Bu sayfadaki tavsiyelerin tamamı öğrencilerimizin şahsi değerlendirmeleridir. Sitemizin ilgili kuruluşlarla bir bağı bulunmamaktadır.

Zehra Meşe

1) YKS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Edebiyat Seminerleri’nin konu anlatım videolarını izleyerek başladım aslında çalışmaya. Daha sonra konunun testini çözdüm. Ailemle veya arkadaşlarımla soru cevap yaparak eserlere çalıştım. Deneme çözmeye özen gösterdim.

2) Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Çok nadir soru bankasından çözdüm. Sürekli video izledim. Genelde deneme kitabı bitirmeye ve onlara arada bir göz atmaya çalışıyordum.

3) Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Kesinlikle akılda kalıcı videolar izlemenin en mantıklısı olduğunu düşünüyorum.

4) Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Posterlerin gerçekten öğrenmeme katkıda bulunduğunu düşündüğümden sürekli onları gözümün önünde bulunduruyordum. Ayrıca hafıza tekniği videolar sayesinde soru çözerken aklımda hemen video canlanıp soruyu çok hızlı çözüyordum. Arkadaşlarımla beraber oyun kartlarıyla eser yazar çalışıyorduk. Yani özetle Edebiyat Seminerleri benim çalışmamda çok büyük bir rol oynadı.

5) 2022 YKS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Bence çok zor değildi. Daha iyisini yapacağımı düşünüyordum fakat bu sonuçlar da hayalimdeki yere ulaşmama yetti.

6) Son olarak YKS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Asla çalışmayı bırakmayın ve zamanınızı çok kaliteli kullanın. Ayrıca Edebiyat Seminerleri paketlerinden almayı düşünüyorsanız kesinlikle almanızı öneririm. Benim için gerçekten çok faydalı bir çalışma oldu edebiyat anlamında.Mustafa Ensar

1) YKS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Öncelikle hafıza tekniklerine çok inanan biriyim. Hafıza tekniklerinin üzerimdeki olumlu etkisini görünce bütün sene kendim bütün müfredat için çağrışımlar arayıp bulmakla uğraşmamak için halihazırda bulunan Edebiyat Seminerleri gibi hazır yapımları yazın araştırmaya yöneldim. Edebiyat Seminerleri'ni fiyatının muadillerine göre çok düşük olmasından ve örnek videolarından çıkarımda bulunarak tarzının bana tam anlamıyla hitap etmesinden dolayı kendime yakın bularak satın aldım. Yazar-eser noktasını Edebiyat Seminerleri ile çok uzun olmayan bir sürede halledeceğimi düşünerek yazın edebiyat namına çok bir şey yaptığımı söyleyemem. Elbette bu ders sadece yazar-eser ezberlemesinden ibaret değil lakin sınava hazırlık öğrencilerinin ve tabii olarak benim en çok korktuğumuz nokta buydu. Sene başladığında yoğun bir tempoyla edebiyata başlamadım. Okulumuzda aldığım derslerle ufaktan bir giriş yaptım diyebilirim bu süreçte. İlk dönemin ortalarına doğru bu site üzerinden yazarların eserlerini ezberlemeye başladım ve tempolu bir çalışmayla bu kısmı da kısa sürede hallettim. Eser özetleri için ise kullandığım el kitabında (Yayın Denizi Tek Edebiyat) önemli eserlerin özetlerine yer verilmişti, buradan hallettim. Okulumuzda bir yerden sonra her hafta hatta gün aşırı AYT denemesi oldukça eksiklerimin farkına varıp bunları gidermeye çalıştım. Okulda sene boyunca aldığım derslerin katkısı da elbette çoktu. Kendimi doyum noktasına ulaşmış hissedince ağırlıklı olarak soru bankası bitirmeye ve branş denemesi çözmeye yöneldim. Bu yazdıklarımdan hareketle ve kendinizi tanıyarak kendinize bu derse çalışma anlamında bir rota çizebilirsiniz.

2) Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
-Yayın Denizi TEK Edebiyat El Kitabı: Özellikle konu anlatım kısmı için piyasadaki en doyurucu kaynaklardan biri olduğunu söyleyebilirim. Önemli eserlerin özetinin kitap içinde bulunması da önemli bir avantaj olacaktır.

-Limit El Kitabı: Bu kitap da elinizin altında bulunmasını isteyebileceğiniz bir başka alternatiftir. Özellikle yazar-eser ezberlemede kodlamalara yer verilmiş.

-Yayın Denizi TEK Edebiyat Soru Bankası: Özellikle temel atma adına çok iyi bir kaynak. Piyasada çoğu soru bankasında bulunmayan ve Ösym'nin son yıllarda üzerine eğildiği Anlatım Teknikleri(Gösterme,İç Monolog,Bilinc Akışı vb.) ile ilgili testler de bulunmakta.

-Limit Yayınları Soru Bankası: İçerisinde kıyıda köşede kalan birçok detayın yer aldığı güzel bir soru bankasıdır. Benim tavsiyem eğer birden çok soru bankası çözecekseniz ve Limit de bunlardan biriyse en sonlarda çözmeniz yönünde olacaktır ama son zamanlara bırakırken yeterli süreyi vermeyi unutmayın. Çünkü çözmekten ziyade çözümlenmesi gereken bir kitap.

3) Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Yayın Denizi TEK Serisi gerçekten yardımcı oldu ve bu noktada Edebiyat Seminerlerini de es geçmemek gerekir.

4) Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Eser yazar kısmını fazla bir çaba göstermeden, sadece birkaç kez videoları izleyerek ve soru takviyesiyle bu site sayesinde hallettim. Özellikle videodan sonra o yazara özel olarak hazırlanan soruları çözünce taşlar biraz daha yerine oturuyor. Edebiyat Seminerleri ile belli şeyleri halledince kendime duyduğum güven arttı ve bu derse karşı ilgim arttı. Artık denemelerde herhangi bir eser yazar sorusu gelince o yazarla ilgili dinlediğim video gözümün önünde canlanıyordu ve birkaç saniye içinde soruyu çözebiliyordum. Özellikle site içerisinde mevcut olan deneme sınavları gerçekten kaliteli sorulardan oluşuyordu. Hani tavsiye edilen bir şey vardır ya sürekli ders çalışmayı eğlenceli hale getirin diye, işte ben bu sitede gerçekten eğlenerek öğreniyordum.

5) 2019 YKS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Bence bu seneki sınav çok ölçücü değildi. Elbette ölçücü 3-4 soru vardı ama bir sayısal öğrencisinin de çözebileceği fazla soru olduğunu düşünüyorum. Nitekim bu sene eşit ağırlık öğrencilerinin önünde diğer senelere nazaran daha fazla sayısal öğrencisinin olduğu gerçeği bunu kanıtlar nitelikte.

6) Son olarak YKS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara ne söylemek istersiniz?
Edebiyat ne gözde büyütülecek bir ders ne de küçük görülecek. Dolayısıyla size bu ders için düzenli çalışmanızı öneririm. Öğrendiğiniz bilgilerin tekrar etmezseniz ne kadar kısa bir sürede uçacağını hayal bile edemezsiniz. Bu yüzden düzenli bir tekrar sizin bu yolda emin adımlarla gitmenize yardımcı olacaktır. Edebiyat adına soru ve deneme çözmenin faydası ve gerekliliği yadsınamaz. Özellikle denemelere biraz daha ağırlık verin çünkü her yayın kendi denemesini ÖSYM ayarındaki nitelikteki sorularla donatmaya çalışıyor. Ve benim nazarımda en önemlisi çıkmış sorulara kesinlikle göz atın. Sadece son 3-4 yılın değil 1980-2019 arasını mümkünse çözmeye gayret edin. 1980-2000'lerin başları soru kalıbı olarak günümüzdeki sorulara ne kadar hitap etmese de ÖSYM'nin döngüye girip sürekli aynı eserleri sormasından ötürü size çıkabilecek eserler, özetleri, yazarları belirlemek noktasında epey yardımı dokunacaktır. Allah yardımcınız olsun.


İlayda Karaca

1) YKS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Ben sayısal mezunuydum sonra hukuk okumak istediğimin farkına çok şükür vardım. Taktir edersiniz ki iyi bir edebiyatım yoktu. Bu yıl ilk dönem ilk konulara biraz çalıştım. Edebiyata çalışmayı asla sevmiyordum ve yeteri kadar çalışmadım da hatta inanır mısınız bir soru bankası bile bitirmedim sınav yaklaştıkça panikledim nisan ayında internette Edebiyat Seminerleri’nin reklamını gördüm ve Başarılarımız kısmını okuyunca heyecanlandım üye olup tüm paketi aldım sınava kadar videolar ile çalıştım. Her videoyu dikkatlice 2 kez izlemem yeterli oldu tabii sitedeki soruları da çözdüm artı olarak limitin soru bankasından cumhuriyet ve Tanzimat’tan test çözdüm.

2) Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?

Edebiyat: Limit Soru Bankası + edebiyatseminerleri, üçdörtbeş denemeMatematik: Üçdörtbeş Ayt S.B, Tyt için Benimhocam (dershane vermişti), Acil yayınlarının tyt ve ayt denemeleri ,Fark yayınları Tyt denemesi, Apotemi deneme, Acil Limit türev integral denemesi

Geometri: Fark yayınları S.B ve Acil Tyt-Ayt denemeleri geometriyi fullememe yeterli oldu.

Tarih-Coğrafya: Akıllı adamın ve üçdörtbeşin denemesini çözdüm o kadar

Felsefe-Din: Kendi kısa notlarımı çıkardım ve her tyt denemesinden önce göz attım.

Fen: Sayısal mezunu olmama rağmen çalışmadım komik bi netim var

Türkçe: Paragrafın şifresi, bilgisarmal dil anlatım S.B

3) Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Kesinlikle Üçdörtbeş, apotemi , Acil ve tabii ki Edebiyat Seminerleri’nin seti +videoları

4) Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Ayt’de ne yaptıysam sizin ve dershanedeki edebiyat hocam sayesinde

5) 2019 YKS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Klasik ama çalışana kolaydı ben bu kadarcık çalışma ile 24\19 yaptıysam arkadaşlar biraz daha fazla emek verip Edebiyat Seminerlerinden de akıllıca faydalanırlarsa eminim ki fullerler.

6) Son olarak YKS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Çok değil akıllıca çalış gerçekten de öyleymiş edebiyat için mutlaka edebiyat seminerlerini kullanın pişman olmazsınız. Diğer dersler içinse de kendinizi yapabildiklerinizle tekrar olsun diye sürekli avutmayın yapamadıklarınızı zorlayın emin olun başarırsınız Allah kolaylık versin iyi dileklerim sizlerle


Seyfullah Yıldız

1) YKS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Öncelikle edebiyat seminerlerini 12. Sınıfta öğrendim ve sürekli videoları izleyip kaynaklarımla eş zamanlı giderek hazırlandım çok fazla katkısı oldu

2) Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
* Limit edebiyat soru bankası
* Limit cumhuriyet dönemi el kitabı
* Limit cumhuriyet soru bankası
* Hocaların gözünden edebiyat konu anlatımı

3) Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Edebiyat seminerleri ve hocaların gözünden edebiyat kitabı gerçekten bana çok fazla katkı sağladı ikisini eş zamanlı ilerlettiğiniz zaman konuyu anlamama şansınız yok ikiside çok iyiydi soru bankası olarakta limit yayınları güzeldi


4) Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat seminerleri olmasa edebiyatı hiç yapamazdım büyük ihtimalle çünkü gerçekten çok geç başlamıştım hem yetiştiremezdim yetiştirsem bile baştan savma bir çalışma olurdu verim vermezdi ayrıca kesinlikle o posterler ve yanında gönderilen el kitapçığı çok faydalı tavsiye ederim

5) 2019 YKS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Bir yıl ayırdıkları cumhuriyet edebiyatından bu kadar az soru sormaları çok saçma o kadar bilgi ezberledik fazla bilgi sorusu gelmedi soruların daha fazla artması eşit ağırlık öğrencileri için çok büyük artı olur çok fazla bilgiyi az soruya sıkıştırıyolar boşuna öğrencilerin beyinlerini dolduruyolar

6) Son olarak YKS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Kesinlikle edebiyat seminerleri be hocaların gözünden edebiyat kitabını alıp konuyu ilerletsinler bol bol soru çözsünler tamam edebiyatta konu çalışmak önemli ama inanın eserleri ve bilgileri soru çözerek öğreniyorsunuz.Hüseyin İnci

1) YKS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
YKS sınavına Sakarya Üniversitesinde yine aynı bölümde okurken hazırlandım. 2. Sınıfımın bahar döneminde üniversite derslerimin sınavlarını bir rafa kaldırdım ve hayalim için tekrardan YKS derslerini önüme aldım, çok şükür ki 4 ayda verdiğim emeklerin boşa gitmediğini anladım.

2) Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Sınava hazırlanırken genelde sözel dersleri (Tarih-Coğrafya-Türkçe-Edebiyat) derslerini Limit Yayınları ndan takip ettim, öneririm. Limit soru bankaları ve el kitapları. Matematik i sil baştan yapmak istedim ve bu sebeple Barış Ayhan yayınlarını kullandım. Yayınlarından memnunum, integralde böyle değişik bir soru çıkmaz dedim, çıktı. Geometri de Kenan Kara hocanın emeği bende çok büyüktür 2 sene önce bilmediğim ikizkenar üçgende ortadan yükseklik indirdiğimde hem kenarortay hem açıortay hem de dik olduğunu onun sayesinde öğrendim ve üstüne çok bilgi yığdık, Allah ondan razı olsun. Kaynak kitap hakkında çok fazla bir bilgim yok ama pekiştirmeyi hiç ihmal etmeyin.

3) Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Limit el kitapları ve Barış Ayhan Matematik fasikülleri bir de Geometri için Kenan Kara.

4) Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat Seminerlerini 2 sene önce de sayısal çıkışlı olduğum için 2 aylık süre diliminde kullanmış ve beni çok güzel yerlere getirmeye vesile olmuştu. Bu sene de sınava hazırlandığım süre boyunca sık sık kullandım. Önemli kişilerin eserlerini kafama yazmamda çok faydası oldu. Bana hem bi tekrar hem de bi öğretmen oldu.

5) 2019 YKS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
2019 YKS Sınavının TYT matematik kısmını kendim açısından pek verimli sonuç elde edemedim. Bilirsiniz ki Tyt çalışandan çok az sürede pratik yollardan gidenlerin sınavıdır bu da aslında bol sorudan geçmekte. Çok fazla zamanım olmadığından Tyt matematik üstünde çok fazla soru göremedim ve Tyt matematik hariç çalışan bir insanın güzel bir netice alacağını düşündüğüm bir sınavdı. YKS edebiyatta 1-2 sorunun belirleyici olduğunu düşünüyorum diğer soruları çalışmış çoğu edebiyatçı halleder.

6) Son olarak YKS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Öncelikle YKS sınavına girecek tüm öğrencilere hitaben söylemek istediklerim, bu sınavı gözünüzde hem büyütün hem de küçültün. Büyültün çünkü hayalleriniz bu sınavla şekillenecek, nerede olacağınız ömür boyunca hangi işle uğraşacağınız bu sınav sayesinde belirlenecek. Küçültün çünkü bu sınav ne son ne de ilk bu sınavın telafisi siz yaşadığınız müddetçe var ve bu sınav emin olun çalıştığınızda şükredip duanızı ettiğinizde çalıştığınızı siz kendiniz de beğendiğinizde bence bir güzellik olucak size. Başarı orda bir yerlede sizi bekliyorsa eğer siz başarıya koşmalı gerekirse başarı için kütüphanelerde uyuyakalmaya yine gerekirse bayramın 2. günü ailenizden uzaklara gitmeye razı olabilmelisiniz. Kolay değil evet farkındayım ama şöyle çok değil sadece o sınav çıkış anınıza gittiğinizde ‘çok şükür değdi’ diyebilmek var. Unutmayın Her zorlukta bir rahmet gizlidir. Bu güzel ülkemin güzel insanlara işini güzel yapan vicdanlı insanlara ihtiyacı olduğunu belirterek ayrılmak istiyorum. YKS edebiyatı konuyu öğrendikten sonra bol soruyla pekiştirmenizi öneriyorum. Günde 20 tane de olsa paragraf çözmenizi ihmal etmemenizi dilerim, süre tutarak çözerseniz gelişiminizi görebilmeniz açısından çok güzel olur. Siz yeter ki isteyin şuanda bulunduğumuz yerlerin tamamı bir cihana karşı sadece azimle ve inançla kazanıldı. SevgiyleEsmanur Tapkan

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Boğaziçi Üniversitesi - Psikoloji (İngizlizce)

Ben de geçen sene aynı anketleri okuyarak karar vermiştim sitenize üye olmaya. O nedenle seve seve dolduruyorum bu anketi :)

1. YKS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Ben 29 yaşındayım. Fen Lisesi mezunu olduğum için ayrıntılı bir edebiyat dersi görmedim. Benim sınava girdiğim dönemin üzerinden de hayli zaman geçtiği için müfredat, sınav içeriği vs. bilgim hiç yoktu. İnternette bu bilgileri edinmeye çalışırken sitenizle karşılaştım ve üye oldum. Edebiyat çalışmaya sınava yaklaşık 4 ay kala başladım. Sınava yakın tarihli çalışmam unutmamak açısından çok iyi oldu. Ama süreyi iyi ayarlamak gerekli. Yoksa yetiştirememe ihtimali de olabilir.

Çalışırken aldığım kaynak kitaplarla birlikte eş zamanlı olarak sitenizden hem konu anlatımı hem de hafıza teknikleri videolarını izledim. Her bölümde konu çalışmasını tam anlamıyla bitirdikten sonra da sitenizdeki ilgili testleri çözdüm. Çalışma kitabı olarak tek kaynak kullandım belki ama o kaynakları baştan sona tam 3 kere tekrar ettim. Sürekli tekrarların çok faydasını gördüm.

2) Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Limit Yayınları Edebiyat El Kitabı
Limit Yayınları Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı El Kitabı
Limit Yayınları Edebiyat Soru Bankası
Limit Yayınları Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı Soru Bankası

3) Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Limit yayınları ve siteniz benim için son derece yeterli oldu.

4) Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Net bir şekilde söyleyebilirim ki siteniz olmasaydı asla bu kadar başarılı olamazdım. 24 edebiyat sorusunun 24 ünü de doğru yaptım. Yukarıda da dediğim gibi kitapta konu tekrarı yaparken aynı zamanda sitenizdeki hafıza teknikleri videolarınızı da tekrar tekrar izledim. O nedenle sınavda hiçbir zorluk yaşamadım

5) 2018 YKS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Çalışan her öğrencinin rahatlıkla yapabileceği düzeyde, ekstra zorluğu olmayan bir sınavdı.

6) Son olarak YKS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Düzenli bir çalışma sistemi oturtun arkadaşlar. Günlük belki olmaz ama haftalık ve aylık konu/kitap bitirme hedefleri koyun. Bu hedefler başarabileceğiniz ve biraz zorlayacak türden olsun. Fazla uçuk hedefler koymanız başaramadığınız takdirde motivasyon düşüklüğüne neden olabilir. İnanın zor değil, yeter ki bir yılınızı gönül rahatlığıyla bu işe adayın. Yapmak zorunda olduğunuz için değil yapmak istediğiniz için yapın. Sonuç en çok sizi mutlu edecek emin olun :)

Sait Faik Abasıyanık

Hafıza Teknikleri

Güngör Dilmen

Hafıza Teknikleri

Sezin Yurtcu

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Hacettepe Üniversitesi - Hukuk Fakültesi

1) YKS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Bu sene tyt ve ayt ayni ayda olacağı için edebiyat çalışmayı tyt ile aynı zamanda yürüttüm. Öncelikle çalışacağım konuyu 1 kez bastan sona okuyor sonra ikinci kez bu sefer önemli yerlerin altlarını çizerek tekrar üzerinden geçiyordum ardından hemen yks edebiyata girmeden bilmen gereken “550 Önemli Bilgi” cep kitabından ilgili yeri gözden geçirip ünite yazar kartlarımla aklımda neler kaldı diye kendimi sınamak için tekrar ediyordum sonra bolca test çözüp yazar eserleri oturtuyordum. Eserlerin içeriklerini de öğrenebilmek için eser özetleri kitabından 1 kez okuyor, son olarak edebiyat seminerlerinin hem donem hem de eser özetleri animasyonlarını da izleyerek tamamlıyordum. Zaten orada da biter bitmez test soruları karşımıza çıktığı için en son o soruları çözerek çalışmamı bitiriyordum. Düzenli olarak her gün kartlarımı tekrar etmek ise hayatımın bir parçası haline gelmişti.


2) Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Limit el kitabi: Zaten bir klasik haline geldi ama açıkçası kitabin uzerine aldığım ekstra notlarım kitabı eşsiz ve eksiksiz bir eser olma yolunda ilerletti
550 önemli bilgi cep kitabi: otobüste, yemek masasında, kantinde... kısacası hemen hemen her yerde yanımdan ayırmadığım çok pratik ve boyutuyla da tamamen cep kitabi olan bu kitap, tam olması gereken bilgiyi ne eksik ne de fazla olarak içerdiği için bana çok yardımcı oldu.
Ekstrem Yayınları Cumhuriyet Edebiyati konu anlatimli soru bankasi: Cumhuriyet Dönemi ve o donemin sanatçılarını ayti ayri ayrintili bir sekilde oturtan cok guzel bir kitap.
limit yayinlari edebiyat soru bankasi: Olmazsa olmaz..

Kafa dengi yayinlari ogreten 4 element cumhuriyet edebiyatı soru bankasi : Gercekten de dedigi gibi 'ogreten' harika bir soru bankasi
Bilfen yayinlari edebiyat soru bankasi ve denemeleri: Bu senenin sinav sorularina biraz daha yaklastigini dusundugum denemeler bunlar oldu kesinlikle cozulmeli. Apotemi Edebiyat Denemeleri: Kesinlikle HA-Rİ-KA denemeler bu senenin sinav sorularına en cok yaklasan sorular oldugunu dusunuyorum.

3) Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
apotemi denemeler +bilfen ayt edebiyat denemesi,son 1 ay beni çok geliştirdi. Çok faydalı olduklarını düşünüyorum. YKS edebiyata girmeden once bilmen gereken 550 önemli bilgi kartları ve cep kitabi son 2 ay yanımdan ayırmadığım yegane ikiliydi.

4) Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Sınava yakin bir zamanda uyelik almis oldugum için videolari cok fazla izleyememis olsam bile izledigim bölümleri aklimda fazlasiyla kaliciydi fakat ben en cok 550 onemli bilgi ikilisinden yararlandim. Her gun kendime kartlarla sorular sordurttum.Yatmadan önce sadece kartlarla tekrar yaptım.. kısacası bu set gerçekten benim favorim oldu

5) 2018 YKS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Bu yıl YKS Edebiyat, bana gore gecmis yillara nazaran biraz daha kolay olmakla birlikte 24 sorunun icinde 5-6 soru türkçe bulunmasi dezavantajdi. Ikılemde birakan cok guzel bir yahya kemal-mehmet akif sorusu vardi.Yani sasirtmacalar yok degildi guzel hazirlanmis sorulardi.

6) Son olarak YKS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Öncelikle cozebildikleri kadar kaynak cozmeliler çünkü gun gectikce rekabet fazlasiyla artıyor ve bazi seyler biraz daha zorlasiyor.Onun disinda verebilecegim en guzel tavsiye, edebiyati sevin..Bir seyi sevdiğiniz sürece onunla ilgilenmek zorunluluk gibi degil de keyifli bir aktivite oluyor çünkü. Biliyorum bazilariniz icin bu kolay degil fakat kendinizi inandirin.Sevmeseniz de ustune gidin. Seviyorum deyin.Inandikca her sey oluyor. Kendinize inanin.Hepinize iyi şanslar diliyorum :)

Emine Işınsu

Hafıza Teknikleri

Varsağı

Hafıza Teknikleri

Elif Şahin

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi - Hukul Fakültesi

YKS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Öncelikle şunu söylemeliyim ki sürekli güncellenen bir sınav sisteminde çalışmak benim için motivasyon kırıcı bir etken oldu. Ama buna rağmen edebiyatı bir ders değil sanat olarak gören birisi olarak hiçbir zaman aksatmadım. Edebiyatı ders olarak nitelememek, onu daha çok sevmemi sağlıyordu. Bu yüzden de edebiyat çalışmaya çoğu arkadaşımın aksine 11. sınıftan 12. sınıfa geçtiğimiz yaz aylarında çoktan başlamıştım. Ancak Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı ile sınava hazırlandığım sene ilk kez karşılaşmam konuları sıkıştırmama sebep olmuştu. Çünkü Cumhuriyet Dönemi'ni kendi içerisinde birçok topluluğa ayırıyor; her topluluğun içerisinde ise çok sayıda sanatçı ve o sanatçıların yazmış olduğu çok sayıda eseri "ÖSYM her şeyi sorabilir" diyerek öğrenmek zorunda kalıyorduk. Bir süre sonra "tabiri caizse" iş çığırından çıkmaya başlamıştı. Her sanatçının her eserini türlerini de ayırt ederek aslında ezberlemeye değil öğrenmeye çalıştıkça yaptıklarımın ezbere kaçtığını fark ettim. Ezberleyip bir hafta sonra unutmaktansa hep hatırlayabileceğim (bir nevi genel kültür olarak) bu bilgilerin bende kalması için farklı yöntemler denemeye başladım.

Öncelikle çalıştığım edebi topluluğun özelliklerini iyice öğrenip sonrasında bünyesinde barındırdığı sanatçıları kendi aralarında şifreliyordum. Sanatçıların eserlerini ve bu eserlerin türlerini ayrı ayrı -her ne kadar absürd olsalar da- hikayeleştirmeye başlamıştım ve gerçekten de işe yaradığını fark ettim. Bir süre sonra artık bu hikayelerin sadece sözlü olarak yeterli olmayacağını anladım ve kağıda çizim olarak dökmeye başladım. Bu iş çok zahmetli gelmeye başlayınca zaten bizim için hazırlamış olan Edebiyat Seminerleri ile tanıştım! Görsel hafızama güvendiğim için videoları tek seferde izleyerek hafızama alıyordum ve hemen ilgili video için hazırlanmış testi çözüyordum, son olarak tekrar kağıdı PDF'si ile hafızamı tazeliyordum. Daha da kalıcı olması içinse kendi elimdeki kaynaklardan tekrarlar yapıp testlerimi çözüp etkinlikleri tamamlıyordum.
Sınava az bir vakit kaldığında ise artık son tekrarlarımı Edebiyat Seminerleri'nden edindiğim "YKS Edebiyat'a Girmeden Önce Bilmen Gereken 300 Sanatçı Hakkında Son 550 Önemli Bilgi" setindeki cep kitapçığından ve soru kartlarından yapıyordum.

Kendime yapacağım en büyük olumsuz eleştiri en son kısımda yer alan konulara yeteri kadar çalışmamış olmam olsa da sınavda bu konulardan soru gelmemesini kendi adıma bir şans olarak değerlendiriyorum.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Edebiyat olarak (Edebiyat Seminerleri haricinde) :
Limit Yayınları Edebiyat el kitabı
Limit Yayınları Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı el kitabı
Limit Yayınları Türk ve Dünya Edebiyatı'nda Eser Özetleri el kitabı
Limit Yayınları Edebiyat soru bankası
Karekök Yayınları Edebiyat soru bankası
Karekök Yayınları "İddialısına" Eşit Ağırlık Denemeleri
Hocalara Geldik - Çözüm Yayınları İşbirliği Eşit Ağırlık Denemeleri
Türkçe ve Paragraf olarak:
Final Yayınları Türkçe Konu Anlatımlı
Yayın Denizi Yayınları "Edebiyat Öğreten" Türkçe Soru Bankası
Hız Yayınları Paragraf Hız Soruları
Fides Yayınları %100 "ÖSYM Soru Tipleriyle" Paragraf

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Edebiyat anlamında: Edebiyat Seminerleri ve Limit Yayınları
Türkçe anlamında: Final Yayınları
Paragraf anlamında: Hız Yayınları

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Benim öğrenebilmek adına çaba gösterdiğim ve çokça emek gerektiren yukarıda bahsetmiş olduğum hafıza teknikleri çalışmasını ve bundan çok daha fazlasını en güzel şekilde dönem, sanatçı, eser ayrımı yapmaksızın bizlere sundukları için öncelikle teşekkür ediyorum.

En iyi geri dönüşü sınav esnasında aldığımı düşünüyorum çünkü sınav anında kitapçıkta hangi sanatçının ismini görsem hemen videolar aklıma gelmeye başlıyordu. Çok kalıcı ve çok başarılı bir iş yapıldığını belirtmem gerekir.

2018 YKS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Teşbihte hata olmaz derler, biz "bin" çalıştıysak ÖSYM "on" sormuştu... Üstelik ayırt edici bir edebiyat testi olduğunu da düşünmüyorum. Soru sayısı ve eşit ağırlık için olan etkisi düşürülmüş olmasına karşı olarak daha güzel ve ayırt edici sorular bekliyordum ama maalesef beklediğimiz gibi olmadı.

Son olarak YKS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara ne söylemek istersiniz?
Her şeyden önce hırslarına, heyecanlarına, strese ve baskıya yenik düşmemeleri için ellerinden geleni yapsınlar. Kırk sene istemedikleri bir hayat süreceklerine birkaç sene daha hayallerindeki meslek için çabalamayı tercih etsinler. Hiçbir şey ve hiç kimse kendi geleceklerinden mühim değil, bunu bilmeleri gerekiyor. Sistem bu şekilde kaldığı müddetçe matematiğin ne kadar önemli olduğunun da farkına varmalarını isterim. Yukarıda belirtmiş olduğum kaynakların hepsi olmasa da bir kısmını edinmelerinin kendilerine fayda sağlayacağı kanaatindeyim. Ve son olarak, bu yazıyı Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarından faydalanmadan önce okuyorlarsa, muhakkak bir üyelik edinmelerini tavsiye ederim. Sınavda başarılar dilerim.

Fikrimin İnce Gülü

Eser Özetleri

Cehennem Kraliçesi

Eser Özetleri

Mustafa Özçelik

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Ankara Üniversitesi - Hukuk Fakültesi

1) YKS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Edebiyat dersine takriben mart-nisan aylarında ilk defa çalışmaya başladım. O zamana kadar sayısalcı olduğum için hiç edebiyata bakmamıştım. Yaklaşık olarak 3-4 aylık bir süreçte edebiyatı baştan sona bitirmiş oldum. Sonuç ilk tercihim olan Ankara Hukuk.

2) Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Aslında edebiyat için çok fazla kaynak kitap kullanmadım desem yalan olmaz. Bir tek Limit Yayınlarının Edebiyat El Kitabını kullanmıştım. Herhangi bir soru bankası vs. ihtiyaç duymadım açıkçası. Edebiyat Seminerleri sitesindeki testleri, deneme sınavları çözmem yeterli olmuştu Ankara Hukuku kazanmamda.

3) Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyata daha yeni çalışmaya başladığım zamanlarda bu kadar yazarın eserlerini nasıl ezberleyeceğim korkusu vardı üzerimde. Edebiyat Seminerleri'ni keşfetmemle bu sorunumu ortadan kaldırmıştım. Örnek videoları birkaç sefer izlediğimde ciddi ciddi aklımda kalmaya başladığını görünce hemen tam üyelik satın aldım. Gerçekten de yazarların isim ve soyisimleri üzerinden o kadar başarılı hikayeler uydurulmuş ki şuan bile çoğu yazarın eserleri hala aklımda. Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında 15 bin liralık baraj sorularında bile çoğu zaman bu yazarların eserlerini soruyorlar, ne kadar kolay sormuşlar diye geçiriyorum içimden :D Ayrıca yukarıda da belirttiğim gibi testleri ve deneme sınavları da çok işime yaramıştı.

4) 2018 YKS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
YKS Edebiyat genel olarak güzel beklediğim gibi bir sınavdı. Öyle aşırı zor bir sınav değildi. Sürenin de bol olduğunu kabul edersek çok rahat yapılabilecek türden bir sınavdı bence.

5) Son olarak YKS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Kendimin üşenip de yapmadığı ve sınavda da bunun cezasını çektiği bir şey: Eserlerin konularını ve kahramanlarını bilmek. Aslında Edebiyat Seminerleri sitesinde de vardı bu eserlerin özetleri de dediğim gibi üşendiğim için pek bakmamıştım onlara D:

Amat

Eser Özetleri

Geleneksel Türk Tiyatrosu

Konu Anlatımı

Feyyaz Vural

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Galatasaray Üniversitesi - İletişim

1) YKS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Öncelikle daha öncesinde bir lisans programını bitirdiğim için bu sınava sadece sınav degişikliği sebebiyle girmek istedim. İkinci bir üniversite okuma fikrim her daim vardı ben de. Sınava son 5 ay kala çalışmaya başladım bir şirkette çalıştığım için. Çoğu bilgiler zihnimde tazeliğini korurken üç aşağı beş yukarı azami ölçüde özellikle Edebiyat'a daha çok çalışma gereksinimi duydum. Mart ayının ortalarından itibaren Edebiyat'a çalışmaya başladım. Çalışırken de özellikle yazar eser bağıntılarını ezberlemek yerine dönemler arası bağlantıları anlamaya çalıştım. Dönemi anladıktan sonra yazarın eserlerini sınav anında hatırlayamıyorsanız bile diğer seçenekten şıkları eleyebiliyor ve doğru sonuca ulaşabiliyorsunuz çünkü Sabahattin Ali'li soru bunun için en önemli örnektir benim için. 24 edebiyat sorusunda 23 doğru 1 Boşum vardı. Edebiyat seminerlerinin etkinliklerinin konu ve karma deneme soruları birebir ösym tabanlı olduğu için sınavda sanki siteden deneme çözüyormuşum gibi hissettim bu rahatlıkta başarıyı getirdi. TYT'de türkçe de 38 doğru 2 yanlış, sosyal de 17 doğru 2 yanlış 1 boş, Fen'den 5 ve Matematik'ten 3 netim vardı. AYT'de edebiyattan 23 net yapmam beni rahat yüz bin kişinin önüne atmıştır eleyiciliği fazla idi çünkü. Hakeza Tarih testi de aynı şekilde. TYT-AYT toplamında yanlış sayım 6 idi bu bana YKS Sözel'de Türkiye 464.lüğünü getirdi. Özellikle bu başarının baş mimarı kesinlikle sitenizin içerikleri. Bu kesinlikle yadsınamaz bir gerçek.

2) Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Sınava hazırlanırken bilgilerim taze olduğu için dip köşe, anımsayamadığım konular için Palme'nin baş ucu kitabını yine Palme'nin Edebiyat Konu Anlatımlı kitabını, Limit'in Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı kitabını ve sitenizde ki bütün bilgileri kısıtlı zaman diliminde not almayla vakit kaybetmek istemediğim için her birini 3 kere izlemek bu süreçte beni çok aşırı ivmelendirdi. Deneme içinse mutlaka Okyanus'un Özel Konsetli soru bankası ve Palme'nin Soru Bankası sizi 24 soruda 20'nin altına kesinlikle düşürmeyecek.

3) Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Bana en çok Palme'nin küçük başucu kitabı ve edebiyat seminerlerinin posterleri çok fazlasıyla yardımcı oldu.

4) Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Çok kısıtlı bir zaman diliminde sınava girmeye karar verdiğim için bir an önce planı yapmaya koyuldum ve yaptım bu sayede zaten sitenize dahil oldum. Sonuç hiç te şaşırtıcı olmadı benim için. Edebiyat bütün derslerin ortalamasından daha fazla önem arz ediyor sözeller için bunun farkında olduğunuz da diğer alanlarda da başarı muhakkak ki geliyor.

5) 2018 YKS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Belirli bir altyapıya sahip olduğum ve sitenizden, doğru kaynaklardan doğru şekilde çalıştığım için bana çok kolay geldi. Fakat tarafsız olursak 2017 ve 2016 sınavlarından çok daha zor ve 2015'ten daha kolaydı.

6) Son olarak YKS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz? Bu süreçte her kafadan pek çok ses çıkıyor fakat bu yazımı okuyan arkadaşlarıma en dişe dokunur tavsiyem, Edebiyat'ı son aylara bırakmayın. Herkes 40 gün 1-2 ay öncesinden başladım diyor doğrudur. Onların çalışma planı ve çalışmalarıyla altyapılarıyla doğru orantılıdır. Çok rahar Ocak ayına kadar TYT'yi bitirin Ocaktan itibaren Edebiyat'a başlayın. Eser-Yazar gözünüzü korkutmasın edebiyat seminerlerinin posterleri muazzam derecede tatmin edici. Bir de üzerine dönemi siyasi ve edebi fraksiyonunu anlarsanız üzerine cila yapmış olursunuz. Palme'nin konu anlatımlı kitabını mutaka ama mutlaka edinin. Başarıya ulaştıran birinci adım o kitaptır çünkü.Fatma Şeyda Selek

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi - İslami İlimler Fakültesi (Arapça)

Merhabalar.Öncelikle öğrenim hayatımdan bahsetmek istiyorum. Bazı sebeplerden dolayı okulu 6. sınıfta bırakmak zorunda kaldım. Ortaokulu ve liseyi açıktan okudum.Daha sonra üniversite sınavına hazırlanmaya karar verdim.Fakat hiç temelim yoktu.4 işlemi bile tam yapamıyordum.Uzun süre başaracağıma inanmadım.Herkes lise hayatı boyunca öğrendiklerini tekrarlarken ben sıfırdan öğreniyordum,onlardan 2 kat fazla çaba sarfetmem gerekiyordu. Zamanla denemelere girdiğimde çabalarımın karşılığını aldığımı gördüm. Zor olabilirdi ama imkansız değildi. Kursta hocalarımı dinliyordum eve geldiğimde internetten 2 hocadan daha aynı konuyu dinliyordum. İlk kez duyduğum için konular ancak bu şekilde zihnime yerleşiyordu. Sınava girene kadar hiç pes etmedim.En az 5 saat çalışıyordum.Son zamanlarda çalışma tempomu arttırarak 9 saate çıkardım.60 bine girmeyi hedeflerken hiç beklemediğim halde sözelde 1733. oldum.Bu dereceyi yapmamda edebiyattaki netlerimin çok etkisi var. 24 soruda 2 yanlışım var. İtiraf etmeliyim ki çalışmaktan en çok zevk aldığım ders edebiyattı.Edebiyatı nasıl çalıştığıma gelirsek eğer öncelikle ilk günden itibaren bu dersi çok sıkı tuttum. Hiç ihmal etmedim. Bir konuyu tam anlamadan ve sorularını çözmeden yeni konuya geçmedim. Çok fazla yazar-eser ve topluluk var. Bu sizi korkutmasın. Ben ezber yaparken hafız olduğum için hafızlık metodunu kullandım. Size de tavsiye ederim. Hemen açıklayayım:Mesela Servetifünun edebiyatını bitirdiniz. Öncesinde de tanzimatı çalışmıştınız.Servetifününla birlikte tanzimatı çalışıp yeni konuya geçin. Eski konuları düzenli olarak tekrar edin . Ardınızda sağlam konular bırakın ki gözünüz arkada kalmasın. Böylece tekrar yaparken saatlerce çalışmayıp hızlıca göz atmanız yeterli olur. Ben hep bu şekilde yaptım. Test çözmek en güzel öğrenme yöntemi. Aklınızda tutamadığınız eserleri birkaç soruda görünce unutmazsınız.Kaynak olarak limit el kitabını ve limitin soru bankasını kullandım .Tavsiye ederim.Yks edebiyatta hem bilgi hem de yorum isteyen sorular vardı.Salt ezber yapmak yerine yazar topluluklarını,toplulukların amaçlarını iyi tahlil etmek gerekiyor.Ezber yapmakta zorlanıyor ve sıkılıyorsanız edebiyat seminerlerinin kartlarını tavsiye ederim. Ben onları bilgi yarışmasındaymışım gibi çalışıyordum. Bazen anneme ,kardeşime sorduyordum. Kartlardan çalışmaya son zamanlarda başladığım için pişman oldum. En başta bu şekilde çalışsaydım eserleri ezberlemek için o kadar uğraşmayacaktım. Şunu da söyleyebilirim ki edebiyat çok gayret ve çalışma gerektiren bir ders.Aynı zamanda da verdiğiniz emeğini karşılığını veren bir ders. Hiç bilgim olmadığı halde 1 yılda edebiyatı bitirebildim.Sabırla çalışıldığı takdirde pekala başarılabilir. Umarım siz de hayallerinize ulaşırsınız. Başarılar diliyorum...

Tek tercihimle yerleştim. Edebiyatta 24 soruda 2 yanlışım var. Sözelde 1733. oldum. Çok teşekkür ederim.Furkan Aybar

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Bahçeşehir Üniversitesi - Hukuk Fakültesi

1) YKS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Önce okulda gördüğüm konuların şemasını çıkarttım.Başlıkları ve başlıkların altında hangi konuların olduğunu yazdım. Daha sonra dersi güzel bir şekilde dinledim.Edebiyat Seminerlerinden de hafıza videolarını izleyip not aldım.6 adet soru bankası bitirdim.

2) Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Limit SB, Palme KA, Palme SB, Karekök SB, Yayın Denizi SB, Bilgi Sarmalı SB, FDD SB, Limit Eser Özetleri

3) Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Kesinlikle Palme Konu Anlatım ve Soru Bankası ayrıca Bilgi Sarmalını mutlaka öneririm. Çok kaliteli sorular var.

4) Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat dersinde çok başarılıydım. Bana en büyük faydayı şüphesiz Edebiyat Seminerlerindeki hafıza videoları yardımcı oldu.Hepsi çok kaliteli ve akılda kalıcı videolardı. Zevkli bir şekilde ezberleri yaptım. Aynı zamanda videoları izlerken not aldım böylelikle daha kalıcı oldu.

5) 2018 YKS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Çok başarılı , hızlı , akılda kalıcı , eğlenceli kesinlikle üye olunmasını öneririm. En fazla faydayı Edebiyat Seminerlerinden gördüm.

6) Son olarak YKS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Ezberleri sıkı yapın. Çok fazla kitap çözün zaten edebiyat çözmek hızlı ve eğlencelidir.Konular bitince sürekli karma deneme çözün. Edebiyat Seminerleri izlerken mutlaka not alın ve bunları tekrar edin.Böyle yaptığınız sürece emin olun 1-2 yanlışın altına düşmezsin.Mutlaka bilmediğiniz sorular çıkacak . Bu soruları kesip bi yerde biriktirin. Daha sonra arada tekrar edin. Ben 6 kitap bitirdim. Ama en az 4 kitap bitirilmesi gerektiğini düşünüyorum.Sena Aksu

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Sabancı Üniversitesi - Sanat ve Sosyal Bilimler

1) YKS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Hangi konuya çalışacaksam önce kısaca konuyu okuyup ardından sürekli soru çözüyordum.Test çözerken yanlış şıklardaki kişileri de inceliyordum.Arka arkaya aynı konudan yanlış yaparsam o konu hakkında her zaman görebileceğim küçük notlar çıkarıyordum.Bir de sınava yakın yatmadan önce Youtube’tan video izliyordum.

2) Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Sınava hazırlanırken genel konu anlatımı olarak Yayın Denizi,Cumhuriyet Dönemi için çalışırken Limit’in sadece Cumhuriyet Dönemi ile ilgili olan el kitabını kullandım.Soru bankası ve deneme olarak da yine Yayın Denizi,Limit ve Palme çözdüm.Özellikle Cumhuriyet Dönemi için Limit soru bankası çok yararlıydı.


3) Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Kullandıklarımın hepsi yararlıydı.

4) Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat Semineri videolarını arada bir arka arkaya aynı sanatçıyı izleyerek kullandım. Hiç aklımda kalmayan birisi varsa sürekli onun videolarını izliyordum. Ayrıca konu anlatımı dinlediğim de çok oldu.

5) 2018 YKS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Beklediğimden daha kolay olduğunu söyleyebilirim.

6) Son olarak YKS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Bol bol soru çözmeleri gerektiğini düşünüyorum. Şimdiden başarılar.


Gülçin Boy

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Hacettepe Üniversitesi - Güzel Sanatlar

1) YKS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
YKS edebiyat için ilk olarak dershanedeki konulara göre konu tekrarı yaptım , edebiyat seminerlerindeki videoları izledim ve ardından testleri çözdüm .

2) Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Sınava hazırlanırken paraf yayınları , yayındenizi , eksen , soru gezegeni , Fdd gibi bir sürü kaynak kullandım .

3) Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Fdd ve paraf , yayındenizinin de cumhuriyet dönemi kitabı bana yardımcı olmuştu.4) Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat seminerleri kolay ezberlememe , aklımda kalmasına çok yardımcı oldu videolar çok kaliteli ve akılda kalıcıydı. Bütün yıl boyunca tüm edebiyat çalışmalarımda edebiyat seminerini kullandım. Videoları izledim, hafıza tekniklerini aklımda tuttum ardından tüm testleri çözmeye gayret ettim. Edebiyatta 22 ye 2 yaptım, bize bu desteği sağlayan edebiyatseminerleri ailesine, hocalara çok teşekkür ederim. Artık hayallerimin okulu Hacettepe'de öğrenim hayatıma devam edeceğim, üzerimde emeğiniz büyük.

5) 2018 YKS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
YKS Edebiyat zannettiğimden kolay geçti sınavda edebiyat seminerleri sayesinde hatırladığım sorular yüzümü güldürdü .

6) Son olarak YKS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz? Mutlaka sadece ezberle yetinmeyip ufak tefek yazılar okuyup araştırma yapsınlar ve bol bol soru çözsünler soru çözdükçe ezberlemek kolaylaşıyor şimdiden herkese başarılar :)


Beyza İpek

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
İstanbul Üniversitesi - Hukuk Fakültesi

1) YKS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Öncelikle okulda dersleri kaçırmadan dinlemeye çalıştım fakat çok fazla konu ve ezber eksikliğim vardı.Ezber konusunu nasıl çözeceğimi düşünürken Bir arkadaşım Edebiyat Seminerleri’ni tavsiye etti ve paket alırsam asla pişman olmayacağımı söyledi.Gerçekten de eser yazar ezberi, konu özetleri konusunda işim çok kolaylaştı ve sınavda da hiç yanlışım çıkmadı.

2) Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Limit Edebiyat Soru Bankası
Yayın Denizi TEK El Kitabı
Fen Bilimleri Soru Bankası
Karekök Soru Bankası


3) Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Limit Soru Bankası ve Yayın Denizi TEK El Kitabı

4) Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Konuları çok gözümde büyüttüğümü fark ettirdiği için çalışma isteğim arttı çünkü kısa sürede çok fazla şey ezberleyebiliyordum.

5) 2018 YKS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Soru bankalarında çözdüğümüz sorulara benzememekle beraber çok zor veya anlamsız sorularla karşılaşmadım. Eser Yazar olarak da çok geri planda kalmış eserler sorulmamıştı.

6) Son olarak YKS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Edebiyat ezberiniz gözünüzde büyütmeyin ve Edebiyat’ı hafife alıp son zamana bırakmayın.Edebiyat’tan en az yanlışı çıkarmak gerçekten sabır isteyen ama çok da zor olmayan bir başarı.


Mehmet Fatih Zorlu

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
İstanbul Üniversitesi - Hukuk Fakültesi

1) YKS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
12.sınıfta eşit ağırlık bölümüne geçmemden dolayı hızlıca edebiyatı halletmem gerektiğinin farkındaydım. Bu yüzden akılda kalıcı şekilde çalışmak için hafıza tekniklerini araştırırken bu sayfayı buldum ve hemen kayıt olup çalışmalara başladım. Ayrıca bol bol soru çözmeyi de eksik etmedim.

2) Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Konu anlatım olarak TEK EDEBİYAT kitabını kullandım.Soru bankası olarak limit ve palmeyi önerebilirim.

3) Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
2.soruda belirttiğim kaynaklar bana en çok yardımı dokunan kitaplardı.

4) Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyata dair en önemli bilgileri aklımda kolayca tutmamda en büyük pay Edebiyat Seminerleri'nindir. Aklıma attığım bilgiler videodaki hikayeleştirmelerden dolayı kolay kolay aklımdan silinmedi.

5) 2018 YKS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Temel bilgileri ölçen, ancak soru azlığından dolayı birkaç soruda detaya inen bir sınavdı. Bu yüzden temel bilgilerin yanında detay bilgilerin de öğrenilmesi adayların yararına olacaktır.

6) Son olarak YKS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Kitapta yazan tüm bilgiler önemlidir. Her konuya ciddiyetle yaklaşıp çalışın. Aynı konudan bol bol soru çözerek o konuyu pekiştirin. Ayrıca zaman geçtikçe konuları tekrar edin, bu sayede aklınızdan silinmeden pekiştirmiş olursunuz.


Eslemnur Çayrak

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Sakarya Üniversitesi - Eğitim Fakültesi

1) YKS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
İlk olarak konuları günlere yayarak program hazırladım. Sonra o günkü konumun konu anlatımlı kitaplardan özetini bir A4 kağıdına yazdım. Böylece bir A4 bir konu demek oluyordu ve tekrar etmesi kolay oluyordu. Sonra da videolarınızı birkaç kez izleyerek ezber yapıyordum.

2) Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Binot yayınlarının konu anlatımı fasiküllerini, fem edebiyat konu anlatımlı soru bankası ve karekök yayınlarının soru bankasını kullandım onun haricinde farklı farklı yayınlardan denemeler çözdüm. Ama en çok kendi hazırladığım A4 leri kullanıyordum.3) Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
En çok faydalı oldu diyebileceğim belirli bir kaynağım yok. Ama kendi kendime yaptığım şifrelemeler ve edebiyat seminerleri videolarının çok faydasını gördüm.

4) Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat çok karışan bir ders. Ama hikaye şeklinde ezberlediğinizde akılda çok fazla kalıyor. Soruları çözerken ufak bir kısmını hatırlayınca devamı hikayeden geliyordu. Dolayısıyla soruyu videolar sayesinde çözmüş oluyordum. :) Edebiyatta inanılmaz yardımcı oldunuz hatta sınavda videolar kafamda dönüyordu :) Aldığınız paranın hakkını veriyorsunuz. Darısı 2019 öğrencilerinin başına.

Bence çok çok faydalı ve aldığı paranın hakkını fazlasıyla veriyor. Bu şekilde videolar olan çok sayfa var ama özel ders fiyatına. Edebiyat seminerleri hem her bütçeye uygun hem de ciddi anlamda çok faydalı.

5) Son olarak YKS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Kesinlikle yazarak çalışsınlar. Ondan da önemlisi şifre veya hikaye ile. Notlarını çok uzun tutmasınlar, insanın çalışası kaçıyor. Ve eğer edebiyat seminerlerini düşünüyorlarsa kesinlikle alsınlar, (bu bir reklam değil, önerimdir :) ) gerçekten faydalı olduğunu sınavda soru çözerken anlıyorsunuz.


İsmet Hande Erdal

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
İstinye Üniversitesi - Fen Edebiyat Fakültesi

Öncelikle beni, benim de bir zamanlar anketlerini okuyup iç çektiğim öğrencilerin arasına alıyor olmanıza çok sevindim. Bu sevinci yaşattığınız için ve başarıma katkınız için çok teşekkür ederim. Ben 2016 mezunuyum. Uludağ üniversitesinde ingilizce hazırlığı muafiyet sınavıyla atlayıp, bir sene ingilizce çevre mühendisliği okudum. Sonra bölümümle uyuşmadığıma karar verip okulu dondurmaya ve eşit ağırlıktan psikolojiye hazırlanmaya karar verdim. Allah'a şükür ki İstinye üniversitesi ingilizce psikoloji bölümüne ilk tercihimde yerleştim. Bu yolda bana en büyük katkıyı şüphesiz sizin internet siteniz yaptı. 4 sene sayısal okuyup üstüne mühendislik okuduktan sonra koskoca edebiyat eksiğimi sizin videolarınız ve ardından hemen çözdüğüm testlerinizle kapattım. Özellikle testleri çözen diğer insanların çözme süresini ve kaç net yaptığını görebilmek azmettirme konusunda çok faydalı oluyordu.


1) YKS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Sınava, okuduğum bölümü dondurup evde kendi kendime hazırlandım. Sayısal çıkışlı ve bir sene mühendislik okumuş biri olarak YSK edebiyata tedirgin başladım. Edebiyatta ilk başta sadece herkesin bildiği basit bilgilere sahiptim. Dönemleri sırasıyla bitirmek yerine kendi programımı oluşturdum. İlk önce en merak ettiğim dönemden başladım. İlk başlayıp bitirdiğim dönem divan edebiyatıydı, halk edebiyatını cumhuriyetten sonraya bıraktım. Bunun gibi tamamen kendime ait bir plan yaptım, böylece edebiyatı kendim için kolaylaştırmış oldum diyebilirim.

2) Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Limit yayınları edebiyat el kitabı, limit edebiyat soru bankası; Palme konu anlatım kitabı, palme edebiyat soru bankası ( sayfa kenarlarında minik bilgiler olan); Twitterda Pratik edebiyat diye bir sayfanın çıkarttığı Pratik Edebiyat kitabı; deneme olarak Farklı Sistem Yayınları edebiyat-sosyal 1 denemeleri, Evrensel İletişim yayınları 10'lu YKS TM denemelerini kullandım.

3) Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Limit edebiyat el kitabının arka sayfalarındaki bilgi hazinesi gibi olan kısım çok yararlı oldu. Palme konu anlatımı tavsiye etmiyorum çünkü gereksiz tonlarca ayrıntı içinde ihtiyacım olan bilgiye ulaşmak çok zor oldu. Pratik Edebiyat kitabını kesinlikle tavsiye ederim çünkü gerçekten pratik ve nokta atışı bilgilerle doluydu, ayrıca her dönemin sonunda eser yazar tablolarının olması tekrar açısından güzel oluyor. Sadece bu kitap ve edebiyatseminerleri videolarıyla çalıştım diyebilirim. Limit soru bankasının ve palme soru bankasının kesinlikle çözülmesi gereken kitaplar olduğunu düşünüyorum. Deneme olarak özellikle farklı sistem yayınları çözülürse pişman olunmaz.

4) Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat seminerleri kesinlikle takdir edilesi bir öğretim modeli. Görseller ve hikayeler akılda kalıcı, seslendirme ve anlatım hakkını veriyor. Her videonun sonunda çözülen testler çok etkili. Bu testleri çözenler arasında kendi sıralamamızı görebiliyor olmamız azmettirici bir özellik. Ben video paketinin dışında edebiyat posterlerini de almıştım. Siparişimden sonraki gün elime ulaşmıştı, hemen odamın duvarlarına asmıştım. Arada bir göz gezdirirken ben farkında olmasam bile aklımda kalan bilgiler oldu, hatta Necati Cumalı'ya çalışmamıştım ama posterden Acı Tütün eseri aklımda kaldığı için sınavda bana +1 net kazandırdı. Sabahattin Ali sorusunu da poster sayesinde yaptım, etti +2 net. Zaten bu 2 net olmasa ilk tercihimde yerleşemezdim. Kısacası az zamanda ve az çabayla çok iş yapmanın yolu, edebiyatseminerleri.com diyorum. Herkese tavsiye ederim.

5) 2018 YKS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
2018 YKS edebiyat tamamen ortaya karışık bir sınavdı. Soru sayısı azalınca dil bilgisi sorulmaz sanmıştık ama sordular, cumhuriyet yine çok sayıda olur sanmıştık ama her dönemden birbirine yakın sayıda soru vardı. Bundan sonraki sınavlarda da bu seneden çok da farklı bir konu dağılımı yapılmaz diye düşünüyorum. Artık edebiyat için konu seçme lüksü yok, her konu eşit derecede önemli.

6) Son olarak YKS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
YKS edebiyata girecek öğrencilere tavsiyem şu; bir konu bir konudur, bir soru bir sorudur, bir puan çok puandır diye düşünüp ona göre çalışın. Edebiyatta akılda kalıcılığı sağlamak çok önemli bu yüzden size direkt nokta atışı bilgi sunan kaynaklara ve öğrendiğinizi unutturmayacak çalışma stillerine yönelin. Bu yazıyı okuyor olduğunuza göre zaten doğru yerdesiniz demektir. Ben de sınava hazırlanırken buraya gelip, " Başarılarımız" öğrencilerini okumuştum. Şimdi benim yazım da burada sizler tarafından okunuyorsa, demek ki edebiyatseminerleri.com etkili ve başarılı bir platformdur. Hepinize başarılar dilerim.

Posterlerinizi çalışma masamın karşısındaki duvara asmıştım ve tahmin ettiğimden daha büyük katkısı oldu. Az çabayla ve az maliyetle çok iş başarmanın formülü Edebiyatseminerleri.com, yararlılığınız tartışılamaz. Umarım benim gibi daha çok öğrenci sizden faydalanma fırsatına erişir. Saygılarımla.Fatma Nur Altunbaş

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Ankara Üniversitesi - Hukuk Fakültesi

Öncelikle iyi çalışmalar.Sınava hazırlandığım süre boyunca sitenizden,videolarınızdan ve kaynaklarınızdan bolca yararlandım.Şu an iyi ki sizi tercih etmişim diyorum.Y-EA sıralamam (2127).Edebiyatı kolay çalışmam hızlı ilerlememde büyük payınızın olduğunu düşünüyorum.Bunun için sizlere teşekkür ederim.Şimal Köseoğlu

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Galatasaray Üniversitesi - İktisat

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Ben LYS Edebiyata YGS’den sonra çalışmaya başladım. Ezberim çok kuvvetli değil, unutacağımı düşündüğüm için edebiyatı bu ara dönemde hallettim. Önce tüm konuyu Palme Edebiyat konu anlatımlıdan çalıştım. Özellikle eserleri ezberlemeye değil olaylar arasındaki bağıntıyı, şairlerin edebi kişiliklerini kavramaya çalıştım. Sürem kısıtlıydı bu yüzden not çıkarmadım. Nitekim not çıkarmanın da çok faydalı olduğunu düşünmüyorum çünkü bu sene çıkan Orhan Pamuk sorusu kimsenin notuna yazacağı türden bir şey değildi. Eğer not çıkarmış ve tekrarlarımı bu notlardan yapmış olsaydım o soruyu kesin kaçıracaktım. Palmeden konuyu çalıştıktan sonra edebiyat seminerlerinden hafıza tekniklerini dinledim. Her hafıza tekniği videosunu istisnasız 5 kere izledim. Sonra yine edebiyat seminerlerinden etkinlikleri tamamladım. Hemen sıcağı sıcağına elimdeki kaynakların yarısından çalıştığım konuyla ilgili testleri çözdüm. Sonra o hafta boyunca kalan testleri mutlaka çözdüm. Her ay önceki konuların tamamı için tekrarlar yaptım. Asla üşenmedim ve konu anlatımlı kitabı açıp defalarca okudum. O kadar çok okudum ki annem bir gün temizlik yaparken Palme Edebiyatı bulmuştu ve “Şimal kolunu koltukta bırakmışsın.” diye bağırmıştı. Cumhuriyetin son kısmına çalışmamayı tercih ettim çünkü o kadar çok eser ve sanatçı var ki sadece kafamı karıştırmak olacağına karar verdim. Edebiyat seminerlerinden bir kez dinleyip geçtim. İyi de yapmışım çünkü çıkmadı. Her hafta bir deneme çözdüm. Deneme yapmamdaki amaç neleri unuttuğumu görmekti. Unuttuğum konuları hemen tekrar edip testini çözdüm.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Konu anlatımı için palme edebiyat kullandım. Arkadaşlarım Tek Edebiyat kullandı ancak gereksiz bilgi çok fazla olduğu için ben tercih etmedim. Palme edebiyatın düzeni ilk başta biraz kafa karıştırıcı olsa da daha sonra ne kadar düzenli olduğunu fark edeceksiniz. Test kitabı olarak Bilgi Sarmal Yayınevinin dörtlü kitabını kullandım. Son kitabın sonundaki eser-karakter testleri sınavda çok işime yaradı. Deneme olarak da Okyanus Yayınevinin denemelerini kullandım.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Bana en çok Palme Edebiyat’ın faydalı olduğunu düşünüyorum.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Ezberlemekte çok zorlanıyordum ve tam bir çıkar yol ararken imdadıma edebiyat seminerleri yetişti. Benim için tüm süreci kolaylaştırdı. Edebiyat Seminerleri’ni keşfetmeden önce bu ders hep gözümde büyümüştü ancak bu platformu keşfettikten sonra iş çocuk oyuncağına dönüştü.

2017 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Bu sene genelde divan ve tekke-tasavvuf edebiyatıyla ilgili sorular çıktı. Ben bu konulara yönelik çok çalışmıştım ancak okuldan arkadaşlarım cumhuriyet ağırlıklı çalıştıkları için bu kısımlarda zorlandılar. Cumhuriyet dönemi geçen senenin aksine oldukça kolaydı. Paragraf soruları kolaydı ancak bence dil bilgisi zordu.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz? Öncelikle Edebiyat Seminerleri müthiş bir platform. Bu platformla bir an önce tanışmalarını öneririm. Hiçbir konuyu es geçmemeleri çok önemli. 2017 Edebiyat bize bunu çok güzel kanıtladı. Kesinlikle telaş yapmamalılar. Çünkü kesinlikle hiçbir işlerine yaramayacak ve ders çalışmalarını etkileyecek. Konulara sistematik çalışmaları da çok önemli.Ahmet Sungur

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Her şeyden önce benim LYS’ye hazırlanma sürecim sınava hazırlanan milyonlarca genç arkadaştan biraz farklı. Yaşım 41. Daha önce Atatürk Üniversitesi İşletme Bölümünü 1997 yılında bitirdim ve 2000-2002 yılları arasında da İngiltere’de University of Hertfordshire’da Executive MBA masterı yaptım. Türkiye’deki ilk Avrupa Birliği uzmanlarından biriyim ve 13 yıldır kendi danışmanlık firmam var. Sürekli iş ve seyahatle geçiyor hayatım. Doğrusu ya bundan 1 yıl önce tekrar üniversite sınavına girmek gibi bir düşüncem de yoktu. Aralık ayının sonuna doğru uzun zamandır ertelediğim doktorayı yapayım mı derken, ALES sınavına girmem gerektiğini ve bunun için de tekrar matematik çalışmam gerektiğini fark ettim. Önce özel ders arayışına girdim ki, tam özel ders ararken hafıza tekniklerine ilişkin videolar gözüme ilişti. Benim sınava girme ve hukuk okuma fikrim ilk kez yılbaşında Trabzon’a gittiğimde geldi. 12 Ocak’ta ise sadece hafta sonları olmak üzere ders çalışmaya başladım.

YGS’ye doğrusu istediğim kadar iyi hazırlanamadım diyeceğim ama 24 sene sonra nasıl çalışmanız gerektiği ile ilgili aklınızda bir fikir olmuyor. Sürekli seyahatlerim olduğundan sadece hafta sonları birkaç saat alınan dersler ile yetmeyeceğini anladığımda zaten Şubat 15’i geçmişti. YGS’de Türkçe’de 29 doğru 11 yanlış, Sosyal’de 30 doğru 9 yanlış ve Matematikte 7 doğru 5 yanlış yaptım. YGS’nin bana en büyük faydası (ki herhangi bir deneme sınavına falan girmeden girdim YGS’ye) LYS’ye hazırlanırken ne yapmam gerektiğini öğrendim. Şunu net olarak söylemeliyim ki ister YGS, ister LYS sınavı soru çözme yeri değil. Bu sınavlarda sadece soru başına yaklaşık 1 dakika veriliyor ki burada sadece iyi bildiğiniz konuları cevaplayabilirsiniz.

Coğrafya’dan herhangi bir ders almadım ama yeterince çalışmak için zamanım olmadığından istediğim skoru da yakalayamadım. Matematikte ise ders aldım tabiki. Lakin bu sınavda iyi bir sonuç isteyen arkadaşlar bir önceki sene yaz aylarında tüm çalışma konularını bitirmeli ve Ekim ayından itibaren matematikte soru çözmeli. Mart ayında hala konu işleyen bir adayın matematik veya geometriden iyi bir skor yakalayabileceğine inanmıyorum.

Edebiyatı nasıl çalışmam gerektiğini öncelikle internette araştırdım ve oradaki videoları izledim. Yaptığım en iyi işlerden biri hafta içi seyahatteyken akşamları konuları işledim ve defterime not tuttum. Dürüst konuşmam gerekirse öncelikle başka bir hafıza teknikleri sitesine üyeydim lakin hikayeler oldukça zorlayıcı ve alakasızdı. Bir noktadan sonra yeni ve farklı bir hafıza tekniğine ihtiyacım olduğunu hissettim çünkü mevcutla yol alamadım. Sanırım Nisan 22 gibi edebiyatseminerleri.com ile tanıştım. Bence benim dönüm noktam da burası oldu.

Edebiyatseminerleri.com’daki tüm çalışma kağıtlarının çıktısını aldım ve her konuyu (örneğin garip akımı) kendi başlığı içinde telli dosyalara koydum. Tüm sanatçıların hikayelerini de en az 3 kez izledikten sonra çalışmaya başladım. Edebiyatseminerleri.com’daki hikayelendirmeler oldukça başarılı ve akılda kalıcı. Sizin düşünüp yapacağınız şeyleri onlar önünüze hazır sunuyorlar. Üstelik mantıklı hikayeler ve görsellerle. Ben düzenli olarak bu notlara çalıştım ancak her bir şair veya yazarın hayatını da internetteki videolardan bulabildiğimce izledim, okudum ve not aldım. Tüm bunları ise soru bankaları ile taçlandırdım.

Sonuç, sadece 1,5 aylık bir çalışma ile edebiyatta 50 doğru, 5 yanlış ve 1 boş.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Sınava hazırlanırken Edebiyat ve Matematik’ten ders aldım. Lakin çok geç verilmiş bir karar olduğundan ben her türlü kaynağı etkin değerlendirdim. Örneğin hafıza teknikleri üzerine kurulu edebiyatseminerleri.com benim için inanılmaz faydalı oldu ama her yazarın hayatını işe giderken, derse giderken arabada ve hatta kahvaltıda youtube’dan dinledim.

Bir kere tam bir tane bitiremesem de PARAGRAF HIZ SORULARI İYİYDİ. (Not: Geçmiş yıllarda çıkmış soruları çözmenizi tavsiye ederim bol bol, son 15 senenin sorularını içeren kitaplar oldukça faydalı)

SARMAL (Edebiyatta çözdüğüm ilk kitaptı, her çözemediğim soruda durup, tüm şıklardaki sanatçıları tek tek tekrar araştırıp okudum, oldukça zor bir süreçti) Belki ilk kitap olarak bitirmemelisiniz ama bu kitabı kesinlikle son kitap olarak da bitirmeyin, zor zor zor bir kitap (Bu arada en yukarıya oynayanlar tabiki bu kitabı da içmeli)
LİMİT: Bence oldukça iyiydi. Eser özetleri zayıf diyebilirim lakin genel olarak iyiydi.
OKYANUS: Zor bir kitap değil, lakin başlarda bitirmenizi tavsiye ederim
PARAF: Başarılı bulduğum noktası mutlaka yan kısımlarda bilgi vermesi. Lakin bazı konular çok kısa geçmiş, bazı yerleri de zor. Mutlaka bitirin diyemem ama başlarda öğrenerek gitmek isteyenlerin çözebileceği bir kitap
KAREKÖK: Bence sınav ayarında bir kitap arıyorsanız o kitap bu. Hem başta, hem de sonda bir kez bitirebilirsiniz.
TEK: Bu kitap da yine sınav ayarında ve oldukça başarılı bir kitap. Kesinlikle tavsiye ederim

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Edebiyatseminerleri.com üzerinden basılı hale getirdiğim dokümanlar inanılmaz faydalı oldu. Eğitim verilen derslerin notlarını ben kendim tuttum. Lakin birçok konu ve yazara ilişkin hafıza teknikleri çalışmaları inanılmaz iyiydi. Bütün batı edebiyatını toplamda 2 sefer 2’şer saat çalıştım. 2 saatlik bir çalışma ile bütün batı edebiyatı sorularını eksiksiz çözebilmek, benim için inanılmazdı.

Bunun yanında karekök ve tek kitapları da çok başarılıydı. Lakin 2 soru bankası bitirip edebiyattan 50 doğru yapmayı beklemek bence hayal.

Son olarak ben yazarların eserlerini ezberledim ama kendilerini internetten araştırıp öğrendim. Yani ezber yapmadım. Mesela bu sene sınavda sorulan SANAT şiirini ben arabamda giderken en az 4-5 kez dinlemiştim. Dolayısıyla sınavda bu soru geldiğinde sadece doğru cevabı işaretledim. O da yaklaşık 10 sn sürmüştür.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Tek kelimeyle inanılmaz. Ben 24 sene önce sınava girdiğimde sayısal öğrencisiydim ve zayıf tarafım edebiyattı. Dilbilgisi falan da bilmiyordum. Hızlı şekilde ders aldım ve eğitim veren Mustafa Hocamın profesyonel tavsiyelerinden faydalandım ama ezberi olmayan birisi olarak, tüm edebiyat sorularını (ki edebiyat sorularında tek yanlışım vardı) edebiyatseminerleri.com üzerinden çalıştım. Lakin bir hatam vardı, o da YGS sonrası ilk 45 gün yeterince soru çözmedim. Son dönem bunu telafi ederken coğrafya kaldı. Lütfen konu çalışmayı hızlı bitirin ve bol bol soru çözün.

2017 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Doğrusu ben daha zor bir sınav bekliyordum ama tüm branşlarda çalışanın rahat yapabileceği bir sınavdı. Sınavda iyi bir yer, derece yapabilir miydim, eğer Ağustos – Eylül gibi karar verseydim ve ivedilikle matematik çalışmaya başlasaydım evet. Lakin bir işi, firması, çalışanları, eşi ve çocuğu olan biri için 24 sene sonra bir iki aylık bir çalışma ile birinci sınavda 330.000 (YGS 5) ve 468.000 (YGS6) olan dereceyi 80.000’ çıkarmak ciddi bir başarı. Bu anlamda edebiyatseminerleri.com olmasaydı bu skoru alamazdım.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Değerli gençler. Yaşı 41 olan bir abiniz olarak tavsiyem çalışmalara erken başlamanız. Bu yıl YGS’de 15 civarı geometri sorusu sordular. Birinci sınavda çok çıkmıyor diye çalışanlar oldukça gerilerde kaldılar. Tek tavsiyem sınava erken başlayın, konuları hızlı bitirin, defter tutun ve hafıza teknikleri konusunda edebiyatseminerleri.com’dan olabildiğince yararlanın. Nasıl önemli bir kaynağa sahip olduğunuzu size anlatmam mümkün değil. Ben sınava çalışırken bile birkaç kez teşekkür maili gönderdim.
Son bir sözüm de yaşıtlarıma. Sınava girmekten lütfen korkmayın. Hukuk okumak için DGS’lerin peşinde koşmayın. Planlı ve düzenli çalışma ile sınavı kazanmak zor değil.Eyüpcan Bayram

1- Öncelikle Palme'nin konu anlatımlı kitabıyla birlikte birçok test kitabı aldım. Sınava çok az bir süre varken Edebiyat Seminerleri'ni keşfettim ve daha çok buradan çalışmaya devam ettim. Videoları 3-4 defa izleyip sitedeki alıştırmaları yaptıktan sonra 1 kere konu anlatımlı kitaptan önemli yerleri okuyup test çözdüm.

2- Öncelikli olarak Edebiyat Seminerleri- Lys Palme Edebiyat Konu Anlatımlı- Lys Palme Edebiyat Test Kitabı- Lys Limit Edebiyat Test Kitabı - Güvender Edebiyat Soru Bankası kitaplarını kullanmış biri olarak tavsiye edebilirim.

3- Kesinlikle Edebiyat Seminerleri ve Palme'nin alınması gerektiğini düşünüyorum ikisi birlikte kişinin elinde çok güçlü bir kaynak oluyor. İkisinin de güncelliğine ve müfredata uygunluğuna güveniyorum.

4- Öncelikle zaman bakımından bana çok katkısı oldu. Siteyi sınava 1.5 ay kala bir süre keşfettim ve daha konuların çok başındaydım. Hikayeleştirme tekniğiyle, güzel kurgusuyla ve videoların süresinin kısa olması sayesinde konuları hızlıca toparlayıp, iyi bir biçimde öğrenmemi sağladı. Kısaca benim gibi çalışmaya çok geç başlayan birinin ilacı oldu diyebilirim. Eğer sene başından itibaren kullanılırsa kesinlikle derece yapıp, sınavda başarı olmak mümkün.

5- Düzenli çalışmış biri için çok zorlayıcı bir sınav değildi. Ama konu eksiği olanlar için yoran bir sınavdı. Konuların dağılımında dengesizlik olduğunu söyleyebilirim.

6- Öncelikli olarak en önemli konu zamanı çok iyi değerlendirmek lazım. Bir defa konuların bitmesi üstüne test çözülmesi ve ardından eksik konuların tespit edilip tekrar dönülmesi gerçekten çok zaman alan bir süreç. Bunun dışında kendilerine kesin bir hedef belirlesinler. Kendimden örnek vermem gerekirse, ben kesinlikle işletme okuyacağım diye yola çıktım. Ardından elimdekileri değerlendirdim ne yapabilirim, nereyi kesin olarak kazanabilirim diye düşündüm. Okulumun bana sağladığı avantajı kullanarak GSÜÖSYS denen bir sistemle Lys'nin sadece sözel kısmıyla ilgilenip ardından başka sınavlara girerek Galatasaray Üniversitesi-İşletme bölümünü kazandım. Daha çok kafamda sınavla uğraşmaktansa bölümümle alakalı olarak işlerle erkenden uğraşmak vardı ve sonuç olarak hedeflerime ulaştım. Yani demek istediğim eğer çok soyut düşünürseniz ve kararsız kalırsanız hep bir adım geride olursunuz.Erdem Oymak

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
LYS Edebiyat'a çalışmaya sınava 40 gün kala başladım. Sene boyunca edebiyat görmüş olduğum için belli konulara zaten aşinaydım. Her gün düzenli olarak konuları bitirdikten sonra test çözerek bilgilerimi pekiştirdim.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Limit Edebiyat ve Cumhuriyet Edebiyatı El Kitapları, Palme LYS Edebiyat Soru Bankası, Limit LYS Edebiyat Soru Bankası

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Edebiyat için çok kaynağa gerek olduğunu düşünmüyorum. Hepsi bana faydalı oldu. El kitapları her zaman çantamdaydı yolculuk sırasında bile kısa tekrar yapılabiliyor. İlk başta Palme Soru Bankası'nı çözmek işime yaradı çünkü Limit Soru Bankası'nda çok daha detaya giren sorular var. Sınav öncesi son toparlama için en iyi kaynağın Limit Soru Bankası olduğunu düşünüyorum.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat Seminerleri tüm çalışmamın temelini oluşturdu. Ezberim kötü olmasına rağmen ES sayesinde yazarlar ve eserleri çok daha rahat aklımda tuttum. İlk olarak bir konu seçip mevcut tüm yazarların hafıza tekniklerini izledim. Ardından konu için hazırlanmış olan interaktif mini sınavı çözdüm. Bu çok işime yaradı çünkü bir yazarın 2 veya 3 eserini diğer eserlerin arasından seçince aklımda daha iyi yer etti. Sondaki mini sınavlar hafıza tekniklerini çok güzel tamamlıyor. Hemen ardından da konuyu bir soru bankasından bitirince zaten konuyu öğrenmiş oluyorsunuz, geriye sadece arada tekrar etmek kalıyor.

2017 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Sınav bence genel olarak kolaydı. Edebiyat kısmında çeldirici soru azdı, açıkçası daha fazla detay sorulmasını beklemiştim.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Çok sayıdaki yazar ve eser gözünüzü korkutmasın. Sistemli gidilirse tüm edebiyat 1-1,5 ayda tamamen bitirilebilir. 2 soru bankası yeterli olacaktır. Kilit nokta bir sistem oluşturup ona göre ilerlemek. Herkese başarılar.Muhammed Furkan Küçükmeral

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
YGS öncesi herhangi bir çalışma yapmadığım için zaman sıkıntım olacağını düşünmeme rağmen beklediğim gibi olmadı ve böyle bir sorun yaşamadan çalışmalarımı vaktinde tamamlayabildim. Dil bilgisini YGS çalışırken bitirdiğim için üstünde durmadım ve yalnızca soru çözdüm, benim için yeterli oldu. Eser ezberleri kısmında ise Edebiyat Seminerleri'nden yardım aldım ve bana oldukça yardımcı oldu. Ancak çalışırken çok kez tekrar etmek önemli, yüzeysel bakınca çabucak unutulabiliyor. Tüm konuları bitirince de bolca soru çözmek gerekiyor. Olmazsa olmazımız soru çözmek.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Konu anlatımına çalışırken Limit el kitabı ve Yayın Denizi'nin Karikatürlerle Deşifre konu anlatımlı kitabından yararlandım. Soru çözerken ise Eksen, Çağrışım Kolaydan Zora, Fem Kapsül Edebiyat ve Final yayınlarının soru bankalarını kullandım.


Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Sınavın genel olarak basit olması sebebiyle Çağrışım biraz sınava uzak kaldı. Fem Kapsül ve Final soru bankaları bu konuda bana en çok yararı olduğunu düşündüğüm kitaplar.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Eser ezberi konusunda hazırladığım minik kağıtlarla çalışmak oldukça zamanımı alıyordu. Hazırlaması oldukça zahmetliydi ve çalışırken görsel zekada yer edinecek şekilde hazırlayamadığım için kalıcılığı az oluyordu. Ancak Edebiyat Seminerleri bu noktada devreye girdi ve beni büyük bir zahmetten kurtardı. Zira hazırlanan hikayeler oldukça akılda kalıcı ve görsel açıdan destekliydi. Bu sayede büyük bir zaman kaybından kurtuldum ve ders çalışma verimimi de artırdı.

2017 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Genel hatlarıyla basitti, beklediğimin üstünde bir net geldi. Eser konusunda daha fazla ve seçici soru bekliyordum ama beklentim gerçekleşmedi.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Şahsi kanaatim eğer bir yerden yardım almayacaksanız LYS Edebiyat'ı YGS sonrasına bırakmayın ve daha erken çalışmaya başlayın. Kafanız rahat olur ve stres yapmazsınız. Çalışırken mutlaka görsel ögelerden yararlanın ve bolca soru çözün. Söyleyebileceklerim bu kadar.

2017 LYS Edebiyat'ta Soruldu

YKS Edebiyat Posteri

Detaylı Bilgi


Selman Gümüş

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Edebiyatseminerleri.com u satın aldım,lys edebiyat konu anlatımlı el kitabı ve bir tane de soru bankası aldım.Önce çalşacağım konuları okudum,okurken önemli gördüğüm yerlerin altını çizdim ve defterime tek tek yazdım.sonra edebiyatseminerleri.com dan videolu tekrar yaptım.haftalık soru çözdüm 5 gün konu 2 gün test.son 2-3 hafta sadece deneme çözdüm günde 2-3 belki de 4 deneme çözdüm.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Edebiyatseminerleri.com , LMT lys edebiyat konu anlatımlı el kitabı , LMT ve Palme LYS edebiyat deneme kitapları Matematik için KAREKÖK VE yapamadıkları konular için gür yayınları.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
LMT,KAREKÖK,GÜR

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
GÖRSEL HAFIZAM DAHA KUVVETLİ OLDUĞU İÇİN AKLIMDA RENKLİ GÖRSELLERİN KALMASI NETLERİME ANINDA ETKİ ETTİ.

2017 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
ÇALIŞANIN RAHAT YAPABİLECEĞİ BİR SINAVDI,AYRINTI YOK DENECEK KADAR AZDI,SAYISALCI BİR MEZUN OLMAMA RAĞMEN 3-4 AYLIK SIKI BİR ÇALIŞMAYLA İYİ BİR SONUÇ ELDE ETTİM.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
BİR İLK KONUDAN BİR SON KONUDAN ÇALIŞA ÇALIŞA BİTİRSİNLER.5 GÜN KONU 2 GÜN TEST ÇÖZSÜNLER.GÖRSEL HAFIZALARI İYİYSE EĞER VİDEO İZLEYEBİLİRLER.ÖZELLİKLE ” LMT” YAYINLARINI MUTLAKA ÇÖZSÜNLER.MATEMATİĞE ÖNEM VERSİNLER.TMCİLER MAT YAPAMIYOR MAALESEF EDEİYATI HEMEN HEMEN HEPSİ BİR ŞEKİLDE YAPIYOR HEDEFİ YÜKSEK OLANLAR MUTLAKA MATEMATİKTE 80DE 50 BARAJINI MUTLAKA GEÇMELİLER.Şeyda Kevser Günaydın

1-Aslında ben sayısal çıkışlıyım. Ygs den sonra 50 binlik sıralamamı çekemeyeceğimi düşündüm. Tm için gerekli ygs5 sıralamam da 92 bindi ama daha kolay çekilebileceğini düşündüğüm için Son 1.5 ay tm ye geçtim.Büyük bir çalışma gösterdim desem yalan olur ama edebiyat seminerlerinden gerçekten çok faydalandım.Yayın denizi ve limit el kitaplarından çalıştıktan sonra edebiyat seminerlerinin videolarını izledim ve çözebildiğim deneme sınavı ve Mini testlerinden faydalandım.Bir çok kitap almama rağmen kitapların toplamından çözdüğüm test sayısı 30 u geçmez.Hafıza teknikleriyle de eser özetleri kitabımı da birlikte götürdüm.

2- Lys ye hazırlanırken yayın denizi ve limit el kitaplarından

Yayın denizi eser özetleri
Endemik 15 li edebiyat denemesi
Altın anahtar edebiyat sorubankası (çok az test çözebildim )
Diğer kitaplardan faydalanmaya vaktim olmadığı için yazmıyorum

3-limit ve yayın denizi el kitaplarının faydalı olduğunu düşünüyorum.Tabi ki bir de edebiyat seminerleri bu sayede 50 net edebiyatı görebildim 4-Edeyat Seminerleri konuyu pekiştirmem de çok yardımcı oluyordu,çalışmalarımdan sonra tekrarları burdan yapıyordum.Ama en çok hafıza teknikleri kısmını seviyorum lys de kitaplardan çok buradan faydalandım boşlarım hariç edebiyat kısmından 2 yanlışım çıkmıştı.Son 1.5 ayda bu benim için gerçekten inanılmazdı.

5- 2016 ya göre daha zor olduğu söylenen bir sınavdı.Açıkçası parağraflara ales kitaplarıyla hazırlandığım için zorlanmadım.Edebiyat kısmı da hafıza teknikleri sayesinde beni hiç zorlamadı.Tek bir cümle bile cevabı bulmam için yeterliydi. O yüzden zor diyemeyeceğim.Çalışanın fazlasıyla yapabileceği,özellikle bir tm cinin 50 neti geçmesi gereken bir sınavdı

6-Öncelikle konuları gözlerin de büyütmemeleri lazım.Edebiyata ağırlık verirken Matematiği ertelememeliler.Çoğu tm ci kabul etmese de Türkçe matematik isminin zaten bölümü belirlemesi matematiğin önemini anlatıyor.Matematik her öğrencinin sayısal tm farketmez üstüne düşmesi gereken bir ders.Edebiyat için de bu kadar kitap çözmem lazım herkes çok çözüyor stresine girmemeliler ve fazla kitap almamalılar.Çünkü alınan ve elde kalan kitaplar gerçekten bunalıma sokuyor ayrıca edebiyat seminerlerinin hafıza teknikleri kısmını önerildiği gibi takip etmeliler. Edebiyata erken başlamanın zararı olmaz,unutulacağını da düşünmüyorum.Herkese şimdiden kolay gelsin. umarım hepsi istediği yerleri kazanmış olurlar ve tekrar bu hizmeti bizlere sunduğunuz için edebiyat seminerleri ailesine teşekkür ederimCeyda Soyanıt

1- Öncelikle edebiyat seminerini aldım. Konu anlatım videolarını ve hafıza teknik videolarını izleyerek bilgi edindim. Her konunun altında bulunan testlerinizi çözdüm. Böylece eksiklerimi görerek test kitaplarımla bu eksiklikleri tamamladım.

2- Yayın denizi, Limit yayınları, Palme yayınları ve Karekök yayınları. Çalışırken bu kaynaklardan yararlandım.

3- Ben limit yayınlarını ve Yayın denizi yayınlarının bana daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Gerçekten kapsamlı edebiyat kitapları bunlar.

4- Öncelikle lys edebiyat gerçekten çok kapsamlı bir sınav. Ben tek başıma tüm konuları bitirebileceğimi düşünmüyordum. Edebiyat semineri aldım ve hem çok hızlı ilerledim hemde hafıza videolarınız sayesinde izlediklerim aklımda kaldı. Şunu diyebilirim ki hiç bir zaman ezber yapmaya saaatlerimi harcamadım. Bunun nedeni sizin videolarınızı izlediğimde hepsinin aklımda kalıcı şekilde kalmasıydı. Kısaca edebiyat semineri sayesinde hem zaman kazandım hem tüm konularımı bitirdim ve netlerimi arttırdım.

5- 2017 LYS beni pek zorlamadı.Direk yazar sorulan soruları edebiyat semineri hafıza teknikleri sayesinde saniyesinde cevapladım ve böylece zaman kazandım. Konu anlatım videolarınızda diğer soruları cevaplamama yetti . Her şey çalışmakta bitiyor tabi.

6- Ben önce edebiyat semineri almalarını. Konu anlatım videolarını düzenli şekilde izleyip sayfanın altındaki soruları çözmelerini. Ve haftada bir denemeyle başlayıp zaman geçtikçe deneme sayılarını arttırmalarını öneririm. Ayrıca çok fazla test çözüp değişik soruları tiplerini görmelerini tavsiye ederim.


Esra Büşra Karamanlı

Lys edebiyata nasıl hazırlandım

Ygs döneminde
Haftada 1 deneme yapıyordum.
Kursta da edebiyat görüyorduk.
Dersleri çok istekli ve dikkatli dinledim, konu testleri de çözdüm ara sıra.

Ygs'den sonra
Hemen edebiyat seminerine üye oldum.
Cumhuriyet edebiyatına kadar hızlı bir şekilde yol aldım. Tonguç'un edebiyat videolarını izledim, Limit el kitabından çok ayrıntılı çalıştım.
(Limit el kitabı bana göre çok göz dolduruyordu, bir türlü istediğim şekilde çalışamıyordum. Ben de kitabı konularına göre kestim dosyaladım. Aynı şekilde limit soru bankasını da konularına göre kestim.) Limit el kitabından sanatçı, dönem özellikleri okuyup hafızamda tutmaya çalıştım. Ardından edebiyat seminerinden sanatçı-eser hafıza tekniklerini izledim. Ardından da Limit soru bankasından çözdüm. Çözemediğim, yapamadığım soruları kestim. Konularına göre dosyaladım. Ardından edebiyat, Türkçe öğretmenim müsait oldukça dosyamdan sorularımı sordum. Haftada en az 2 edebiyat denemesi çözdüm (son bir ayda bu rakam çok daha yukarılara çıktı).

Böyle böyle sınava kadar 100 kadar deneme çözdüm, Limit el kitabını silip süpürdüm, Limit soru bankasını da bitirdim. 2010-2016 arası tıpkı basım ÖSYM sorularını çözdüm.
Ve tüm sorulacak sorularımı sordum.

Bazen yanlış yaptığım sanatçının özelliklerini aklımda tutmak için bir eserini okurdum ya da forumlara bakardım. Çünkü ilginç bilgiler hafızada daha kalıcı oluyor. (Örneğin Nazım Hikmet'in “Benerci kendini niçin öldürdü” şiirinin onun olduğunu bir türlü aklımda tutamıyordum. Ben de şiirin okumuştum. Halen daha bu şiiri düşündüğümde direk aklıma basamak şeklindeki farklı dizeleri gelir, basamak dizeler de serbest nazımda olur. Serbest nazım diyince de Nazım Hikmet direk gelir aklıma.) Yani zorlandığınız noktada bi kısa eserini, şiirini okumanızı ya da farklı bi özelliğini araştırmanızı tavsiye ederim.

Hangi kaynakları kullandım

•Merkez yayınları 2010-2016 tıpkı basım lys-3 sınavları
•Limit el kitabı
•Limit soru bankası
•Limit deneme
•Yayın Denizi eser özetleri
•Palme deneme
•Yayın denizi 20 hız deneme
•Bilgi Sarmal deneme
•Evrensel iletişim deneme

tüm kaynaklar çok işime yaradı.
Çok soru çözmek çok önemliydi.

edebiyat seminerleri çok çok şey kattı. Özellikle hız ve hafıza için.

Standart sapması yüksek sorular yapmayı sağlayarak güven verdi.
Hızlı bi şekilde yol almayı sağladı.
Yetişmeyecek korkusu çok olur bu dönemde. Ama Edebiyat semineri hafıza teknikleri videoları çok rahatlattı bu noktada.
Hafıza teknikleri videolarını izledikten sonra mini sınavlarını çözmek çok işime yaradı.
Özellikle ödüllü sınavları çok güzeldi (hiç kazanamadım ama eğlenceliydi :) )
Yalnızca öğretmenli konu anlatımını beğenmemiştim. Dikkatim dağılıyordu izlerken. Yalnızca o videoları izlememiştim.

2017 Lys edebiyat süreç olarak çok güzeldi benim için. En büyük etken de bu süreçte edebiyatı çok fazla sevmiş olmam. Severek çalışmak, çok çok önemli. Sınav anında dahi çok mutlu hissediyordum. Gerek sınavda, gerekse çalışırken gerçekten çok mutluydum.

onlara söyleyecek olduklarım

• Belli bir düzene koyarak çalışmaları elbette, hep bir planları olsun.

• yetişmeme korkusu illa ki olacaktır. Ama korkmak yerine gittiği yere kadar götürmelerini tavsiye ederim. Son gün akşamı dahi Orhan Pamuk'un eser özetini okumuştum ki sınavda da gelmişti konuyla alakalı soru.

• denemelerden kaçmak yerine üzerine gitmelerini tavsiye ederim. Denemeler ve soru çözmek en iyi öğreticidir. Özellikle Limit soru bankası çok şey öğretir size.

• Tek bir yanlış sorularını dahi geçiştirmemelerini tavsiye ederim. Ben tüm sorularımı sınavdan 2 gün öncesine kadar hepsini sorup bitirmiştim.

• Edebiyat nankör bi sınav değil. Lys için nankör bi sınav değil derler ama ben sadece edebiyatın nankör olmadığını düşünüyorum. (Nitekim Edebiyattan yanlışım çıkmazdı, Türkçe kısmından yanlışım çıkardı ki sınavda da 1 paragraf 1 yazım yanlışı sorum yanlıştı.) Çünkü Lys matematikte sınav anında bi işlem hatası size istediğiniz, hayaliniz olan üniversiteye, bölüme mâl olabilir. Ama edebiyat öyle değil. Severseniz, size geleceğinizi verir. Tüm matematik hatalarınızı kurtarabilir. Nankör değil, aksine sadece sınav için değil, hayat için birçok şey verir size.

Bu yüzden eğer ki edebiyata karşı ön yargınız varsa, sevmiyorsanız başka açıdan bakmaya çalışın. Ben okulda edebiyattan nefret ederken, üniversite sınavı için çalışırken bağımlısı oldum dahi diyebilirim. Halen daha edebiyatı çok seviyorum ve hatta çalışmayı dahi özlüyorum.
Umarım güzel bir yılınız olur ve emeklerinizin karşılığını alırsınız.


Mehmet Ali Kara

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Hukuk

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Her gün düzenli olarak edebiyat seminerlerini dinledim.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
İnternet sayfanızdaki hafıza teknikleri, sorularınız, testlerinizi kullandım. Palme, Güvender, Limit gibi yayınları da kullandım.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Edebiyat semineri benim için oldukça faydalı oldu.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Kısa sürede kolay ve kalıcı ezber yaptım.

2017 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Bireysel Türkçe paragraf hatalarım yüzünden fazla yanlışım çıktı. Edebiyatta ise bi sıkıntım olmadı.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Edebiyat puanı çok yüksek bir ders ve sizi oldukça ileri atıyor. Bol bol ezber yapın.


Agâh Ensar Can

Hangi Üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Marmara Üniversitesi/ Türk Dili ve Edebiyatı

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
LYS Edebiyata temelimin iyi olduğuna inandığım için YGS sonrasında başladım. YGS'ye hazırlanırken zaten bir hafıza teknikleri desteği almak istiyordum. O ara Edebiyat Seminerleri'ne rastladım ve videolarını beğendiğim için sınava bu videolarla hazırlandım. Onun dışında her konuyu madde madde yazarak çalıştığım bir defterim vardı. Önce konularla alakalı çalışmamı yazarak yapıyordum daha sonrada hafıza teknik videoları izleyerek ezber yapıyordum. Konularla alakalı etkinlikleri uygulayarak bilgilerimi sağlamlaştırıyor en sonunda test çözmeye başlıyordum. Kaynaklarımda mevcut konuyla alakalı tüm testler bitene kadar başka konuya geçmiyordum. Bu şekilde bir sistem kurarak sınava hazırlanılabilir.Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?

Limit El Kitabı
Limit Soru Bankası
Eis Soru Bankası
Final Soru Bankası
Yayın Denizi Eser Özetleri
Karekök Deneme Kitabı

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Limit yayınlarının bu sınav için başlı başına bir anahtar olduğunu söyleyebilirim.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Konuyu ne kadar iyi bilirseniz bilin mevcut sistemde bu tek başına yeterli olmuyor. İlkler, tekler, enler ve daha nicesini bilmek durumundasınız. Edebiyatı üniversitede okuyacak kadar çok sevmek bazı şeyler için yeterli değil ne yazık ki. :) YGS döneminde yaptığım denemeler ile Edebiyat Seminerleri'ni aldıktan sonra yaptığım denemeler çok farklı. Ben sınava girerken denemelerde fule yakın çıkarmanın verdiği özgüveni taşıyordum üstümde. Bu çok önemli. Edebiyat Seminerleri sayesinde yazarların dönemlerini, eserlerini isimlerinden çağrışım yaparak kafama yazmış oldum. Hatta sınavda bir soruyu sadece yazarın soyadına bakarak çözmüştüm. Kesinlikle çok faydası oluyor ve herkese de öneriyorum. Edebiyat derin bir ders ve bu yüzden böyle bir destek şart.

2017 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
2017 LYS Edebiyat benim için çok kolaydı. Beklentimin çok altındaydı diyebilirim. Eleyici olan sorular yine yazar eser sorularıydı ve bunlar için de hafıza teknikleri desteği almak gerekiyor. Sınavda Türkçe bölümünden daha fazla yanlışım çıktı. YGS sonrasında paragraf çözmeyi neredeyse bırakmıştım çünkü. Bu yüzden LYS döneminde paragraf bırakılmamalı, daha fazla çözülmeli. Sınavın yarısı Türkçe çünkü, bu unutulmamalı.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Edebiyat Seminerleri'ni almayı düşündüğüm günleri hatırlıyorum da bu yolun sonunda ben de bu soruları cevaplayabilir miyim acaba diye düşündüğüm oluyordu. Çünkü sınava giren her öğrenci bir tecrübe aslında ve bu tecrübeyi arkadan gelenlere de aktarması gerekiyor. Bu yıl girecek olan arkadaşlara öncelikli önerim ne istediklerine karar vermeleri ve bunu bilerek çalışmaya başlamalarıdır. Hedefsiz çalışmak sonu olmayan bir yolda iki ileri bir geri yapmaktan öte bir şey değildir. Ayrıca hedefteki bölüm ne olursa olsun edebiyatın gücü yabana atılmamalıdır. Şunu da söylemeliyim ki ben çalışmaya geç başladım. LYS Edebiyat'a YGS'den sonra başlamak ciddi bir risktir. Hele ki derste temeliniz yoksa kesinlikle en azından Cumhuriyet dönemini ayrı bir ders gibi çalışmanız gerekiyor. Çünkü çok geniş, çok derin ve fazla soru buradan geliyor. Kendinizi bol bol deneyin. Başta çıkmış sorular olmak üzere farklı kaynaklardan denemeler çözün. Netlerinizin gidişatını takip edin. Edebiyatla alakalı ne kadar soru çözerseniz o kadar kardır. Bu dönemde kitap okumayı da bırakmayın. Hem paragraf sorularında hem de hafıza tekniklerinde zihninizi çalıştırmanın yegane yardımcısı olacaktır. Çözemediğiniz her soruya geri dönün. Çünkü çözerken bilemediğiniz o yazar ya da eseri sizi gün gelir hazırlıksız bir şekilde tanımadığınız bir okulun sırasında o sınavda yakalayıverir. Sorulara tik atıp geçmeyin bu yüzden. Yazarak çalışmakta yararlı olacaktır hele ki açık uçlu soruların olduğu bir dönemde. Biz 2 soruyla atlattık bundan sonra ne olur bilinmez. Bu yüzden bakıp geçmekten ziyade öğrenmek prensibiniz olsun. Masanızı, duvarlarınızı notlarla doldurun. Namık Kemal'le, Halit Ziya'yla, Yakup Kadri'yle arkadaş olun. Onlarla dost olmaya çalışmazsanız ne öğrenebilirsiniz ne de sınavda başarı gelir. İlla diyorsanız sevemiyorum Edebiyat Seminerleri hem güldüren hem öğreten hikayeleri ile çok güzel sevdiriyor merak etmeyin. :) Anahtar bir cümleniz ve çok yüksek bir hedefiniz olsun. Benim anahtar cümlem "Güzel günler göreceğiz, güneşli günler." idi. Her bunaldığımda, yorulduğumda, yapamadığımda bu cümleyi tekrarlıyordum ve kendime geliyordum. Son olarak unutmayın ki dostlar neyi hedeflerseniz hedefleyin size ihtiyacı olan bir ülkeniz var. Sınava girecek olan herkese canı gönülden başarılar! :)Mehmet Fatih KILIçKIRAN

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Boğaziçi üniversitesi – Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce)

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Lys Edebiyata çalışmaya Ygs'den sonra başladım. İlk konuların hafif olması beni yormadı ve  edebiyat hazırlanma sürecimi hızlandırdı. Genel olarak hafıza yöntemlerini kullanarak hazırlandım (edebiyat seminerleri, başka kurumların seminer şeklinde düzenledikleri programlar,  kendi tekniklerim vs. ). çalışma sürecimin 1/3'ü hafıza teknikleri ile 2/3'ü soru çözmekle geçti. Bu süreçte arkadaşlarımın da en az benim kadar çalışması çok önemliydi, sinerjimiz çok iyiydi. Aramızda soru cevap şeklinde farklı farklı çalışmalar oluyordu. Tabi hocalarımla da benzer çalışmalar yaptık, hepsinin büyük faydaları oldu. Böyle çalışarak edebiyata sağlam hazırlanabilirsiniz.  

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
limit el kitabı*
Yayın denizi eser özeti*
Okyanus edebiyat konu anlatımlı
Anka yazar eser sözlüğü*
Limit soru kitabı
Eis soru kitabı 
Karekök soru kitabı 
Güvender soru kitapları
*bunlar hep çalışırken önümde olan kitaplar

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Yıldız koyduklarım demirbaş kitaplarımdı,  çok yararları oldu. Soru kitabı olarak da eis ve limit.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat seminerleri çok özel bir platform bana göre. Etkileşimli sınavları,  yazar eser, bilgi videoları, animasyonlu eser özetleri, sesli teknikler gibi çok fazla olanaklar mevcut. Nasıl ezberleyeceğim dediğim bir çok yazarı ezberlemiştim. Ve çok faydasını gördüm. Bunu videoları izledikten sonra soru çözerken anlıyorsunuz. Ve gerçekten çok kaliteli videolar var. Bu senenin makas sorusu Emine Işınsu sorusu benim saniyemi almamıştı mesela.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz? 
2016 LYS EDEBİYAT kolay bir sınavdı. İyi hazırlandığım için sorularda tereddüt yaşamadım.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Gözünüzü korkutacak bir sürü konu var fakat hiçbiri aşılamayacak konular değil. çalışırsanız olmayacak iş değil. Asıl farkı matematikte atacağınızı unutmayın. Ezberinize kuvvet..Muhammet Halit Metin

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Boğaziçi üniversitesi - İktisat bölümü (İngilizce)

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Ben lys edebiyata aşırı bir çalışma göstermedim. Kendime göre bir sistem oturttum. önce konu çalıştım örneğin divan edebiyatı, hemen ardından edebiyat seminerinden divan edebiyatı ile ilgili videoları izledim ondan sonra da bir tane soru bankasından divan edebiyatı testini çözdüm. Tüm konuları bu şekilde çalışmak az çok edebiyat temelini oluşturuyor. Tüm konular bitince ise denemelere başladım fem denge ve fem kapsülden günde en az 2-3 deneme çözdüm ama denemelerin çözüm videolarını hep izledim. Yani normal süreli bir deneme çözüyomuş gibi çözdükten sonra kitabı kenara atmadım. Soruyu doğru yaptıysam bile şıklarda bilmediğim yazar veya eser varsa hepsini kitabın üstüne not ettim. Arada bir açıp tekrar gözden geçirdim. Bu denemeleri çözerken bir yandanda ilk başta yaptığım konu-video-soruya tekrar başladım ve bir tur daha attım böylece hem videolar aklıma kalıcı bir şekilde oturmuştu hemde konular. Bence önemli olan çok çalışmak değil verimli ve sistemli bir şekilde çalışmak.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Ben sınava hazırlanırken edebiyat için güvender, limit, palme soru bankalarını çözdüm. Zaten 2-3 soru bankası yeterli oluyor. Onların ardından fem denge-kapsül deneme kitaplarını çözdüm.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Limit soru bankasının çok çok faydasını gördüm. Güvender çok ayrıntı sorduğu için tavsiye etmem. Ama deneme olarak fem denge ve kapsül mutlaka çözülmeli.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Ben edebiyat semineri videolarının çok faydasını gördüm. Konuyu ne kadar çalışırsam çalışayım onları beynime kodlamadıktan sonra bir süre sonra uçup gidiyor. İşte hafıza teknikleri videoları burda devreye giriyor. üstünden ne kadar zaman geçerse geçsin ister istemez o videolardaki görseller yani yazar eserler aklımda kalıyor. Bu yüzden bence mutlaka alınması gerekiyor.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
2016 lys genel olarak kolay bir sınavdı. Ygs kısmından çok soru çıktı. Edebiyat kısmından 3 ygs kısmından 3 yanlışım çıktı. Bu da demek oluyor ki (ygs yani paragraf ve dilbilgisi kısmı) ygs geçtikten sonra asla ihmal edilmemeli.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Lys edebiyata gireceklere tavsiyem sistemli ve verimli bir şekilde çalışmaları. Ve asla paniğe kapılmamaları. Lys de ne ekerseniz onu biçersiniz. Ben edebiyata ygs den sonra başladım ve rahat bir şekilde yetişti. Hiç bir şey için geç değil her şey sizin elinizde.Alptuğ Kaan Temir

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Boğaziçi üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce)

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Senenin başından itibaren düzenli olarak konu tekrarı ve cep kitaplarından bolca okuyarak çalıştım. Video sitesi olarak edebiyat seminerlerini takip ettim.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Başta öğretici bir kaynak olması için Femi öneriyorum. Cumhuriyet ve divan edebiyatı için özel olarak Yayın Denizi ve LMT Yayınları çok kaliteli yayınlar.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Kesinlikle Yayın Denizi TEK Edebiyat Konu Anlatımlı Kitabı. Eserlerin büyük bir çoğınluğu oradan çıktı.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat Seminerlerinin faydasını en çok Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatında gördüm. Görsellerle öğrenmek gerçekten işe yarıyor.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz? 
2016 LYS Edebiyat önceki sınavlara göre seçici soru sayısı daha azdı. Her zamanki gibi modernizm ya da tiyatrodan az bilinen eserler(Kanavice vb. ) soruldu. Paragraflar daha kısa ve anlaşılırdı.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Konuları unuturum kaygısı ile konuları YGS'den sonra çalışırım düşüncesine kapılmayın. Sene başından itibaren haftalık tekrarlar çok önemli. YGS'den önce 11. Sınıf konularına kadar gelmeniz size 3 aylık ara dönem boyunca Cumhuriyet Dönemi'ne esnek bir şekilde çalışmanızı sağlayacaktır. Bu durum sınav esnasında sürpriz sorularla karşılaşmanızı engelleyecektir.Gizem İrem AYDIN

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Boğaziçi üniversitesi – Psikoloji (İngilizce)

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
3 senelik sayısal eğitiminin ardından edebiyata YGS sınavından sonra çalışmaya başladım, aslında başlamak için biraz geçti çünkü edebiyata daha önce hiç çalışmamıştım. YGS'den sonra Limit El Kitabından konu çalışıp akabinde Limit Soru Bankasından soru çözdüm. Bu bilgilerimi pekiştirme açısından çok katkı sağladı. Sonrasında soru bankası çözmekten ziyade deneme setleri almaya yöneldim. Konuları tam bitirmeseniz bile çözdüğünüz denemeden öğreneceğiz çok şey oluyor. Denemede daha önce bilmediğim yazar, kitap özeti ya da ilginç bir bilgiyle karşılaştığımda soruyu kesip soru kesemde biriktiyordum. Bunları da periyodik olarak tekrar edince az bilinen yazarları ve roman özetlerini de öğrenmiş oldum. Bu süreçte Edebiyat Semineri bana bilmediğim yazarlar konusunda çok yardımcı oldu. Bilmediğim yazarları hafıza teknikleriyle dinledim. Ve sınava son hafta kala tüm roman özetlerini izleyip karekterleri ve konusunu not almam sınavdaki roman özeti sorusunu yapmamı sağladı. Son olarak ailenizden birinin -mesela ablamın- yazar eser sorması bu süreçte katkısı da bir hayli olacaktır. :)

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Kaliteli bir konu anlatımlı ve bol deneme işinize yarayacaktır. Konu anlatımlı sayısı fazla oldukça kafa karışıklığı daha fazla olur. Benim önereceklerim:

Limit Edebiyat El Kitabı
Limit Soru Bankası
Güvender LYS Edebiyat Konu Anlatımlı
Palme Roman özeti Kitabı (Bu kitap özellikle arkasındakı alfabetik sıralanmış yazar-eser sözlüğü açısından çok işime yaradı)
Bulabildiğim kaliteli kaynakların denemelerin hepsi (özellikle Fem)

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Tabii ki Limit Edebiyat El Kitabı. Hem detaylı hem öz bilgileri içermesi sebebiyle sürekli yanımda taşıdığım can dostumdu. Onun dışında Fem'in Denge Denemeleri, 4'lü Deneme Seti kaliteli sorular içermesi açısından birçok katkı sağladı. Roman özetleri içinse Edebiyat Semineri'nin animasyonları baya kaliteli ve akılda kalıcı.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Dediğin gibi bilmediğim yazarları hafıza teknikleriyle kodlanmış olarak izlemek akılda kalması açısında çok fazla işime yaradı. Roman özetlerini yine bahsetmeden geçemeyeceğim, sınavdan önce izleyip not almanız neredeyse 120 roman hakkında fikriniz olması demek bu da LYS için yeterli bir sayı bence.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz? 
Bu sene sınavda beni en çok şaşırtan paragraf sorularının sayısının önceki yıllara göre çok fazla olmasıydı. Bu da birçok sayısal öğrencisinin edebiyat netini yükselteceğini gösteriyordu. Onun dışında sınav önceki yıllara göre baya kolaydı fakat arada çok az da olsa seçici sorular barındırıyordu. Kolay-orta arası bir sınav diyebilirim.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Edebiyatı benim gibi son zamana bırakmamalılar bence. En azından Cumhuriyet Döneminin büyük bir kısmını YGS'den önce halledilmeli çünkü YGS'den sonra konu çalışmak baya zor gelebiliyor. Olabildiğince Cumhuriyet çalışın. YGS'den sonra ise bence konu konu ayrılmış soru bankası yerine bol deneme çözmek size daha fazla katkı sağlayacaktır. Bilmediklerinizi de kesmeyi unutmayalıım! Herkes umarım dilediği yerleri kazanır, şimdiden herkese bol çalışmalar ve başarılar. Ataol Behramoğlu'nun da dediği gibi ''İnsan balıklama dalmalı içine hayatın/Bir kayadan zümrüt bir denize dalarcasına'' sizin de bu şekilde edebiyat kitaplarına dalmanız dileğiyle.Ruşen RUŞENOĞLU

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
İstanbul üniversitesi – Hukuk Fakültesi

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
önceleri matematiğe daha fazla vakit ayırıyordum. Ancak ygs'den sonra asıl seçici dersin edebiyat olduğu bilincine vardım. Ygs'den sonra çalışmaya başlamış olmam beni biraz strese soktu ancak bu stresi edebiyat seminerleri ile yendim. Gündelik tekrar yapıp videoları izledim ve bol bol soru çözdüm.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Limit edebiyat konu anlatımını ana kaynak olarak kullandım. Konuları bitirdikçe Limit edebiyat soru bankasından testlerini çözdüm. Ayrıca güvender, birey, zambak, palme soru bankalarını çözdüm.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Sınav geçmiş yıllara göre çok daha kolay bir sınav olduğundan çözdüğüm her kaynağın faydalı olduğunu düşünüyorum ancak Güvenderin soruları sınava daha yakındı.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Dediğim gibi üzerimde geç başlamanın stresi vardı. Edebiyat öğretmenimin tavsiyesiyle bu siteyle tanıştım. Konu çalışmasının ardından izlenen videolar gerçekten çok akılda kalıcı oluyor. Deneme sınavları ve konu testleri bilgilerinizi yenilemenizde çok katkı sağlıyor.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz? 
çalışan ile çalışmayanın ayrımının yapılacağı bir sınav değildi. çoğunluğu kolay denilebilecek sorulardan oluşmaktaydı. Seçici soru sayısı diğer yıllara nazaran düşüktü.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Tavsiyem özellikle edebiyat sınavına sene başından itibaren çalışmaya başlamalarıdır. Konuları pekiştirmenin en iyi yolu her kaynaktan test çözmektir. Her türlü soruyu görün ki sınavda sürprizle karşılaşmayın. Başarılar...Ceren SAĞLAM

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Ankara üniversitesi - Hukuk Fakültesi

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
İlk önce konuları çeşitli kaynaklardan okuyup renkli kağıtlara bol bol not çıkarıp sürekli tekrar ettim. Daha sonra ise çok fazla soru çözdüm.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Yayındenizi, Limit, Odtü, Eis, Sınav, çağrışım, Evrensel İletişim, Palme

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Limit ve Yayındenizi hem el kitapları hem de soru bankaları açısından çok iyiydi. Evrensel iletişim ise deneme olarak en beğendiğim kaynaktı.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat seminerlerini mayıs ayında keşfettiğim için biraz üzüldüm elbette. Ama o bir ay içinde bana baya şey kattı. Görsel hafıza olarak çok iyi olduğunu düşünüyorum. Birçok eseri bu sayede ezberlemiştim.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz? 
56 soruluk sınavda türkçe kısmından 2 adet yanlışım vardı sadece. Edebiyat kısmı tam doğruydu. 3-4 soru eleyiciydi diğerleri düzenli çalışanların yapabileceği nitelikteydi. Edebiyat kısmından yanlışım olmadığı için çok mutluyum.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Cumhuriyet edebiyatını kesinlikle son 3 aya bırakmasınlar. 12. sınıf başladığında o süreç boyunca bol bol tekrar edip test çözsünler. Tabii ki ara sınıf tekrarları da çok önemli. Her gün 1-2 saatlerini edebiyata ayırsınlar. çünkü eşit ağırlık öğrencileri için edebiyat vazgeçilmez bir önem taşıyor.Arda AYIK

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Ankara üniversitesi - Hukuk Fakültesi

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
öncelikle okuldaki derslerden ve konu anlatımlı kitaplardan konular hakkında bilgi edindim. Daha sonra siteniz aracılığıyla eserleri hafıza teknikleriyle ezberledim.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız? Konu anlatımlı olarak Yayın Denizi'nin cep kitabını ve Okyanus Yayınları'nın konu anlatımlı kitabını kullandım. Soru bankası olarak Limit Yayınları'nı ve Yayın Denizi'ni kullandım.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
özellikle Limit Yayınları'nın soru bankasının çok faydası olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Yayın Denizi'nin cep kitabı da çok faydalı oldu.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Eserleri ve özetlerini genellikle bu siteden çalıştım. Gerçekten çok sayıda eser var ve bunları ezberlemek oldukça zor. Ama bu site sayesinde bunu yapmak hem eğlenceli oluyor hem de kesinlikle akılda kalıyor. Ayrıca bu sitenin deneme sınavlarını ve soru bankasını da kullandım.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz? 
Genel manada kolaydı ama bazı yazarları hiç beklemiyordum.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
öncelikle kesinlikle bu siteyi kullansınlar. Farklı kaynaklardan soru çözsünler. Yazarlarla ilgili bilgileri farklı kaynaklardan öğrenmeye çalışsınlar. Ayrıca boş vakitlerinde eser özetleri okusunlar.

Bütün hazırlanan arkadaşlara başarılar dilerim. Bu siteyi hazırladığınız için de sizlere çok teşekkür ederim.Sefa TüLEK

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Ankara üniversitesi - Hukuk Fakültesi

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
LYS edebiyat sınavı edebiyat kısmı olarak bilgi ölçmeye dayalı bir sınav tekrar ve test bu sınavın iki mihenk taşı. Bu süreci ikiye ayırabilirim Edebiyat Seminerlerinden önce ve sonra. Ama ne olursa olsun düzenli olarak tekrarlar yaparak el kitabından otobüste yolda her yerde bunu okuyarak hatta bir deftere edebiyatla alakalı duyduğum eser özellik bilmediğim ne varsa yazarak aynı şekilde bunu da okuyarak hazırlandım. Ayrıca biz arkadaşlarla karşılıklı olarak soru-cevap şeklinde eser soruyorduk. Bu da faydalı oldu. Ama edebiyat sevildigi takdirde daha iyi verimin alınacağı kanaatindeyim.
Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Sınava hazırlanırken baya bir kaynak kullanmıştım arkadaşlara tavsiyem edebiyatta bulabildikleri kaynakları çözmeliler.

-Limit edebiyat Bankası ve el kitabı
-Yayın denizi edebiyat soru Bankası ve el kitabı
-FEM edebiyat soru bankası
-Bilfen soru bankası
-Yayın denizi eser özetleri kitabı
-Yayın denizi denemeleri
-Ekstrem edebiyat soru Bankası
-FDD edebiyat soru bankası

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Kesinlikle limit ve yayın denizi bu iki kaynak benim şahsi görüşüm edebiyat da en iyi iki kaynak. Gerek ayrıntıya inmeleri ve bu ayrıntılar da sınav da çıkma ihtimali olan ayrıntılar olmasından dolayı çok kaliteli yayınlar edebiyat açısından.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Dediğim gibi Edebiyat Seminerleri bir milat oldu Ygs den hemen sonra almıştım. Ondan önce bu ezberlemeler biraz zaman alıcı oluyordu ve diğer derslerin vaktini çalıyordu. Ama edebiyat seminerleri hem eğlenceli hem de öğretici bu işi çok iyi yapıyor. üstelik ücret bakımından avantajlı olması da beni cezbetti. İyi ki almışım dedirtti yani.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz? 
2016 LYS edebiyat kolay hem de çok kolay bir sınavdı. Ayırt edici iki tane edebiyat sorusu vardı. çoğu Mf öğrencisi bile rahatlıkla yapabildiğini iddia etti. Ama biz Edebiyat seminerleri ve diğer çalışmalarımıza güvenerek zor olmasını isterdik.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Hukuk kazanmak için edebiyat netlerini bir hayli yüksek tutmalılar ve bunun en basit ve avantajlı yolu edebiyat seminerleri. Ygs sınavı kötü geçse dahi LYS ve özellikle edebiyat emek verene karşılığını açıkça gösteriyor. Ondan dolayı moral bozmadan LYS ye çalışmaya ve hayallerinin peşinden koşmaya devam etsinler... Zafer İnananlarındır.

Elif YILDIRIM

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Hacettepe üniversitesi – Hukuk Fakültesi

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
öncelikle beni sıralamada öne çekecek olanın Lys Edebiyat olduğu bilinciyle çalışmalarıma başladım. Edebiyat çalışmayı da sevdiğim için bu sınava hazırlanmak benim için hiç de sıkıcı değildi. İlk olarak iki farklı kaynaktan konu çalıştım ve sonra da çalıştığım her konunun arkasından soru bankalarından o konunun testlerini çözdüm. özellikle Tanzimat ve sonrası dönemler için 3 soru bankası kullandım( kaynakları bir sonraki soruda yazdım). Cumhuriyet dönemi çok geniş olduğu için bu dönemin yazarlarını eserleriyle birlikte A4 kağıtlarına yazarak ezber yaptım. Bu sıralarda Edebiyat Seminerleri'ne üye oldum. Yazarları konu anlatım kitabından çalıştıktan sonra buradan yazarları, önemli bilgiler kısmından dinledim. Son olarakta animasyonlu hafıza tekniklerini birkaç kez izledim. Bu şekilde konuları bitirdim ve deneme çözmeye başladım. 2 deneme kitabı bitirdim. Dershanenin de kendi denemeleri oluyordu, onlara da hiç aksatmadan girdim. Deneme çözmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden son zamanlarda çok fazla deneme çözdüm.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Konu anlatımlı olarak Fem Simetri ve Güvender yayınlarını kullandım. Güvender kalınlığından da anlaşılacağı gibi ayrıntılı bir kitap, Fem de ona göre daha yüzüstü ama önemli bilgilerinde bulunduğu bir kitap. Birinde olan bilgiler, eserler diğerinde olmayabiliyor. Ben bu yüzden ikisinden götürmeyi tercih ettim. İkisi de güzeldi. Ayrıca Yayın Denizi'nin eser özetleri kitabını da kullandım. Bu kitabın arkasındaki pratik bilgiler de işe yarar türdendi. Soru bankası olarak Fem, Yayın Denizi ve Limit kullandım. Fem soru bankasına genelde basit derler ama bence öğrenilenleri kavratan bir kitap. Bilgilerin kalıcı olmasına yardımcı oluyor. Yayın Denizi ve Limit ise daha ayrıntılı soruları olan kitaplar. Farklı soru tipleri olması ve daha az bilinen yazar-eserleri sorması bakımından önemli kaynaklar. İkisinden biri mutlaka çözülmeli bence. Deneme olarak da Fem kapsül ve Palme çözdüm.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Yukarıda belirttiğim bütün kaynakların bana faydası olmuştu aslında ama sınav beklediğimden daha kolay geldiği için çok da ayrıntılı kaynaklardan çalışmasam da olurmuş. Tabi sınavın nasıl olacağını bilemeyeceğimiz için ayrıntılı çalışmaktan da zarar gelmez.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat Seminerleri'nin hafıza teknikleri sayesinde yazar-eser ezberlemem önemli ölçüde kolaylaştı ve ezber yaparken zaman kazandırdı. Soru çözerken artık izlediğim görseller istemeden gözümün önüne geliyordu. Sadece hafıza teknikleri değil önemli bilgiler bölümü ve alıştırmaları da çok iyiydi. Ayrıca piyasadaki diğer buna benzer sitelere göre oldukça uygun bir fiyata sahip. Yalnız bazı videoları eski yapım olmasından sanırım görselleri pek iyi değildi ama onların da güncelleneceğini umuyorum. Bunun haricinde gayet kaliteli bir site. Edebiyat Seminerleri'nin hazırlanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Elleriniz dert görmesin:)

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz? 
Daha önce de söylediğim gibi beklediğimden daha kolay bir sınavdı. Pek seçici sorular yoktu. Daha kaliteli olmasını beklerdim. Ben 53, 5 net yaptım ama kesinlikle daha iyi yapılabilirdi.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
öncelikle YGS bittikten sonra iyi de geçse kötü de geçse kendilerini salmamalılar. çünkü YGS çok nankör bir sınav ne kadar çalışsan da karşılığını alamayabiliyorsun. Bilmeliler ki asıl belirleyici olan LYS'lerdir. Bunun için bir an önce kendilerini toparlamalılar ve eğer tm cilerse hemen edebiyat çalışmaya başlamalılar. Sonra da bol bol soru ve deneme çözmeliler. Edebiyatı hafife alıp çalışmayı ertelememeleri gerekiyor.. Eğer edebiyat çalışmayı sevmiyorlarsa ve ezber yapamıyorlarsa 'Edebiyat Seminerleri'ne üye olmalarını da tavsiye ederim. Tüm üniversite adaylarına başarılar dilerim.Fatmanur Türkoğlu

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Dokuz Eylül üniversitesi – Hukuk Fakültesi

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Konu anlatımlı kitaplardan konuyu çalıştıktan sonra Edebiyat Semineri sitesinden videoları tekrar tekrar izleyerek bilgilerimi pekiştirdim ve daha sonra konuyla ilgili soru bankalarından ilgili testleri çözdüm. Konular tamamlanırken denemeler çözdüm.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Edebiyat Semineri, Yayın Denizi Konu Anlatımı ve Soru Bankası, LMT Soru Bankası, Esen Konu Anlatımı, Evrensel İletişim Şifreliyorum, çıkmış Sorular Kitabı, Palme Konu Anlatımı (Arkadaşımda vardı, çok güzel bir kitap bu da. ), Anka Edebiyat Denemeleri (çok güzel değil. Almanıza gerek yok. )

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Edebiyat Semineri elbette faydalı oldu. Elimde bulunan bütün kitaplar güzel kitaplardı ve faydalıydılar. Bunların haricinde tüm kitaplardan çıkardığım özet defteri de çok faydalı bir bilgi kaynağım olmuştu.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Tekrar tekrar izledikçe özellikle yazar-eser konusunda gayet faydalıydı. Hikayeler eserleri ezberlememi kolaylaştırdı. özellikle bazılarının çizimleri ve hikayeleri çok çok güzel.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Kolay bir sınavdı. Zor bir sınav beklerken bu sınavla karşılaşmak epey hayal kırıklığına uğrattı. Daha kaliteli hazırlanmış bir sınav olmasını isterdim tabii. Ama yine de sınav zor veya kolay her şey sizin elinizde. Zor sınav çalışan öğrenci için avantajdır hatta.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
öncelikle bir an evvel kendi çalışma tarzınızı bulup o şekilde çalışmaya başlamalısınız. Edebiyat için tekrar çok önemli. Konuya çalışıp arkasından konuyla ilgili testleri mutlaka çözmelisiniz. Belli aralıklarla tekrar yapıp yine soru çözmeniz faydalı olacaktır. Edebiyat Semineri'ni almanızı tavsiye ederim. LYS Edebiyat'ta 1 eser, 1 soru bile çok önemlidir. (Hele TM-3 ten tercih yapacaklar için. ) Ve Edebiyat Semineri'ni aldığınızda bir yazarı mutlaka tekrar tekrar dinleyin. Sonrasında kendi kendinize hikayede ki eserleri sayın ta ki hepsini sayabilene kadar. Sınava kadar devamlı tekrar tekrar izleyin. Denemeleri asla es geçmeyin. Mutlaka deneme çözün. Soru bankası veya deneme fark etmez hepsinde yanlışlarınızı öğrenin, kitabın/denemenin üzerine renkli kalemle notlar alabilirsiniz hatta. Sınav yaklaşırken de muhakkak bu yanlışlarınızı gözden geçirin. Yaptığınız hataları düzelterek notlar alabilirsiniz. çok faydalı bu bahsettiğim. Şiddetle tavsiye ederim. Arkadaşlarınızla soru cevap yazmanız da çok faydalı olacaktır. Bilinçli ve planlı çalışma sizi istediğiniz yere taşıyacaktır. Herkese başarılar.Şafak AKDEMİR

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Marmara üniversitesi – Hukuk Fakültesi

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
İlk olarak konuyu en az 2 kere üzerinden geçtim. Sonra soru çözümü ardından edebiyat semineri videolarına baktım. özel bir çalışma yöntemim yoktu. Konuya güzelce çalıştım. önce kolay soru bankalarında konu konu çözüp sonra aynı konulardan daha zor bir kaynaktan soru çözerek tamamladım.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
İlk konuyu internete yer alan herhangi bir siteden izledim sonra fem edb soru bankasını çözdüm ardından limit edb soru bankası ve küçük el kitabını aldım. ilk önce fem edb mesela divan edb çözdüysem daha sonra limitden divan edb konusunu bitirdim. Daha sonraları ise yayın Denizi edb soru bankası setini aldım ama bitiremedim.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Mutlaka en az 2 tane biri kolay biri normal olmak üzere soru bankası bitirin. Ve bol bol deneme çözün bu çok önemli.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Normal olarak konuyu çalıştım sorumu çözdüm ama bir şeyler eksikti. İşte bu eksikliği edebiyat semineri giderdi. özellikle takıldığınız aklınızda kalmayan yerleri edb seminerinden tekrar ettim.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Gerçeği söylemek gerekirse çok çalışamadan girdim ve 29D 20 Y yaptım.
Bu sene gereken özeni gösterip kimseden özel ders almayıp sadece evde ve kütüphanede çalışarak 52D 4Y yaptım.
2015 lys edb kolay diyorlardı ama gene çalışan emeğinin karşılığını aldı. 2016 lys edb kolay oldu ve dikkatli olan, iyi çalışanlar için sonuç değişmedi.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Ne olursa olsun Amacınızdan vazgeçmeyin. Bu sene veya sonraki sene olabilir amacımız için elinizden gelen her şeyi yapın.

Ygs5 92000 gelince şok olmuştum. Eğer kaybedersem lys de kaybederim dedim ve 26 haziran lys edb sınavına kadar bir an bile düşünmeden çalışmaya devam ettim. Bu süreç biraz sıkıntılı geçebilir ama siz devam edin. Ve sonuçlar açıklandığın iyi geleceğini tahmin ediyordum ama çok iyi geldi : TM3 sıralamam 4339. Olmuştum. (edb 52D 4Y coğrafya 17D 5Y mat 42D 1Y geo 21D1Y)

Aklınıza takılan sorular olursa demirakfe7@gmail.com mail atabilirsiniz.Ali Haydar AYDIN

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Marmara üniversitesi - Hukuk Fakültesi (İö)

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?

hukuk fakultesi isteyen bir öğrenci olduğumdan dolayı edebiyatın benim için ne kadar önemli olduğunun farkındaydım. çalışmalarımı bu durumu dikkate alarak çalıştım. herkesin farklı çalışma yöntemleri vardır. benim yontemimde çok farklı kaynakları tarayarak o konu hakkında bilgileri kendi defterime yazardım. bunun çok faydasını gördum diyebilirim çünkü her bilgi tek bir kitapta olmuyor bu yuzden defterime yazdığım bilgileri birçok kaynaktan aldığım için o defter benim için ana kaynak olduğunu söyleyebilirim. tabi bu sadece edebiyatın genel bilgileri için. eser yazar ezberlemek çok zoruma giderdi bu durumda imdadıma EDEBİYAT SEMİNERLERİ yetişti. buradaki eksiklerimide bu şekilde kapattım. aynı zamanda edebiyatta soru çözmenin çok önemli olduğuna inanırım çünkü öğrenilen bilgilerin kalıcı olması için farklı kaynaklardan soru çözmek gerekir. kaynaklardaki sorular bir süre sonra kendini tekrarlar ve o soruyu görünce aaa evet ben bunu şu kitapta çözmüştüm şeklinde aklınıza gelir. son olarak elinizin altında mutlaka eserler sözlüğü olmalı aklınıza takılan en ufak bir şeyde hemen açıp bakmanında çok katkısı oluyor.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?

çok farklı kaynakları kullandım diyebilirim. yukarıdada belirtiğim gibi ne kadar farklı kaynak o kadar bilgi diyorum. kullandığım kaynaklar karekök, limit, palme, güvender, yayın denizi, final, anka yayınlarıdır

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
karekök, güvender ve yayın denizi en çok fayda bulduğum kitaplar

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
edebiyat seminerleri gerçekten çok titiz bir şekilde akılda kalıcı ve farklı anlatım tarzıyla gerçekten eşi bulunmaz bir site. ezber yapmaktan çok çabuk sıkılırım. bu durum beni son derece rahatsız etmeye başlamıştı çünkü sürekli ben o kadar sanatçıyı nasıl ezberleyeceğim. eser özetlerini nasıl ezberleyeceğim diye diye günler geçiyordu. böyle demenin bana hiçbir şey getirmeyegini biliyordum. bu durumda olmamın mezun olarak sınava hazırlanmanın vermiş olduğu sıkıntı ve edebiyat yüzünden mezuna kalmanında etkisi yok değil. bir çıkış yolu bulmalıydım. bir arayış içindeyKen EDEBİYAT SEMİNERLERİ ile tanıştım ve işte benim ihtiyacım olanı bulduğuma inandım. hiç vakit kaybetmeden üye oldum. o gözümde büyüyen eser yazar, roman özetleri teker teker öğrenmeye başladım. soru çözerken karşıma çıkan sanatçıyı evet o sanatçıyı şurdan hatırlayacaktım hikaye şu şekilde devam ediyordu şeklinde aklıma geliyordu. EDEBİYAT SEMİNERLERİ ile tanışmadan önce belirli sanatçıları öğrensem yeter derken önemsiz gibi görünen sanatçılarıda ezberledim çünkü işimi şansa bırakmamalıydım. ilk senemde 38 doğru 15 yanlış gibi bir durumdayken mezun senemde 53 doğru 3 yanlış yaptım. bu başarımda şüphesiz edebiyat seminerlerinin etkisi çok büyük. HER ŞEY İçİN TEŞEKKüRLER EDEBİYAT SEMİNERLERİ.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
2016 lys beklediğimden kolay geldi. eleyici soru sayısı çok azdı. genel olarak en bilinen sanatçılar soruldu. bu durum benim gibi ayrıntı çalışan kişiler için iyi olmadı ama soru dağılımı açısında gayet iyiydi.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
kesinlikle bol bol soru çözülmeli. ygs sonrasına bırakılmamalı hem ygs hem lys birlikte götürülmeli. ygs kötü geldi diye çalışma bırakılmamalı çunkü kişinin seviyesini ölçen, çalışanın yaptığı sınav lys dir. bunun için umutsuzluğa kapılmadan çalışılmalıdır. Hİç BİR BAŞARI TESADüF DEĞİLDİR...Ahmet Burak Akbaş

Hangi üniversitenin Hangi Bölümünü Kazandınız
Uludağ üniversitesi - Uluslararası İlişkiler (İö)

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
konu anlatım kaynağım; edebiyatsemineri.com, 2 adet soru çözüm kitabından (limit yayınları cumhuriyet dönemi ve limit yayınları edebiyat) çalıştım - önce edebiyatsemineri.com'dan konuyu dinleyip hafıza tekniklerini kullanıp soru çözüm kitabına geçtim testlerde hemen hemen tüm soruları doğru yapmanın verdiği enerji, motivasyonun hedefimi kazanmamda etkisi çok büyük oldu - bütün öğrencilerede tavsiyem bu olucaktır; önce edebiyatsemineri.com sonra soru çözüm ve sonrasında gelsin full çıkan testler. :)

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
genelde Limit yayınları kullandım, Limit yayınları çok kaliteli soru kalıplarıyla öSYM'nin çizgisinde ilerleyen bir yayınevi, hemen hemen her soru tipi var ve adamlar 2015 yılında sanırım 15-20 tane soruyu birebir tutturmuşlar, LYS-EDEBİYAT Soru çözüm kitaplarının ilk ve son sayfalarında var tutturduğu sorular, tıpatıp aynısı; öSYM, Limit Yayınlarından kopyalayıp LYS'de sormuş gibi.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Limit yayınları ve Edebiyatsemineri.com'un hedefime ulaşmamdaki payları %100 :)

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyatsemineri.com gerek eğlenceli mizahi gerek teknik açıdan kusursuz hafıza teknikleriyle testlerin çoğunda tamamına yakın doğru çıkartmamı sağladı bunun verdiği özgüven, başarabileceğine inanma duygusu özellikle çok fazla etkili oldu hedefime ulaşmamda; edebiyatsemineri.com diğer hafıza tekniği siteleri ile kıyaslandığında fiyat olarak hem daha uygun hem daha kaliteli - başka web sitelerini kullanan arkadaşlarımdan daha yüksekti edebiyat netlerim, sınavdada hepsini solladığım doğru. :)

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
çok garip bi sınavdı, 2-3 tane eser-yazar sordular fakat yinede çeldirici 10 tane soru çıkar, dil bilgisi olmasaydı 56/56 doğru yapardım edebiyatsemineri sayesinde. :)

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
özellikle tekrar yapmalarını şiddetle tavsiye ediyorum, kendim üzerimden örnek vericem; LYS MATEMATİK için Polinomlardan İntegral'e kadar bütün konulara çalıştım, YGS biter bitmez polinomlardan başladım ve LYS-1 başlayana kadar konuları bitirdim fakat hiç tekrar yapmadığım için sınavda sadece 7 tane soru yaptım çünkü hepsini unutmuştum, 3 tane polinom sorusunun hiç birini yapamadım çünkü ben polinom çözmeyeli 3 ay olmuştu sadece 3 ay önce konuyu öğrenip 10 test çözüp bırakmıştım ve diğer konuya geçmiştim bu sınava kadar tüm konular için böyle devam etti ve sonuç matematik için hüsran oldu ama edebiyatsemineri.com bizi kurtardı ve edebiyattan harika bi sonuç yaptım, teşekkürler edebiyatsemineri.com! :)Zehra Yılmaz

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
LYS Edebiyata daha çok ezber yoluyla değil de aklımda kodlayarak çalıştım. Sürekli ezber yapınca bir müddet sonra herşeyi karıştırabiliyoruz kavramlar birbirine giriyor. Seminerler bu noktada çok faydalıydı. Videolarda bulamadıklarımı yada bana yardımcı olacağını düşündüğüm bilgileri ben kendi aklımda hikayeleştirerek oluşturdum.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Güvenderin konu anlatımı kitabı benim için çok faydalıydı. Simetri serisini ve Lİmit yayınlarının el kitabı ve soru bankasını çokça kullandım. Tabi birçok kitap kullanıyoruz, çözüyoruz ama en çok bunların yararını gördüm.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
özellikle Limit yayınlarını çok öneriyorum.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
çalışırken benim hikayeleştirmeye çalıştıklarım bir müddet sonra saçma bi hal almaya başlıyordu. Seminerler bu konuda size düşen işin %70lik kısmını halletmiş oluyor aslında. Sadece videolar değil. Bölüm sonu sınavlarda çok yararlı oldu. Bazen anlamadığımı sandığım konuyu aslında anladığımı yada tam tersi olduğunu gördüm. Bu şekilde hangi konuya tekrar bakmam yada artık test çözme kısmına geçmem gerektiğini ayırt edebildim. Ben en çok günün sorusu kısmını seviyordum. Genel konulardan seçilen ve çoğu zamanda önümüze çıkan sorular tekrar amaçlı çok iyi oluyordu.

2016 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Kimine göre çok basit kimine göre çok zor olarak yorumlanabilir lys sınavları. Ama ben hep şuna inanırım o bölümün öğrencisiysen sınav tam sana göredir. Bu sınavdada bunu gördüm. Bilmediğimiz soru yada konularda bile şık eleyerek ya da arada mantık kurarak ilerleyebileceğimiz sorulardan oluşuyordu. Tabiki ösym taktiği olarak ezber sorularda vardı. Sadece bilgi isteyen. Ama bunu tm ve sözel öğrencileri için ayrıcalık olarak görüyorum. Sınava giren diğer grup öğrencilerinden sizi ayırcak olanlar standart sarması yüksek olan sorular bu sorular oluyor genelde. Seminerleri dinleyip deneme ve test çözmüş bir sınav öğrencisinin rahatlıkla yapacağı bir sınavdı.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Edebiyat devamlılık isteyen bir ders. Bi hafta matematik çalışayım biraz tarihe bakayım diye sakın ama sakın edebiyatı bırakmasınlar hergün bir iki saatte olsa mutlaka baksınlar. Unutulabiliyor çünkü yada hikayeler karışabiliyor. Ve ilerleken konularda arada eski konularıda dönüp dönüp dinlesinler denemelerde faydasını çok gördüm ben bunun. Son olarak edebiyat birazda kültür isteyen bir ders. Sadece çalışarak yapılabileceğine inanmıyorum. Bol bol kitap okusunlar. çünkü bazı sorularda okuduğun kitabın uslübundan bile herşeyi çıkarabiliyorsun. Kendilerine bu yöndede yatırım yapsınlar diyorum. Hepsine başarılar diliyorum. Umarım herkes çabalarının karşılığını alır.Muhammed Duman

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
öncelikle konu anlatımlı bir kaynak bitirdim, sonra bol soru ve deneme çözerek önemli yazarları diğerlerinden ayıran temel cümlelere dikkat ettim ve soru tiplerine aşina olmaya başladım ama yine de çabucak unutuyordum. Sonra görsel hafıza teknikleriyle tanıştım, dershanedeki edebiyat hocamın tavsiyesiyle edebiyat seminerine üye oldum. çok faydasını gördüm hatta çoğu arkadaşımın en zor soru dediği soruyu (Cevat Fehmi BAŞKURT'un bir eseri sorulmuştu) videolar sayesinde cevapladım.

özel bir çalışma yönteminiz var mıydı?
Birtakım yazarlarla ilgili bazı cümleler var ve bu cümleler bu yazarları soran paragraflarda mutlaka bulunur. Mesela Behçet Necatigil sorulmuşsa paragrafta ''ev-aile-yakın çevre üçgeni'' bulunur. Bu kalıplara özellikle dikkat edip (tabi bol soru çözerek fark ediliyor bu kalıplar) bir defterde bu yazar ve kalıplar arasında eşleştirmeler çizdim. Telefonuma indirdiğim bir eser özeti uygulamasından faydalanarak toplu taşımalarda, birini beklerken, yatmadan hemen önce vs. vakitlerde roman özetleri okudum. Elbette edebiyatsemineri.com, animasyonlu eser özetleriyle bu konuda bana çok destek oldu. özellikle lys matematikten sonraki son hafta edebiyatsemineri.com eğlenceli, yormayan ve faydalı bir etkinlik oldu benim için.  

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız? 
İlk olarak Fem Simetri Edebiyat konu anlatımlı kitabını bitirdim. Başlangıç için iyi bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Hem fazla ayrıntılı değil hem de yazarları anlatırken yukarıda bahsettiğim anahtar cümleler koyu renkle belirtilmiş. Daha sonra bulabildiğim kadar deneme çözdüm. Ayrıntı çalışma vakti gelince Güvender Lys Edebiyat'ı ciddi tavsiye ederim. Bu kitapta birçok ayrıntı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ve tabi on ikinci sınıf Meb kitabını unutmamanız gerekir. Oradaki eser ve yazarlara dikkat etmelisiniz.  

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
özellikle Fem yayınlarının denemelerinin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Güvender ile fark ettiğim birçok ayrıntının işime yaradığını düşünüyorum.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu? 
Edebiyat Seminerleri'nin gerçekten şifreleme-hikayeleştirme konusunda çok kaliteli olduğunu düşünüyorum. Yukarıda da belirmiştim. Sınavın en zor sorularından biri olduğunu birçok arkadaşla konuştuktan sonra anladığım bir soruydu Cevat Fehmi BAŞKURT sorusu. Paragraf tipi soruydu. Paragrafta birçok bilgi vardı ancak o bilgilerden yazarı çıkarmak oldukça zordu. Sadece bir eserini vermişti ve ben Edebiyat Semineri'ndeki videodan (doğrusu o videoyu izlediğimde biraz da başarısız bulmuştum ancak hayat kurtardı :) ) soruyu kurtarmış oldum.

2015 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz? 
2015 Lys'yi genel olarak değerlendirmek gerekirse öncelikle şunu söylemeliyim ki cumhuriyet döneminden beklenen iki üç çok zor soru yoktu. Daha çok ilk konulardan çelişkili soruların zorladığını düşünüyorum. Bana soracak olursanız pek kaliteli sorulardan oluşmadığı kanaatinde olduğumu belirmeliyim. Ve iki roman özeti sorusunu yanlış yaptım. Bence ortalama roman özeti sorularına göre çok zordular. :)

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Sizlere tavsiyem lys edebiyata iyi konsantre olup bol soru çözmeniz ve meb kitabını kesinlikle atlamamanızdır. Hepinize bu zor maratonda başarılar diliyorum.Muhammed Furkan Karataş

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
öncelikle Lys Edebiyat sınavının benim puan türüm olan TM3 için en değerli sınav olduğunun bilinciyle hazırlıklarıma başladım. Bu sebeple ağırlıklı çalışmalarımı “Edebiyat” odaklı yaptım. Gündelik konu tekrarlarım, test çözümlerim ve tuttuğum notlar sayesinde bu sınava yeterince hazır olmaya çalıştım.

özel bir çalışma yönteminiz var mıydı?
Küçük kağıtlara yazarak tuttuğum notları daima yanımda bulundurdum ve gün içerisinde en az birer kere onları okudum,  gözden geçirdim ardından Edebiyat Seminerlerindeki videolar ile öğrendiklerimi pekiştirdim.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Ağırlıklı olarak Okyanus Yayınlarının konu anlatımlı kitabından bilgiler edindim. Testlerimi ise Limit Yayınlarının soru bankası ve Tekinay Yayınlarının Cumhuriyet Dönemi soru bankasından çözdüm.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
özellikle Limit Yayınlarının Soru Bankası bana çok faydalı oldu.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Yapmış olduğum ön çalışmalarımdan sonra konularımı pekiştirmemde çok yardımcı oldu. Ayrıca içindeki zengin soru bankası ile yeni birçok soru çeşidi görme imkanım oldu.

2015 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
önceki senelere kıyasla bana beklediğimden daha kolay bir sınav olarak geldi. Bunun oluşmasında çalışmalarımın ve sizlerin hazırlamış olduğu videoların kesinlikle etkisi olduğunu düşünüyorum. Bu sayede sınavdan hatırı sayılır bir sonuç aldım. Sizlere çok teşekkür ediyorum.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz? 
Bu sınava gireceklere öncelikli tavsiyem bu sınavın etkisinin ne kadar fazla olduğunun bilincinde sınava hazırlanmalarıdır. Bu nedenle yapacak oldukları çalışmaları Edebiyat ağırlıklı yapmalarını öneriyor Edebiyat Seminerleri ile bu çalışmaları desteklemelerini şiddetle tavsiye ediyorum.


Buğra Sarper Seçen

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
İlk Dönemde Herkes Gibi Dersaneye Kayıt Oldum Ama Bunun Kendi Açımdan Zaman Kaybı Olduğunu Fark Edip Bıraktım Bunun Yerine Kötü Olduğum Yerlerden özel Ders Alıp Ygs'ye Girdim Dersanesizde Olabildiğini Fark Ettim Ama Asıl Zor Kısmı Lys İle Başlıyordu Ve Benim Branşımdan Dolayı Edebiyat Bi Hayli önemliydi Hem Ezber Hemde Anlama İşiydi Bu Yüzden Edebiyatsemineri.com'dan Yardım Alarak Orta Doğu Teknik üniversitesi'ne Girdim Benim İçin Şimdilik Mutlu Son :D

özel bir çalışma yönteminiz var mıydı?
Sadece çalışmanın Hiç Bir Anlamda Başarı Getirdiğine İnanmıyorum Planlı çalışıp Zamanı Yönetip çalışma Hem Size Sosyal Aktiviteyi Hemde Başarıyı Getirir Ve Böylece Mutlu Ve Başarılı Biri Olunur

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Alınabiliyorsa Sıra Sıra Bütün Kaliteli Kaynaklar Gözden Geçirilmeli Bizim Amaçımız Sınava Yönelik Olduğu İçin Ne Kadar Soru çözülürse Sonuça Bi O Kadar Katkı Sağlar Tek Tek Yazmak Gerekirse karekök, fem, esen, okyanus, limit, esen, güvender, celalaydın, palme aklıma gelen iyi kaynaklardır

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Bence Bütün Kitapların Faydası vardır Bir Soru Bile Sağlasa Kar Kardır.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Konuları Anlamam Ve Yazar Eser Konularında çok Fazla Yardımı Oldu Son Dönemde Okumak çok Sıkıcı Geldiğinde Açtım Dinledim Diyebilirim.

2015 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Benim İçin Sonuç Olarak Şimdilik Mutlu Son. :D Bıraz Fazla Kısa Oldu Ama Hem Ankara Hemde Kıbrısta Okuyacak Olmanın Mutluluğu İçerisindeyim.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Mutluluğun Formulu İzel İçin çok Açık Bir Sen  Bir Ben Bide Bebek Olsada Gerçek Hayat İçin Hatta öğrenci İçin Planlı çalışıp Sabırla O Ağaçtan Meyveleri Toplamakdır.  Yunus Kızıltuğ

Ben bir fizyoterapist olarak bu sınava girdim. Burası benim ikinci üniversitem olacak. Uzun bir aradan sonra sınava girmek garip oldu aslında. Fen lisesi çıkışlı olduğum için herkes edebiyatı yapmamın zor olacağını matematiği de muhtemelen unuttuğumu söylemelerine rağmen ben inanarak çalışmaya başladım. Matematiği bir şekilde halledebilirdim ama edebiyattan korkuyordum bilmediğim bir alandı.  

Uzun bir araştırmadan sonra Edebiyat Seminerleri sitesini keşfettim. Türkiye birincisinin bu site hakkında söyledikleri beni etkiledi.  
Bu siteyi 2 ay kala keşfetmeme rağmen son 1 ay kala çalışmaya başladım. Bu siteden videoları izleyip Yayın Denizinin konu anlatımından tekrar edip sonra Yayın Denizi'nin soru bankasından soruları çözüyordum. Bu şekilde sınava girdim. 15 gün daha erken başlasam daha az stresli olurdum.  

Sınavda sorular çok kolay geldi ve 2 yanlış yaptım. 5 tane de Türkçe yanlışım vardı. Siz Türkçeyi ihmal etmeyin hiç çalışmamanın dezavantajını yaşadım. Ben bu siteden çok faydalandım hiç bilmediğim bir alanda bu kadar kısa zamanda çok şey öğrendim. Hazırlayanlara çok teşekkür ederim.  

Bu arada derecemi merak edenler de vardır. 1776'ncı oldum TM3'te. Neden Karatay hukuk yazdın derseniz yüksek başarı bursu aldım. İnsan inandıktan sonra her şeyi başarabilir. Söylenenlere çok kulak asmadan çalışın. Edebiyatı da hiç düşünmeyin bu sitenin size çok faydası olacaktır. Yine herhangi bir sorusu olan arkadaşlar için mail adresimi yazıyorum buradan site yada sınavla ilgili sorularınızı cevaplandırabilirim. (yunuskiziltug@hotmail.com) Tekrardan siteyi hazırlayanlara bu başarıyı elde etmemi sağlayanlara çok teşekkür ederim.  yunuskiziltug2015@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.Yunus Emre Büyükkaymaz

Hangi üniversitenin hangi bölümünü kazandınız?
İstanbul Medipol üniversitesi Hukuk Fakültesini tam burslu kazandım.

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Genel olarak lise dönemim boyunca edebiyata ilgi duyan biri idim. Şiir okumayı, kitap okumayı çok severdim. Ki bunun da sınav döneminde çok faydasını gördüm. Onun haricinde lise döneminde belli bir edebiyat seviyesine ulaştığım için sınava şubat ayından itibaren hazırlanmaya başladım. Ama genel manada asıl tempoyu ygs stresini atlattıktan sonra son 3 aylık süreçte gerçekleştirdim. İlk önce konuları genel hatlarıyla bitirdim. Daha sonra bol bol farklı kaynaklardan soru çözdüm. Bol bol tekrar yaptım. Ve en son 2-3 hafta kala deneme çözmeye başladım. İnsan artık belli bir süreden sonra soru bankası çözmekten sıkılıyor ve deneme çözmek kolayına gidiyor. Bol bol farklı yayınların denemelerini çözdüm. Son 10 gün roman özetleri okudum. Eser-tür-kahraman eşleştirmelerini tekrar ettim. Son güne kadar tempoyu düşürerek çalıştım. Ve sınava girdim.
     
özel bir çalışma yönteminiz var mıydı?
Her insanın öğrenme yöntemi, öğrenme algısı farklıdır. Bazılarının görsel hafızası güçlüdür. Gördüğü şeyleri unutmaz. Bazılarının işitsel hafızası güçlüdür duyduklarını unutmaz. Bazıları da yazarak daha iyi öğrenirler onların aklında da yazdıkları kalır. Benim izlediğim görseller, videolar ile yazdığım notlar aklımda kalıyordu. Görsel hafızamı sitedeki videoları izleyerek kullanıyordum. Eksik kaldığım yerlerde de bol bol kaynak kitaplardaki önemli yerleri yazıp notlar alıyordum. Ben sınava böyle hazırlandım. Kendime en uygun yöntemi buldum ve başarıyı yakaladım.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Sınava hazırlanırken özellikle edebiyat adına piyasadaki bütün kaynakları araştırmaya ve kalitelilerini elimden geldiğince almaya çalıştım. özellikle kullandığım kaynakları sayacak olursak.

* Limit yayınları edebiyat soru bankası (koyu mavi bir kitap)
* Palme lys edebiyat soru bankası
* Karekök lys edebiyat soru bankası
* Limit yayınları edebiyat el kitabı
* Limit yayınları cumhuriyet dönemi edebiyat el kitabı
* Okyanus yayınları lys edebiyat konu anlatım
* Fem yayınları lys 3 edebiyat 4'lü deneme
* Fem yayınları lys 3 edebiyat 6'lı deneme
* Palme 3'lü lys edebiyat denemeleri
* Limit yayınları 15'li edebiyat denemeleri
* Yayın denizi roman özetleri kitabı

Başlıca kullandığım ve faydasını gördüğüm kitaplar bunlar idi.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
özellikle Limit yayınlarının edebiyat alanında bana çok faydası dokundu kesinlikle gözünüz kapalı alabileceğiniz bir yayın. özellikle soru bankasını kesinlikle almanızı öneririm. Farklı soru tipleri mevcut içinde.

Karekök limite göre biraz daha sade bir kaynak. Limit'e başlamadan önce karekökü kullanmanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde limitteki soruları yapamayınca sıkılıp kitabı bir kenara atabilirsiniz. Kolay bir kaynakla başlamanız sizin için artı olur. (Karekök dışında Fem, Körfez, Güvender gibi kaynaklarla da başlayabilirsiniz)

Palme yayınlarının edebiyat soru bankasını önermiyorum. ösym lys edebiyatta soruları net ve kısa şekilde soruyor ve sizin bilginizi ölçüyor. Ki piyasadaki çoğu kaynakta kitaplarını buna göre hazırlıyor. Palme yayınlarında ise sorular çok uzun, sıkıcı, yorum ağırlıklı idi. Ki ösym bize edebiyat sınavında yorum yaptırmadığına göre bence bu kaynağı tercih etmenize gerek yok.

Yayın Denizi Roman özetleri kitabını sınava 10 gün kala çıkartmıştı neden böyle geç bir hareket yaptıklarını bilmiyorum ama benim son haftada çok işimi gördü bana sınavda 3 soru yaptırdı. Bunu da kesinlikle almanızı öneririm.

Okyanus Yayınlarının konu anlatım kitabı fena değildi kullanılabilir bir kitap ama sadece bununla yetinmenizi istemem yanına Fem simetri veya Güvender'in kalın edebiyat konu anlatım kitabını alabilirsiniz.

Denemelerin hepsini çözmenizi öneririm. Farklı yayınlardan soru çözmekle bir şey kaybetmezsiniz.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Edebiyat seminerleri ile sınava 3-4 ay kala tanıştım. çok kolay ve cüzi bir ücretle üye oldum. Emin olun cidden birçok video var ve sınav döneminde güncelleniyordu, yeni yeni videolar ekleniyordu.

Ben özellikle roman özetleri ve yazar videolarında çok fayda gördüm. Küçük görsel ayrıntılarla hafızamda çok kolay kalıyordu. Bunun bana çok faydası oldu videoların kısalığı da sizi sıkmıyordu. Her gün birer ikişer videolarla birçok fayda sağladım. Konu anlatım videoları pek hoşuma gitmemişti lakin, o da piyasada ki birçok kaynaktaki bilgileri taşıyordu, bu sene daha da fazla geliştireceklerini tahmin ediyorum.

2015 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
2015 LYS Edebiyat geçen seneki lys edebiyat sınavlarına göre daha farklıydı. Belli oturmuş soru tiplerinden soru yoktu ve aynı tip soru fazlaydı. örneğin kitap-tür eşleştirmesinden hiç soru yoktu ama roman özetlerinden 3-4 tane soru vardı. Ama yine belli bir gerçek vardı ki tamamen bilgi soruları ağırlıklıydı. Bilen direkt işaretliyordu. Bilmeyen ise saatlerce düşünüyordu. Zaten lys'nin genel felsefesi bu bilen yapar, bilemeyen bakar. Ama belli bir seviyeye gelmiş olan bir öğrencinin rahatlıkla üstesinden gelebileceği bir sınavdı.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Son olarak ilerleyen zamanlarda sınava gireceklere söylemek istediğim. Kesinlikle ve kesinlikle kendi yönteminizi geliştirin. İnsan en iyi kendisini tanır. Bir kişi yazarak daha başarılı olur biri ise sadece soru çözerek, çeşitli görsel ve işitsel materyalleri kullanarak başarılı olur. Her insanın öğrenme şekli farklı önceliğiniz kendinizi en iyi şekilde tanımak olsun. Zaten sonra başarı illa ki sizin kapınıza uğrayacaktır. Diğer başka bir konuya değenecek olursak. Son senelerde edebiyatın önemi ciddi manada arttı. özellikle hukuk, psikoloji, pdr düşünenler için iyi bir edebiyat neti yapmak şart oldu. İyi bir edebiyat neti sizi ciddi manada üs sıralara taşıyacaktır. çünkü çoğu öğrenci edebiyat kolay yaparım edasıyla sınava giriyor ve başarılı olamıyor. Sınavı her zaman ciddiye alın 1 senelik emeğiniz sizin bütün seneki mutluluğunuz olacak. Güzel günleri hayal edin. Kendi motivasyonunuzu kendiniz sağlayın. Umarım her şey gönlünüze göre olur.

Son olarak beni bu süreçte yalnız bırakmayan hocalarıma, okuluma ve en önemlisi aileme bir teşekkürü borç bilirim...Deniz Ünsal

LYS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Kendimi tanıtayım, çok çok başarılı bir öğrenci değilim. Sanıyorum anlatacaklarım, ortalama ve ortalamanın biraz üzerinde sonuçlar alan öğrencilere hitap edecektir.

Hepimizin bildiği gibi LYS, YGS ile kıyaslandığında yoğun bir çalışma temposu gerektiren, etkili zaman kullanımının edinilen bilgiyle harmanlandığı bir sınav. örneğin YGS'ye çok çalışmama rağmen, çok kötü bir sonuç almıştım. (YGS-5 171 bin) Ancak beni, bilgimi ölçen sınav, LYS kurtardı. ( LYS TM-3 10 bin) (Not: Ankara ve belki İstanbul Hukuk haricinde bütün devlet üniversitelerinin hukuk fakültelerine girebilme şansıma rağmen; akademik başarısı ve sağladığı olanaklar sebebiyle Bilkent'i tercih ettim)

özellikle TM-3 puanı adına edebiyatın etkisi kuşkusuz çok fazla. (öSYM'nin son düzenlemeleriyle bu etki daha da arttırıldı) Dolayısıyla edebiyat, çok kötü bir YGS'yi ya da çok kötü bir LYS Matematiği telafi edebilir bir durumda.

öncelikle ben LYS Edebiyat sınavına yazarak çalıştım. Elbette, kimi zamanlarda yazdıklarımı unuttuğum oldu. Unuttuğum zamanlarda ise tekrar yazdım, yazdıklarımı evde kendi kendime anlattım. Bazen de dersanede arkadaşlarımın hazırladığı dönem dönem sınıflandırılan yazar-eser kartlarıyla soru-cevap tekniğiyle çalıştık, beraber ezberledik.

Yavaş da olsa bir yol aldığım edebiyat çalışma sürecinin 2. ayında (Nisan) Edebiyat Seminerlerini keşfettim. önceleri manasız bulduğum hafıza tekniklerinin evde işe yaradığını gördüm. Adaylara önerim, düzenli tutacakları bir defter edinmeleri. Zahmetli olabilir ancak ben videolarda dinlediğim hikayeleri tek tek bu deftere yazar, her gün birkaç tanesini kendi kendime tekrar ederdim. Bu evrede, bir anda hızlandığımı, deneme sınavlarında soru çözerken bu hikayelerini anımsadığımı fark ettim. Edebiyattan keyif almaya başladım, en çok sevdiğim, en çok önemsediğim ders oldu.

İş sadece videolarla bitmiyor, soru çözümü ŞART. Aynısı matematik adına söylenemez ancak edebiyatta kolay soru bile işe yarıyor. Dinlenen, deftere not alınan hikayeler; soruları çözerken mana kazanıyor. Sorularla ezberleniyor.

Yadsınamaz bir gerçektir, edebiyat emek istiyor. Bu sene birçok arkadaşımın LYS öyküsüne tanık oldum, cafelerde oturarak edebiyat çalıştıklarını iddia ediyorlardı. LYS tarihinin en kolay edebiyat sınavını 15-16 yanlışla kapattılar. Kimse korkmasın, kimse üzülmesin. LYS, elde ne kadar ekmek varsa, o kadar köfte veriyor.

özetle, LYS edebiyat aşamalarla doludur. Engeller çoktur, önemli olan aşama aşama engelleri yıkarak amaca ulaşmaktır. Yazmak, kendimize anlatmak, bir daha yazmak, dinlemek, sonra bir daha kendimize anlatmak, soru çözmek... Bir süreçtir. LYS için emin olun, emek veren, hedefe ulaşmak için çalışan, çabalayan, çırpınan; KAZANIYOR.

özel bir çalışma yönteminiz var mıydı?
önceki soruda da cevapladım, dinlediğim videoların hikayelerini tek tek yazdım, daha sonrasında yazdıklarımı tek tek kendime anlattım. Bazı arkadaşlarım buna gerek olmadığını, dinleyerek öğrenebildiklerini söylüyorlardı. Şahsen ben, yazarak ve kendime anlatarak başarılı oldum. Tabii, özel çalışma yöntemleri süreç içerisinde ediniliyor. Eylül-Ekim- Kasım ayları "çalışma alışkanlığı" kazanmak adına ideal.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
* Güvender LYS Edebiyat konu anlatımlı
* Yayın Denizi TEK Edebiyat konu anlatımlı
* Yayın Denizi LYS Edebiyat soru bankası
* Limit LYS Edebiyat soru bankası

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
* Limit LYS Edebiyat soru bankası (Zor, seçici sorular)
* Yayın Denizi TEK Edebiyat konu anlatımlı (Pratik bir kitap)

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
İlk soruda cevapladım, tekrarlayayım. Elbette kendim çalışsam da ezberler, benzer düzeyde bir başarıya ulaşırdım. Ama başarım edebiyatla sınırlı kalırdı. Edebiyat Seminerleri bana hız ve beraberinde gelen motivasyonu kazandırdı. Sitedeki "Günün sorusu"nu merakla bekler hale gelmiştim. Ayrıca bu sayede diğer derslere de zaman ayırabildim. Edebiyatı da çok güzel bir biçimde hallettim.  

2015 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Bahsettiğim çalışma temposu adına bir hayal kırıklığı idi. Sınavın kolaylığına üzülmemin yanı sıra; çalışmayan insanların da başarılı olacaklarını düşünüp, bir daha üzülmüştüm. Ancak öyle olmadı, yine çalışan kazandı. çalışmayanlar, kolay bir sınavın küçük ayrıntılarında elendi.  

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir,  onlara neler söylemek istersiniz?
Adaylar "Edebiyat sözel, son ay hallederiz" gibi anlamsız değerlendirmelerde bulunuyor. Şahsen üzülüyorum. Sonuçlar gelince onlar da üzülüyor. Matematiğin boğuculuğu, edebiyatın naifliği ile hafifletilebilir.

YGS'de alınacak olası kötü sonuçlar, LYS'de istesek de istemesek de telafi ediliyor. (TM ve TS için) Edebiyat bir anahtardır. Kapıyı açmak yerine birisinin açmasını beklemek hepimizin takdir edeceği üzere akıl karı değildir. Dolayısıyla, kapıyı biz açmalıyız. Kapının ardında ise hayallerimiz var. Kimse unutmasın, belki Mart ayında değil ancak Haziran ayında emek veren kazanıyor. Adaylar, bu farkındalığa erişerek çalışmaya başlamalı. önerim, bu çalışmanın genellikle bireysel olması. Zira arkadaş ortamı, genelde adayları geriye çekiyor. Geriye çekmese bile, zaman çalıyor.

Değerli üniversite adayları, edebiyata değer verin, masaya oturun, çalışmaya başlayın. Bir sonraki sene, üniversitede olacaksınız. Emek verecek, daha çok emek verecek, inanacak ve emin olun, KAZANACAKSINIZ.

Başarılar dilerim.


Ömer Tarık Koç

YS Edebiyat'a nasıl hazırlandınız?
Dersleri dikkatli dinledim ve kaynak kitaplardan konu çalıştım.

Özel bir çalışma yönteminiz var mıydı?
Hafıza tekniklerine ilgim vardı. Kendi hikayelerimi ve zihin haritalarımı kullanıyordum. Bir süre sonra Edebiyat Semineri'ni keşfettim. Kendi hazırladıklarımla birleşince daha kalıcı bir çalışmayı yakaladım.

Sınava hazırlanırken hangi kaynakları kullandınız?
Güvender yayınlarının konu anlatım kitabı güzel bir kitaptı. Ayrıca LMT yayınları el kitabını da kullandım.

Edebiyat dersleri benim için bir kaynak niteliğindeydi. Hayatını edebiyatla dolu dolu yaşayan bir öğretmenim vardı. Her bir dersi bir kitap okumuş gibi bilgi ve yorumla harmanlayarak anlatırdı. LYS Edebiyat zihniyet soruları için edebi metni yorumlamayı bana öğretti.

İnternet üzerinden Edebiyat Seminerleri'ni kullandım. Youtube'dan yazarların hayatlarıyla ilgili belgesel izlemeyi severdim. (Akılda kalıcı oluyor. Tavsiye ederim.)

Kütüphaneler de benim için birer kaynaktı. Kütüphanelerde Türk ve Dünya Klasiklerinin bulunduğu bölümlere gider ve en azından kitapların kapaklarına göz atar ve bazılarının arkadaki açıklamalarını okurdum.

Hangi kaynakların sınav sırasında size daha faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?
Yukarıda saydığım kaynakların her biri sınavda faydalı oldu.

Güvender ile genel bilgileri öğrendim.

Edebiyat öğretmenimden edebi metin yorumlamasını ve bununla birlikte zihniyet sorularının çözüm yolunu öğrendim.

Edebiyat Seminerleri, Youtube ve kütüphaneler eser-yazar ezberinde faydalı oldu.

Edebiyat Seminerleri'nin çalışmalarınıza ne gibi katkıları oldu?
Bir önceki soruda da bahsettiğim gibi Edebiyat Seminerleri bana kolay eser-yazar ezberleme konusunda çok yardımcı oldu. Ayrıca şiir bilgisi, anlatım teknikleri gibi edebiyatın teknik konularında da anlatımları çok kaliteli.

2014 LYS Edebiyat'ı kısaca değerlendirir misiniz?
Benim senemde eser-yazar soruları çok zor değildi. (Ya da ben iyi çalıştığım için bana öyle geldi. Emin değilim. ) Genel olarak zihniyet sorularında zorlandım. Birkaç soruyu cevaplamak için özellikle soruda belirtilen kitapları okumuş ya da en azından detaylı özetini incelemiş olmak gerekiyordu.

Son olarak LYS Edebiyat'a girecek öğrencilere önerileriniz nelerdir, onlara neler söylemek istersiniz?
Dönem zihniyeti, eser-yazar çalışmaları ve edebiyatın teknik kısmı diye adlandırdığım şiir bilgisi, edebi tür bilgisi bölümlerine ayrı ayrı ve farklı şekillerde çalışın. Ayrıca kendi öğrenme yöntemlerinizi geliştirmekten korkmayın.

Hepinize şimdiden başarılar diliyorum.

ömer Tarık Koç
http://otarikkoc.com


Değerli öğrencilerimiz, Siz de LYS Edebiyat ile ilgili değerlendirmelerinizin BAŞARILARIMIZ bölümünde yayınlanmasını istiyorsanız yukarıdaki öğrencilerimizin cevapladığı sorulara kendi cevaplarınızı yazarak bilgi@edebiyatsemineri.com adresine sınav sonuç belgenizin ekran görüntüsü ile birlikte e-posta yoluyla yollamanız yeterlidir.