkt işaretliyordu. Bilmeyen ise saatlerce düşünüyordu. Zaten lys'nin genel felsefesi bu bilen yapar, bilemeyen bakar. Ama belli bir seviyeye gelmiş olan bir öğrencinin rahatlıkla üstesinden gelebileceği bir sınavdı.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Son olarak ilerleyen zamanlarda sınava gireceklere söylemek istediğim. Kesinlikle ve kesinlikle kendi yönteminizi geliştirin. İnsan en iyi kendisini tanır. Bir kişi yazarak daha başarılı olur biri ise sadece soru çözerek, çeşitli görsel ve işitsel materyalleri kullanarak başarılı olur. Her insanın öğrenme şekli farklı önceliğiniz kendinizi en iyi şekilde tanımak olsun. Zaten sonra başarı illa ki sizin kapınıza uğrayacaktır. Diğer başka bir konuya değenecek olursak. Son senelerde edebiyatın önemi ciddi manada arttı. özellikle hukuk, psikoloji, pdr düşünenler için iyi bir edebiyat neti yapmak şart oldu. İyi bir edebiyat neti sizi ciddi manada üs sıralara taşıyacaktır. çünkü çoğu öğrenci edebiyat kolay yaparım edasıyla sınava giriyor ve başarılı olamıyor. Sınavı her zaman ciddiye alın 1 senelik emeğiniz sizin bütün seneki mutluluğunuz olacak. Güzel günleri hayal edin. Kendi motivasyonunuzu kendiniz sağlayın. Umarım her şey gönlünüze göre olur.

Son olarak beni bu süreçte yalnız bırakmayan hocalarıma, okuluma ve en önemlisi aileme bir teşekkürü borç bilirim...Deniz Ünsal

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Kendimi tanıtayım, çok çok başarılı bir öğrenci değilim. Sanıyorum anlatacaklarım, ortalama ve ortalamanın biraz üzerinde sonuçlar alan öğrencilere hitap edecektir.

Hepimizin bildiği gibi LYS, YGS ile kıyaslandığında yoğun bir çalışma temposu gerektiren, etkili zaman kullanımının edinilen bilgiyle harmanlandığı bir sınav. örneğin YGS'ye çok çalışmama rağmen, çok kötü bir sonuç almıştım. (YGS-5 171 bin) Ancak beni, bilgimi ölçen sınav, LYS kurtardı. ( LYS TM-3 10 bin) (Not: Ankara ve belki İstanbul Hukuk haricinde bütün devlet üniversitelerinin hukuk fakültelerine girebilme şansıma rağmen; akademik başarısı ve sağladığı olanaklar sebebiyle Bilkent'i tercih ettim)

özellikle TM-3 puanı adına edebiyatın etkisi kuşkusuz çok fazla. (öSYM'nin son düzenlemeleriyle bu etki daha da arttırıldı) Dolayısıyla edebiyat, çok kötü bir YGS'yi ya da çok kötü bir LYS Matematiği telafi edebilir bir durumda.

öncelikle ben LYS Edebiyat sınavına yazarak çalıştım. Elbette, kimi zamanlarda yazdıklarımı unuttuğum oldu. Unuttuğum zamanlarda ise tekrar yazdım, yazdıklarımı evde kendi kendime anlattım. Bazen de dersanede arkadaşlarımın hazırladığı dönem dönem sınıflandırılan yazar-eser kartlarıyla soru-cevap tekniğiyle çalıştık, beraber ezberledik.

Yavaş da olsa bir yol aldığım edebiyat çalışma sürecinin 2. ayında (Nisan) Edebiyat Seminerlerini keşfettim. önceleri manasız bulduğum hafıza tekniklerinin evde işe yaradığını gördüm. Adaylara önerim, düzenli tutacakları bir defter edinmeleri. Zahmetli olabilir ancak ben videolarda dinlediğim hikayeleri tek tek bu deftere yazar, her gün birkaç tanesini kendi kendime tekrar ederdim. Bu evrede, bir anda hızlandığımı, deneme sınavlarında soru çözerken bu hikayelerini anımsadığımı fark ettim. Edebiyattan keyif almaya başladım, en çok sevdiğim, en çok önemsediğim ders oldu.

İş sadece videolarla bitmiyor, soru çözümü ŞART. Aynısı matematik adına söylenemez ancak edebiyatta kolay soru bile işe yarıyor. Dinlenen, deftere not alınan hikayeler; soruları çözerken mana kazanıyor. Sorularla ezberleniyor.

Yadsınamaz bir gerçektir, edebiyat emek istiyor. Bu sene birçok arkadaşımın LYS öyküsüne tanık oldum, cafelerde oturarak edebiyat çalıştıklarını iddia ediyorlardı. LYS tarihinin en kolay edebiyat sınavını 15-16 yanlışla kapattılar. Kimse korkmasın, kimse üzülmesin. LYS, elde ne kadar ekmek varsa, o kadar köfte veriyor.

özetle, LYS edebiyat aşamalarla doludur. Engeller çoktur, önemli olan aşama aşama engelleri yıkarak amaca ulaşmaktır. Yazmak, kendimize anlatmak, bir daha yazmak, dinlemek, sonra bir daha kendimize anlatmak, soru çözmek... Bir süreçtir. LYS için emin olun, emek veren, hedefe ulaşmak için çalışan, çabalayan, çırpınan; KAZANIYOR.

özel bir çalışma yönteminiz var mıydı?
önceki soruda da cevapladım, dinlediğim videoların hikayelerini tek tek yazdım, daha sonrasında yazdıklarımı tek tek kendime anlattım. Bazı arkadaşlarım buna gerek olmadığını, dinleyerek öğrenebildiklerini söylüyorlardı. Şahsen ben, yazarak ve kendime anlatarak başarılı oldum. Tabii, özel çalışma yöntemleri süreç içerisinde ediniliyor. Eylül-Ekim- Kasım ayları "çalışma alışkanlığı" kazanmak adına ideal.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
* Güvender LYS Edebiyat konu anlatımlı
* Yayın Denizi TEK Edebiyat konu anlatımlı
* Yayın Denizi LYS Edebiyat soru bankası
* Limit LYS Edebiyat soru bankası

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
* Limit LYS Edebiyat soru bankası (Zor, seçici sorular)
* Yayın Denizi TEK Edebiyat konu anlatımlı (Pratik bir kitap)

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
İlk soruda cevapladım, tekrarlayayım. Elbette kendim çalışsam da ezberler, benzer düzeyde bir başarıya ulaşırdım. Ama başarım edebiyatla sınırlı kalırdı. Edebiyat Seminerleri bana hız ve beraberinde gelen motivasyonu kazandırdı. Sitedeki "Günün sorusu"nu merakla bekler hale gelmiştim. Ayrıca bu sayede diğer derslere de zaman ayırabildim. Edebiyatı da çok güzel bir biçimde hallettim.  

2015 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Bahsettiğim çalışma temposu adına bir hayal kırıklığı idi. Sınavın kolaylığına üzülmemin yanı sıra; çalışmayan insanların da başarılı olacaklarını düşünüp, bir daha üzülmüştüm. Ancak öyle olmadı, yine çalışan kazandı. çalışmayanlar, kolay bir sınavın küçük ayrıntılarında elendi.  

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir,  onlara neler söylemek istersiniz?
Adaylar "Edebiyat sözel, son ay hallederiz" gibi anlamsız değerlendirmelerde bulunuyor. Şahsen üzülüyorum. Sonuçlar gelince onlar da üzülüyor. Matematiğin boğuculuğu, edebiyatın naifliği ile hafifletilebilir.

YGS'de alınacak olası kötü sonuçlar, LYS'de istesek de istemesek de telafi ediliyor. (TM ve TS için) Edebiyat bir anahtardır. Kapıyı açmak yerine birisinin açmasını beklemek hepimizin takdir edeceği üzere akıl karı değildir. Dolayısıyla, kapıyı biz açmalıyız. Kapının ardında ise hayallerimiz var. Kimse unutmasın, belki Mart ayında değil ancak Haziran ayında emek veren kazanıyor. Adaylar, bu farkındalığa erişerek çalışmaya başlamalı. önerim, bu çalışmanın genellikle bireysel olması. Zira arkadaş ortamı, genelde adayları geriye çekiyor. Geriye çekmese bile, zaman çalıyor.

Değerli üniversite adayları, edebiyata değer verin, masaya oturun, çalışmaya başlayın. Bir sonraki sene, üniversitede olacaksınız. Emek verecek, daha çok emek verecek, inanacak ve emin olun, KAZANACAKSINIZ.

Başarılar dilerim.


Ömer Tarık Koç

YS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Dersleri dikkatli dinledim ve kaynak kitaplardan konu çalıştım.

Özel bir çalışma yönteminiz var mıydı?
Hafıza tekniklerine ilgim vardı. Kendi hikayelerimi ve zihin haritalarımı kullanıyordum. Bir süre sonra Edebiyat Semineri'ni keşfettim. Kendi hazırladıklarımla birleşince daha kalıcı bir çalışmayı yakaladım.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Güvender yayınlarının konu anlatım kitabı güzel bir kitaptı. Ayrıca LMT yayınları el kitabını da kullandım.

Edebiyat dersleri benim için bir kaynak niteliğindeydi. Hayatını edebiyatla dolu dolu yaşayan bir öğretmenim vardı. Her bir dersi bir kitap okumuş gibi bilgi ve yorumla harmanlayarak anlatırdı. LYS Edebiyat zihniyet soruları için edebi metni yorumlamayı bana öğretti.

İnternet üzerinden Edebiyat Seminerleri'ni kullandım. Youtube'dan yazarların hayatlarıyla ilgili belgesel izlemeyi severdim. (Akılda kalıcı oluyor. Tavsiye ederim.)

Kütüphaneler de benim için birer kaynaktı. Kütüphanelerde Türk ve Dünya Klasiklerinin bulunduğu bölümlere gider ve en azından kitapların kapaklarına göz atar ve bazılarının arkadaki açıklamalarını okurdum.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Yukarıda saydığım kaynakların her biri sınavda faydalı oldu.

Güvender ile genel bilgileri öğrendim.

Edebiyat öğretmenimden edebi metin yorumlamasını ve bununla birlikte zihniyet sorularının çözüm yolunu öğrendim.

Edebiyat Seminerleri, Youtube ve kütüphaneler eser-yazar ezberinde faydalı oldu.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Bir önceki soruda da bahsettiğim gibi Edebiyat Seminerleri bana kolay eser-yazar ezberleme konusunda çok yardımcı oldu. Ayrıca şiir bilgisi, anlatım teknikleri gibi edebiyatın teknik konularında da anlatımları çok kaliteli.

2014 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Benim senemde eser-yazar soruları çok zor değildi. (Ya da ben iyi çalıştığım için bana öyle geldi. Emin değilim. ) Genel olarak zihniyet sorularında zorlandım. Birkaç soruyu cevaplamak için özellikle soruda belirtilen kitapları okumuş ya da en azından detaylı özetini incelemiş olmak gerekiyordu.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Dönem zihniyeti, eser-yazar çalışmaları ve edebiyatın teknik kısmı diye adlandırdığım şiir bilgisi, edebi tür bilgisi bölümlerine ayrı ayrı ve farklı şekillerde çalışın. Ayrıca kendi öğrenme yöntemlerinizi geliştirmekten korkmayın.

Hepinize şimdiden başarılar diliyorum.

ömer Tarık Koç
http://otarikkoc.com


Değerli öğrencilerimiz, Siz de LYS Edebiyat ile ilgili değerlendirmelerinizin BAŞARILARIMIZ bölümünde yayınlanmasını istiyorsanız yukarıdaki öğrencilerimizin cevapladığı sorulara kendi cevaplarınızı yazarak bilgi@edebiyatsemineri.com adresine sınav sonuç belgenizin ekran görüntüsü ile birlikte e-posta yoluyla yollamanız yeterlidir.